• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joe Harper

  Przeczytaj także...
  National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim. Aberdeen Football Club – klub piłkarski z siedzibą w Aberdeen w Szkocji, obecnie grający w Scottish Premiership, najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju. Przydomki klubu to "The Dons", "The Reds" i "The Dandies", a główną barwą - czerwony. Aberdeen gra mecze na Pittodrie Stadium, posiadającym 22 199 krzesełek. Największe sukcesy klub odnosił pod wodzą sir Alexa Fergusona w latach 80. ubiegłego stulecia.
  Greenock Morton Football Club- szkocki klub piłkarski z siedzibą w mieście Greenock. W sezonie 2011/2012 występuje w Scottish Championship.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Joseph Montgomery Harper (ur. 11 stycznia 1948 w Greenock) – szkocki piłkarz występujący podczas kariery na pozycji napastnika.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Puchar Szkocji w piłce nożnejScottish Football Association Challenge Cup, zwany krócej Scottish Cup jest jednym z najstarszych piłkarskich turniejów na świecie. Pierwsza edycja Pucharu Szkocji odbyła się w sezonie 1873/1974 i zakończyła się triumfem Queen’s Park, którzy pokonali nieistniejący już Clydesdale F.C. 2–0. Zwycięzca Pucharu Szkocji otrzymuje najstarsze trofeum na świecie, wytworzone w 1885 r. i uzyskuje kwalifikację do Ligi Europejskiej. Obecnym posiadaczem trofeum jest Inverness F.C., który w finałowym meczu pokonał 2-1 Falkirk.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Joe Harper karierę piłkarską rozpoczął w drugoligowym Greenock Morton. W trakcie sezonu 1966/67 przeszedł do drugoligowego angielskiego Huddersfield Town, z którego powrócił do Morton w 1968. Następnym jego klubem było Aberdeen, w którym grał w latach 1969-1972. Z Aberdeen zdobył Puchar Szkocji w 1969. Indywidualnie był królem strzelców ligi szkockiej w 1972.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. 18 października jest 291. (w latach przestępnych 292.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 74 dni.

  Dobra zaowocował transferem do angielskiego Evertonu w 1972. W trakcie sezonu 1973/74 powrócił do Szkocji, gdzie został zawodnikiem Hibernianu. Z Hibernianem dotarł do finału Pucharu Ligi Szkockiej w 1975. W 1976 powrócił do Aberdeen, w którym grał do 1980. Z Aberdeen zdobył mistrzostwo Szkocji w 1980 oraz Pucharu Ligi Szkockiej w 1977.

  Hibernian Football Club – zawodowy klub piłkarski z siedzibą w Leith, w Edynburgu, w Szkocji, w Wielkiej Brytanii. Założony został w 1875 przez irlandzkich imigrantów. Tożsamość irlandzka została później zbagatelizowana, ale nadal jest widoczna w nazwie i herbie. Półfinalista Pucharu Europy oraz Pucharu Miast Targowych. Hibernia to łacińska nazwa Irlandii.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1981 został grającym trenerem Peterhead, by po roku odejść do Keith, w którym w 1984 zakończył piłkarską karierę.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  W reprezentacji Szkocji Harper zadebiutował 18 października 1972 w wygranym 4-1 meczu eliminacji Mistrzostw Świata 1974 z Danią, w którym w 66 min. zdobył 3 bramkę dla Danii. W 1978 został powołany do kadry na Mistrzostwa Świata. Na Mundialu w Argentynie wystąpił w meczu z Iranem, który był jego ostatnim meczem w reprezentacji. Ogółem w reprezentacji rozegrał 4 mecze, w których zdobył dwie bramki.

  Puchar Ligi Szkockiej w piłce nożnej - szkockie rozgrywki piłkarskie, rozgrywane przez zespoły Scottish Professional Football League.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Joe Harper w bazie National Football Teams (ang.)
 • Statystyki na eu-football.info
 • Warto wiedzieć że... beta

  Greenock (gael. Grianaig) – portowe miasto położone w zachodniej Szkocji nad rzeką Clyde, w hrabstwie Inverclyde. Liczba mieszkańców (2001): 45.467.
  Reprezentacja Szkocji w piłce nożnej ośmiokrotnie grała w finałach mistrzostw świata, ale za każdym razem kończyła swój udział na rundzie grupowej.
  Scottish Premier League (SPL, obecnie Clydesdale Bank Premier League od nazwy sponsora rozgrywek) – najwyższa, zawodowa liga piłkarska w Szkocji w latach 1998–2013. W 2013 podjęto decyzję o połączeniu ze Scottish Football League i utworzeniu Scottish Professional Football League
  Huddersfield Town Football Club - angielski klub piłkarski z siedzibą w Huddersfield, grający obecnie w Championship. Klub powstał w roku 1908. Trenerem drużyny jest Mark Robins. Klub swoje mecze rozgrywa na stadionie Galpharm Stadium, który może pomieścić 24 500 kibiców. W Huddersfield grał kiedyś Polak z angielskim paszportem Paweł Abbott.
  W eliminacjach ze strefy UEFA, uczestniczyło 32 drużyny, które zostały podzielone na 9 grup. Awans uzyskiwała drużyna, która zajęła 1. miejsce w swej grupie kwalifikacyjnej. Wyjątek stanowiła grupa 9, z której najlepsza drużyna (ZSRR) awansowała do barażu interkontynentalnego. Eliminacje trwały od 14 listopada 1971 do 21 listopada 1973.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  XI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1978 roku odbyły się w Argentynie. W turnieju udział wzięło 16 drużyn (również Polska), rozegrano 38 spotkań. Finał Argentyna-Holandia po dogrywce zakończył sie zwycięstwem gospodarzy 3:1, dwie bramki w tym meczu zdobył król strzelców turnieju – Mario Kempes (Argentyna). Łącznie zdobył 6 goli.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.