• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joe Gibbs

  Przeczytaj także...
  Montego Bay – miasto w północno-zachodniej części Jamajki, nad Morzem Karaibskim. Około 80 tys. mieszkańców; największy ośrodek turystyczny kraju; kąpielisko morskie; przemysł środków transportu, spożywczy; port morski. Czwarte co do wielkości miasto kraju.Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.
  Dennis Emmanuel Brown (1 lutego 1957 - 1 lipca 1999 r.) był jamajskim muzykiem reggae. Podczas jego kariery (która rozpoczęła się pod koniec lat sześćdziesiątych) nagrał ponad 75 płyt i został jednym z prekursorów lovers rocka, podgatunku reggae. Bob Marley nazywał Dennisa swoim ulubionym piosenkarzem, tytułując go "Księciem reggae", a jego twórczość wywarła wpływ na wielu przyszłych muzyków reggae.

  Joe Gibbs, właściwie Joel A. Gibson (ur. 1943 w Montego Bay, zm. 21 lutego 2008) – jamajski producent reggae.

  W młodości pracował w bazie amerykańskiej bazie wojskowej Guantanamo na Kubie. Po powrocie do Kingston na Jamajce, prowadził serwis naprawy telewizorów, a w 1967, założył wytwórnię płytową Amalgamated. W początkowym okresie wydał między innymi takie przeboje jak Hold Them Roya Shirleya i Please Stop Your Lying Errola Dunkleya, a na przełomie lat 60. i 70. – XX wieku., Love Of The Common People Nicky'ego Thomasa. Od 1973 r., tworzył wraz z inż. Errolem "E.T." Thompsonem jeden z najbardziej znanych duetów producenckich na Jamajce, znany jako The Mighty Two. Wraz z Thompsonem wydał cenioną serię dubowych albumów pt. African All-Mighty Dub Chapters. W drugiej połowie lat 70. w wydał single Two Sevens Clash zespołu Culture, Visions Of Dennis Brown Dennisa Browna i Under Heavy Manners Prince'a Far I. Od początku lat 80. mieszkał na Miami. W tym okresie borykał się z procesami o łamanie praw autorskich. W latach 90. był producentem między innymi Gregory'ego Isaacsa i Tanyi Stephens. Wystąpił w filmie pt. Rockers z 1978 r., w reżyserii Teda Bafaloukosa.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Kingston – stolica i największe miasto Jamajki położona w jej południowej części nad Morzem Karaibskim. Ważny port morski i międzynarodowy port lotniczy. Miasto jest też najważniejszym ośrodkiem przemysłowym wyspy (przemysł paliwowy, włókienniczy, chemiczny oraz spożywczy).

  Zmarł 21 lutego 2008 r., na zawał serca.

  Bibliografia[]

 • Informacje o śmierci Joe Gibbsa na stronie reggaenet.pl (autor Grzesiek Kuzka)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Joe Gibbs w Discogs.com (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Prince Far I, właśc. Michael James Williams (ur. 1944(?) w Spanish Town, zm. 15 września 1983 w Kingston), jamajski wokalista reggae.
  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.
  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.
  Culture – jamajska grupa wykonująca roots reggae, założona w 1976 roku. Z początku działała pod nazwą African Disciples. Debiutowali w 1977 płytą Two Sevens Clash, która została okrzyknięta płytą roku 1977.
  Naval Station Guantanamo Bay − baza Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Zatoce Guantánamo, na terytorium Kuby dzierżawionym przez Stany Zjednoczone. Leży niedaleko na południe od kubańskiego miasta Guantánamo. Zajmuje teren o całkowitej powierzchni 117,6 km², po obu stronach wejścia do zatoki.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Reggae – styl we współczesnej muzyce rozrywkowej, powstały pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w Kingston na Jamajce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.