• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joe Black - baseballista

  Przeczytaj także...
  World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.Win-loss record – w zawodowym baseballu statystyka dla miotaczy, określająca ich wygraną (w skrócie W) lub przegraną (L) w danym meczu.
  Relief pitcher – w baseballu i softballu miotacz, który wchodzi do gry zmieniając starting pitchera z powodu kontuzji, nieskuteczności, zmęczenia lub innych względów strategicznych. W odróżnieniu od starting pitchera, który rozgrywa mecze zazwyczaj co kilka dni, relief pitcher może pojawić się w kilku kolejnych meczach z rzędu. Miejsce rozgrzewek relief pitchera na stadionie nosi nazwę bullpen.

  Joseph Black (ur. 8 lutego 1924, zm. 17 maja 2002) – amerykański baseballista, który występował na pozycji miotacza przez sześć sezonów w Major League Baseball.

  Black zawodową karierę rozpoczął w 1943 roku w zespole Baltimore Elite Giants z Negro League. W 1951 jako wolny agent podpisał kontrakt z Brooklyn Dodgers, w którym zadebiutował 1 maja 1952. W sezonie 1952 grając jako reliever, zaliczył bilans W-L 15–4 i 15 save'ów (2. wynik w lidze), został wybrany najlepszym debiutantem, a w głosowaniu do nagrody MVP National League zajął 3. miejsce. W tym samym sezonie zagrał w trzech meczach World Series, w których Dodgers przegrali z New York Yankees w serii best-of-seven 3–4.

  Wolny agent (ang. free agent) – termin używany w profesjonalnym sporcie, oznaczającym zawodnika, któremu wygasł kontrakt z dawnym zespołem i może podpisać kontrakt z innym. Wyrażenie to ma swoje korzenie w sportach północnoamerykańskich i tam jest najszerzej stosowane.Minnesota Twins – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji American League, ma siedzibę w Minneapolis w stanie Minnesota. Zespół gra na stadionie Target Field.

  W czerwcu 1955 w ramach wymiany zawodników przeszedł do Cincinnati Redlegs, zaś w maju 1957 do Philadelphia Phillies. Grał jeszcze w Washington Senators, w którym zakończył karierę.

  Przypisy

  1. Joe Black Negro League Stats (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 8 września 2013].
  2. Joe Black Transactions (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 8 września 2013].
  3. Joe Black Statistics (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 8 września 2013].
  4. 1952 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 8 września 2013].
  Major League Baseball Most Valuable Player Award (MVP) – w Major League Baseball (MLB) nagroda dla najbardziej wartościowego zawodnika w American League i w National League. Od 1931 przynawana przez zrzeszenie dziennikarzy Baseball Writers Association of America (BBWAA). Od 1944 roku nosi nazwę Kenesaw Mountain Landis Memorial Baseball Award, na cześć pierwszego komisarza ligi, który pełnił tę funkcję od 1920 do swojej śmierci 25 listopada 1944 roku.Cincinnati Reds – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Cincinnati w stanie Ohio. Pięciokrotny zwycięzca w World Series.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Philadelphia Phillies – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, ma siedzibę w Filadelfii w stanie Pensylwania.
  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
  Save (w skrócie SV lub S) – w baseballu statystyka dla relief pitchera (częściej zwanego jako closer), który utrzymał prowadzenie drużyny do końca meczu. Po raz pierwszy zastosowana w 1969 roku.
  Los Angeles Dodgers – profesjonalna drużyna baseballowa, występująca w zachodniej dywizji National League ligi Major League Baseball. Siedziba drużyny mieści się w Los Angeles w stanie Kalifornia. Sześciokrotny zwycięzca w World Series.
  New York Yankees – najbardziej utytułowana drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, z siedzibą w Nowym Jorku. Drużyna pochodzi z Bronksu. Często nazwa zespołu skracana jest do The Yanks. Inny przydomek tej drużyny to The Bronx Bombers.
  Miotacz w baseballu (ang. pitcher) – zawodnik rzucający piłką w stronę przeciwnika, podczas fazy obrony własnej drużyny. Wysoka klasa miotacza często decyduje o zwycięstwie drużyny. Błędy przez niego popełniane zwykle kończą się zdobyciem punktów przez drużynę przeciwną.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.