• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joe Alex

  Przeczytaj także...
  Maciej Słomczyński (ur. 10 kwietnia 1920 w Warszawie, zm. 20 marca 1998 w Krakowie) – polski pisarz i tłumacz. Swoje powieści kryminalne podpisywał pseudonimem Joe Alex.Gdzie przykazań brak dziesięciu – powieść Joe Alexa (właśc. Macieja Słomczyńskiego) wydana po raz pierwszy w 1968 roku.
  Cicha jak ostatnie tchnienie – powieść Joe Alexa (właśc. Macieja Słomczyńskiego), wydana po raz pierwszy w 1991 roku (ISBN 83-850-2144-2).

  Joe Alex – pseudonim Macieja Słomczyńskiego, a zarazem postać literacka, główny bohater kilku powieści kryminalnych wydanych pod tym pseudonimem. Jako bohater książkowy jest detektywem i pisarzem powieści kryminalnych, który w swoich książkach opisuje własne przygody. Pod tym samym pseudonimem wydał także powieść historyczną Czarne Okręty – barwną opowieść o losach Trojańczyka uwikłanego przez los w knowania egipskich kapłanów i pałacowe spiski władców Krety, wyruszającego w podróż na daleką północ w poszukiwaniu mitycznej krainy bursztynu.

  Zmącony spokój Pani Labiryntu – powieść Joe Alexa (właśc. Macieja Słomczyńskiego), wydana po raz pierwszy w 1965 roku.Powieść kryminalna – to odmiana powieści charakteryzująca się fabułą zorganizowaną wokół zbrodni, okoliczności dojścia do niej, dochodzenia oraz ujawnienia osoby sprawcy. Współcześnie, w najbardziej zasadniczym podziale przyjmuje się, że powieść kryminalna dzieli się na cztery pododmiany.

  Cykl powieści kryminalnych o przygodach Joe Alexa[]

  1. Powiem wam jak zginął
  2. Śmierć mówi w moim imieniu
  3. Jesteś tylko diabłem
  4. Cichym ścigałam go lotem
  5. Zmącony spokój Pani Labiryntu
  6. Gdzie przykazań brak dziesięciu
  7. Piekło jest we mnie
  8. Cicha jak ostatnie tchnienie
  9. Pod szlachetnym koniem


  W powieściach tych Joe Alex pomaga w rozwikływaniu zagadek swojemu przyjacielowi, policjantowi ze Scotland Yardu, Benowi Parkerowi, w czym często towarzyszy mu przyjaciółka, Karolina Beacon, młoda i utalentowana pani archeolog.

  Śmierć mówi w moim imieniu – powieść Joe Alexa (właśc. Macieja Słomczyńskiego) wydana po raz pierwszy w 1960 roku.Nowy Scotland Yard, znany jako Scotland Yard lub The Yard (pol. dosł. Szkocki Dziedziniec) – metonimia stosowana wobec Metropolitan Police Service (policji londyńskiej). Scotland Yard pochodzi od nazwy ulicy, przy której komenda mieściła się w latach 1829 (od 29 IX) – 1890 i od nazwy pałacu, który był siedzibą królów Szkocji w czasie ich pobytu w Anglii w okresie od XI do XII wieku.

  Joe Alex był autorem scenariuszy filmowych, sztuk teatralnych (Panny z Acheronu) oraz widowisk i audycji telewizyjnych. Kryminały Joe Alexa zostały przetłumaczone na 13 języków: białoruski, bułgarski, czeski, litewski, łotewski, niemiecki, rosyjski, rumuński, serbsko-chorwacki, słowacki, słoweński, ukraiński i węgierski. Większość wydań na terenach byłego Związku Radzieckiego (miliony egzemplarzy) ukazała się bez jego zgody lub bez zgody jego spadkobierców.

  Archeologia (z gr. ἀρχαῖος archaīos – dawny, stary i -λογία -logiā – mowa, nauka) – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.Piekło jest we mnie – powieść Joego Alexa (właśc. Macieja Słomczyńskiego), wydana po raz pierwszy w 1975 roku. W 1964 Teatr Sensacji Kobra wystawił sztukę Joego Alexa Samolot do Londynu opartą na tym samym scenariuszu. W roli głównej w spektaklu zagrał Mariusz Dmochowski.

  Bibliografia[]

 • Ewa Mrowczyk: "Joe Alex". W: Tadeusz Żabski (red.): Słownik literatury popularnej. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2006, s. 13-14. ISBN 83-229-2767-3. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tadeusz Żabski (ur. 2 stycznia 1936 w Tyczynie Nowym) - prof. dr hab., wykładowca w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Członek Polskiej Akademii Nauk.
  Troja, Ilion (gr. Τροία oraz Ἴλιον lub Ἴλιος Ilios, łac. Ilium) – starożytne miasto położone w Troadzie u zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej nad rzeką Skamander, współcześnie stanowisko archeologiczne w Turcji, w pobliżu wsi Tevfikiye, w prowincji Çanakkale.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.