• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jody Scheckter

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.East London (afr. Oos-Londen), wym. [oəs londɛn]; xhosa eMonti) – miasto w Południowej Afryce, w Prowincji Przylądkowej Wschodniej, nad Oceanem Indyjskim, przy ujściu rzeki Buffalo; liczy około 450 tys. mieszkańców.
  Republika Południowej Afryki (RPA, afr. Republiek van Suid-Afrika, ang. Republic of South Africa) – państwo na południowym krańcu Afryki.

  Jody Scheckter (ur. 29 stycznia 1950 w East London) – południowoafrykański, były kierowca wyścigowy, mistrz świata Formuły 1 w sezonie 1979.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Scheckter szybko dostał się do Formuły 1 po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii w 1970. Zadebiutował w Grand Prix USA na torze Watkins Glen w McLarenie, gdzie jechał na trzeciej pozycji, jednak po błędzie spadł na dziewiąte miejsce. Rozwijał się dalej i rok później wygrał mistrzostwa Formuły 5000 i wziął udział w pięciu wyścigach Formuły 1. W GP Francji był bliski zwycięstwa w swym trzecim starcie w Formule 1, jednak zderzył się z Emersonem Fittipaldim. W następnym starcie Scheckter spowodował duży wypadek, po którym odpadło 12 pojazdów. To wydarzenie podsumowuje jego wczesną karierę. Scheckter wystąpił z numerem 0 w Grand Prix USA i Grand Prix Kanady w sezonie 1973. Prócz niego tylko Damon Hill jeździł z takim numerem.

  Sezon 1975 Formuły 1 był 26. sezonem organizowanych przez FIA wyścigów. Rozpoczął się 12 stycznia 1975 i zakończył się 3 października po czternastu wyścigach.Scandinavian Raceway, znany też jako Anderstorp – szwedzki tor wyścigowy o długości 4,03 km położony niedaleko miejscowości Anderstorp.

  Tyrrell nie miał problemów, aby ściągnąć szybkiego Schecktera i dać mu cały sezon w F1 w 1974. Jody odwdzięczył się trzecim miejscem w klasyfikacji kierowców i zwycięstwami w GP Szwecji i GP Wielkiej Brytanii. W ciągu roku zdobył punkty w ośmiu kolejnych wyścigach, co jest jednym z najlepszych wyników w historii. W 1975 Jody i jego zespół nie osiągnęli znaczących sukcesów, ale rok 1976 znów dał trzecie miejsce w klasyfikacji kierowców. W tym sezonie Tyrrell używał jednego z najbardziej radykalnych bolidów w historii Formuły 1, sześciokołowego Tyrrella P34. Scheckter wygrał w Grand Prix Szwecji na torze Anderstorp. W dwunastu wyścigach punktował dziesięć razy.

  Grand Prix Stanów Zjednoczonych – wyścig organizowany nieregularnie, w różnych miejscach, od roku 1908. Od sezonu 1959 pojawiał się w kalendarzu Formuły 1 jako eliminacja Mistrzostw Świata.Ferrari 312T – bolid Formuły 1 zespołu Ferrari, oparty konstrukcyjnie na modelu 312B3, zaprojektowany przez Mauro Forghieriego. Używany w latach 1975-1980, w sezonie 1981 został zastąpiony przez pierwszy turbodoładowany bolid Ferrari, model 126C.

  Przed sezonem 1977 Scheckter przeszedł do nowego kanadyjskiego zespołu Wolf i wygrał w ich pierwszym wyścigu. Wygrał jeszcze dwa wyścigi i był często na podium, kiedy udawało mu się ukończyć wyścigi. Przegrał jednak z dominującym Nikim Laudą. Rok następny nie był tak pomyślny i Scheckter ukończył go na siódmym miejscu. Na sezon 1979 przeszedł do Ferrari.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Watkins Glen International, w skrócie Watkins Glen – amerykański tor wyścigowy, położony nieopodal miejscowości Watkins Glen w stanie Nowy Jork

  Krytycy twierdzili, że nie zdoła być w dobrych stosunkach z zarządem, jednak przekroczył najśmielsze oczekiwania i pomógł zdobyć Ferrari jeden z bardziej pamiętanych tytułów mistrza świata konstruktorów F1 razem z Gilles'em Villeneuve'm. Scheckter za kierownicą bolidu Ferrari 312T4 konsekwentnie kończył wyścigi, wygrywając trzy z nich i zdobył tytuł mistrza świata kierowców. Następny sezon był katastrofą. Scheckter walczył nie o obronę tytułu, a o zakwalifikowanie się do poszczególnych GP. Zdołał zdobyć zaledwie dwa punkty i wycofał się z wyścigów.

  Grand Prix Kanady – wyścig zaliczany do Mistrzostw Świata Formuły 1, organizowany od sezonu 1967 do sezonu 2008, oraz ponownie od sezonu 2010.Walter Wolf (ur. 5 października 1939 roku w Grazu) – kanadyjski biznesmen; właściciel zespołu Formuły 1 Walter Wolf Racing.

  Scheckter był ostatnim mistrzem Formuły 1 dla Ferrari do czasu zdobycia tytułu przez Michaela Schumachera w sezonie 2000. Po odejściu od sportu Scheckter założył własną firmę. Pieniądze z firmy pozwoliły Scheckterowi wspomóc kariery jego synów – Tomasa i Toby'ego.

  Obecnie Jody Scheckter zajmuje się produkcją żywności na własnej organicznej farmie.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Tyrrell Racing – zespół wyścigowy i konstruktor w Formule 1 założony przez Kena Tyrrella; zespół osiągał największe sukcesy na początku lat 70., kiedy Jackie Stewart zdobył dla nich dwa tytuły mistrza świata (1971, 1973) i tytuł mistrza konstruktorów 1971; zespół nigdy potem nie osiągał takich sukcesów, ale nadal wygrywał pojedyncze wyścigi do początku lat 80.; w 1997 stajnia została kupiona przez British American Racing i w 1998 po raz ostatni ścigała się jako Tyrrell
  Grand Prix Wielkiej Brytanii – wyścig zaliczany do Mistrzostw Świata Formuły 1, jeden z dwóch wyścigów organizowanych regularnie od początku istnienia serii, czyli od 1950. Obecnie odbywa się na torze Silverstone.
  Tyrrell P34 (skrót od Project 34), zwany również "sześciokołowcem" – samochód Formuły 1, zaprojektowany przez Dereka Gardnera i uczestniczący w niej w sezonach 1976 – 1977. Samochód został zaprojektowany w oparciu o nowe przepisy. Z przodu posiadał małe, dziesięciocalowe koła, a z tyłu koła o normalnej wielkości. Pomysł mniejszych kół przednich wywodził się z chęci zwiększenia penetracji powietrza i zmniejszenia "powierzchni czołowej", co miałoby zmniejszyć opór aerodynamiczny.
  Emerson Fittipaldi (ur. 12 grudnia 1946 r. w São Paulo) – brazylijski kierowca wyścigowy polskiego pochodzenia; mistrz Formuły 1 z sezonów 1972 i 1974 oraz serii CART w sezonie 1989.
  Grand Prix Francji – jedna z eliminacji Mistrzostw Świata Formuły 1. Grand Prix jest organizowane od 1906 (od 1921 regularnie). Jest też jedną z najstarszych eliminacji Formuły 1. Rozgrywana jest rokrocznie oprócz sezonu 1955.
  Tomas Scheckter (ur. 21 września 1980 roku w Monte Carlo) – południowoafrykański kierowca wyścigowy; syn mistrza świata Formuły 1, Jody Schecktera.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.