• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jody Scheckter

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Sezon 1975 Formuły 1 był 26. sezonem organizowanych przez FIA wyścigów. Rozpoczął się 12 stycznia 1975 i zakończył się 3 października po czternastu wyścigach.
  Scandinavian Raceway, znany też jako Anderstorp – szwedzki tor wyścigowy o długości 4,03 km położony niedaleko miejscowości Anderstorp.

  Jody Scheckter (ur. 29 stycznia 1950 w East London) – były kierowca wyścigowy, mistrz świata Formuły 1 w sezonie 1979.

  Życiorys[]

  Scheckter szybko dostał się do Formuły 1 po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii w 1970. Zadebiutował w Grand Prix USA na torze Watkins Glen w McLarenie, gdzie jechał na trzeciej pozycji, jednak po błędzie spadł na dziewiąte miejsce. Rozwijał się dalej i rok później wygrał mistrzostwa Formuły 5000 i wziął udział w pięciu wyścigach Formuły 1. W GP Francji był bliski zwycięstwa w swym trzecim starcie w Formule 1, jednak zderzył się z Emersonem Fittipaldim. W następnym starcie Scheckter spowodował duży wypadek, po którym odpadło 12 pojazdów. To wydarzenie podsumowuje jego wczesną karierę. Scheckter wystąpił z numerem 0 w Grand Prix USA i Grand Prix Kanady w sezonie 1973. Prócz niego tylko Damon Hill jeździł z takim numerem.

  Grand Prix Stanów Zjednoczonych – wyścig organizowany nieregularnie, w różnych miejscach, od roku 1908. Od sezonu 1959 pojawiał się w kalendarzu Formuły 1 jako eliminacja Mistrzostw Świata.Ferrari 312T – bolid Formuły 1 zespołu Ferrari, oparty konstrukcyjnie na modelu 312B3, zaprojektowany przez Mauro Forghieriego. Używany w latach 1975-1980, w sezonie 1981 został zastąpiony przez pierwszy turbodoładowany bolid Ferrari, model 126C.

  Tyrrell nie miał problemów, aby ściągnąć szybkiego Schecktera i dać mu cały sezon w F1 w 1974. Jody odwdzięczył się trzecim miejscem w klasyfikacji kierowców i zwycięstwami w GP Szwecji i GP Wielkiej Brytanii. W ciągu roku zdobył punkty w ośmiu kolejnych wyścigach, co jest jednym z najlepszych wyników w historii. W 1975 Jody i jego zespół nie osiągnęli znaczących sukcesów, ale rok 1976 znów dał trzecie miejsce w klasyfikacji kierowców. W tym sezonie Tyrrell używał jednego z najbardziej radykalnych bolidów w historii Formuły 1, sześciokołowego Tyrrella P34. Scheckter wygrał w Grand Prix Szwecji na torze Anderstorp. W dwunastu wyścigach punktował dziesięć razy.

  Watkins Glen International, w skrócie Watkins Glen – amerykański tor wyścigowy, położony nieopodal miejscowości Watkins Glen w stanie Nowy JorkGrand Prix Kanady – wyścig zaliczany do Mistrzostw Świata Formuły 1, organizowany od sezonu 1967 do sezonu 2008, oraz ponownie od sezonu 2010.

  Przed sezonem 1977 Scheckter przeszedł do nowego kanadyjskiego zespołu Wolf i wygrał w ich pierwszym wyścigu. Wygrał jeszcze dwa wyścigi i był często na podium, kiedy udawało mu się ukończyć wyścigi. Przegrał jednak z dominującym Nikim Laudą. Rok następny nie był tak pomyślny i Scheckter ukończył go na siódmym miejscu. Na sezon 1979 przeszedł do Ferrari.

  Walter Wolf (ur. 5 października 1939 roku w Grazu) – kanadyjski biznesmen; właściciel zespołu Formuły 1 Walter Wolf Racing.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Krytycy twierdzili, że nie zdoła być w dobrych stosunkach z zarządem, jednak przekroczył najśmielsze oczekiwania i pomógł zdobyć Ferrari jeden z bardziej pamiętanych tytułów mistrza świata konstruktorów F1 razem z Gilles'em Villeneuve'm. Scheckter za kierownicą bolidu Ferrari 312T4 konsekwentnie kończył wyścigi, wygrywając trzy z nich i zdobył tytuł mistrza świata kierowców. Następny sezon był katastrofą. Scheckter walczył nie o obronę tytułu, a o zakwalifikowanie się do poszczególnych GP. Zdołał zdobyć zaledwie dwa punkty i wycofał się z wyścigów.

  Tyrrell Racing – zespół wyścigowy i konstruktor w Formule 1 założony przez Kena Tyrrella; zespół osiągał największe sukcesy na początku lat 70., kiedy Jackie Stewart zdobył dla nich dwa tytuły mistrza świata (1971, 1973) i tytuł mistrza konstruktorów 1971; zespół nigdy potem nie osiągał takich sukcesów, ale nadal wygrywał pojedyncze wyścigi do początku lat 80.; w 1997 stajnia została kupiona przez British American Racing i w 1998 po raz ostatni ścigała się jako TyrrellGrand Prix Wielkiej Brytanii – wyścig zaliczany do Mistrzostw Świata Formuły 1, jeden z dwóch wyścigów organizowanych regularnie od początku istnienia serii, czyli od 1950. Obecnie odbywa się na torze Silverstone.

  Scheckter był ostatnim mistrzem Formuły 1 dla Ferrari do czasu zdobycia tytułu przez Michaela Schumachera w sezonie 2000. Po odejściu od sportu Scheckter założył własną firmę. Pieniądze z firmy pozwoliły Scheckterowi wspomóc kariery jego synów – Tomasa i Toby'ego.

  Obecnie Jody Scheckter zajmuje się produkcją żywności na własnej organicznej farmie.

  Tyrrell P34 (skrót od Project 34), zwany również "sześciokołowcem" – samochód Formuły 1, zaprojektowany przez Dereka Gardnera i uczestniczący w niej w sezonach 1976 – 1977. Samochód został zaprojektowany w oparciu o nowe przepisy. Z przodu posiadał małe, dziesięciocalowe koła, a z tyłu koła o normalnej wielkości. Pomysł mniejszych kół przednich wywodził się z chęci zwiększenia penetracji powietrza i zmniejszenia "powierzchni czołowej", co miałoby zmniejszyć opór aerodynamiczny.Emerson Fittipaldi (ur. 12 grudnia 1946 r. w São Paulo) – brazylijski kierowca wyścigowy polskiego pochodzenia; mistrz Formuły 1 z sezonów 1972 i 1974 oraz serii CART w sezonie 1989.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Grand Prix Francji – jedna z eliminacji Mistrzostw Świata Formuły 1. Grand Prix jest organizowane od 1906 (od 1921 regularnie). Jest też jedną z najstarszych eliminacji Formuły 1. Rozgrywana jest rokrocznie oprócz sezonu 1955.Tomas Scheckter (ur. 21 września 1980 roku w Monte Carlo) – południowoafrykański kierowca wyścigowy; syn mistrza świata Formuły 1, Jody Schecktera.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grand Prix Szwecji – wyścig organizowany w ramach mistrzostw świata Formuły 1 w latach 1973–1978. Zawody rozgrywano na torze Scandinavian Raceway.
  Niki Lauda, właśc. Andreas Nikolaus Lauda (ur. 22 lutego 1949 w Wiedniu) – austriacki kierowca wyścigowy, trzykrotny mistrz Formuły 1 (1975, 1977, 1984), przedsiębiorca.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.
  Damon Graham Devereux Hill OBE (ur. 17 września 1960 w Londynie) – były brytyjski kierowca wyścigowy, Mistrz Świata Formuły 1 w sezonie 1996.
  Sezon 2000 Formuły 1 był 51 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Mika Häkkinen nie obronił tytułu mistrzowskiego. Swój trzeci tytuł mistrza świata zdobył Michael Schumacher. Tytuł mistrza świata konstruktorów zdobył team Ferrari. Był to pierwszy dublet włoskiego zespołu od 1979 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.