• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jodocus Hondius Starszy

  Przeczytaj także...
  Nowy Świat – określenie wprowadzone w okresie wielkich odkryć geograficznych dla nowo odkrytego lądu Ameryki. Jednocześnie znane (przez Europejczyków) od starożytności kontynenty Europy, Azji i Afryki zaczęto określać mianem Starego Świata.Abraham Ortelius (ur. 2 kwietnia 1527 w Antwerpii, zm. 28 czerwca 1598 w Antwerpii) – flamandzki geograf, kartograf, historyk i wydawca map. Pochodził z Niderlandów. W 1570 w Antwerpii wydał pierwszy usystematyzowany zbiór map świata Theatrum Orbis Terrarum. Atlas ten zawierał również mapę Polski. Do 1612 r. wydano około 45 edycji tego dzieła. W kolejnych wydaniach mapy w atlasie były aktualizowane i poprawiane. Wydawnictwo to ukazało się w kilku językach na świecie.
  Francis Drake (hiszp. el Draque), (ur. ok. 1540 - zm. 28 stycznia 1596 ) – angielski korsarz, w latach 1577-1580 odbył wyprawę dookoła świata.
  Jodocus Hondius na grafice z 1619 r.

  Jodocus Hondius (zlatynizowana wersja jego holenderskiego imienia: Joost de Hondt) (ur. 14 października 1563 – zm. 12 lutego 1612), czasami nazywany Jodocusem Hondiuszem Starszym w celu odróżnienia go od jego syna Jodocusa Hondiiusa II, był holenderskim miedziorytnikiem i kartografem. Jest znany z kontynuacji dzieł Gerarda Merkatora, w szczególności dawnych map Europy i Nowego Świata, a także z jego portretów Francisa Drake'a. Był jednym z twórców amsterdamskiej szkoły kartografii w XVII wieku.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Zatoka Kalifornijska (Morze Korteza, ang. Gulf of California lub Sea of Cortés, hiszp. Golfo de California lub Mar de Cortés) – duża i wąska zatoka leżąca na wschodnim Pacyfiku, rozpościerająca się wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Meksyku. Od zachodu zamyka ją górzysty Półwysep Kalifornijski a od wschodu kontynentalne wybrzeże meksykańskie.

  Biografia[]

  Hondius - Zatoka New Albion (obecnie Zatoka Kalifornijska)

  Hondius urodził się w Wakken, a dorastał w Gandawie. We wczesnych latach życia był miedziorytnikiem, wytwarzał instrumenty muzyczne i globusy. W 1584 roku przeniósł się do Londynu, aby uniknąć prześladowań religijnych we Flandrii. Podczas pobytu w Anglii, Hondius odegrał kluczową rolę w upowszechnianiu prac Francisa Drake'a, który dokonał opłynięcia Świata pod koniec 1570 r. W 1589 Hondius opublikował mapę zatoki nazywanej wówczas New Albion (obecnie Zatoka Kalifornijska), na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej, gdzie Drake założył wczesną osadę, obejmują ją równocześnie w posiadanie królowej angielskiej. Mapa Hondiusza powstała na podstawie dzienników podróży oraz relacji naocznych świadków i przez długi czas stanowiła podstawową dowód na lądowanie Drake'a na kontynencie północnoamerykańskim. Hondius jest również znanych z kilku portretów Drake'a, będących obecnie w National Portrait Gallery w Londynie.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

  W 1593 roku Hondius przeniósł się do Amsterdamu, gdzie mieszkał do końca życia. W 1604 roku we współpracy z amsterdamskim wydawcą Cornelisem Claeszem nabył miedziane płyty Atlasu Gerarda Merkatora od wnuka autora. Praca Merkatora konkurowała wówczas z Theatrum Orbium Terrarum wydaną przez Orteliusa. Hondius ponownie wydał Atlas Mercatora dodając do niego 36 map w tym kilka, wyprodukowanych przez samego siebie. Pomimo znacznego wkładu pracy własnej, Hondius wydając Atlas podpisał jako autora jedynie Gerarda Mercatora, wymieniając siebie jedynie jako wydawcę. Nowe wydanie Atlasu Merkatora okazało się wielkim sukcesem, sprzedając się w ciągu roku. Hondius później wydał drugą edycję tego dzieła, a także jego wersję kieszonkową - Atlas Minor. Jego dzieła od tego czasu stały się znane jako "seria map Mercator/Hondius".

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Kartografia – dziedzina nauki o mapach (w tym o atlasach, globusach, modelach plastycznych – mapach plastycznych itp.), teorii map, metodach ich sporządzania i użytkowania; jak również dziedzina działalności organizacyjnej i usługowej, związanej z opracowywaniem, reprodukcją i rozpowszechnianiem map.

  Bibliografia[]

 • Sirko M., 1999: Zarys historii kartografii. Wyd. UMCS, Lublin.
 • Źródła internetowe[]

 • Hondius, Jodocus (1563-1612) Polonia et Silesia
 • Newly discovered Hondius map • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  14 października jest 287. (w latach przestępnych 288.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 78 dni.
  Miedzioryt (dawne nazwy : sztych, kopersztych, łac. cuprum – miedź, niem. Kupferstich) – technika graficzna wklęsła, najstarsza technika graficzna na metalu, stosowana już w 1. połowie XV wieku. Wywodzi się prawdopodobnie z próbnych odbitek otrzymywanych przy stosowaniu złotniczej techniki niella. Tradycyjnie przypisuje się ten wynalazek florenckiemu złotnikowi Tommasowi Finiguerra.
  Globus (od łacińskiego słowa globus – kula) – pomniejszony model ciała niebieskiego (najczęściej Ziemi) lub sfery niebieskiej w postaci kuli umieszczonej na osi ustawionej pod kątem odpowiadającym kątowi nachylenia osi danego ciała, na powierzchni której znajduje się mapa pierwowzoru. Zaletą globusa jest brak zniekształceń, które pojawiają się przy odwzorowaniu obrazu terenu (mapy) na płaszczyźnie.
  Gerard Merkator, właśc. Gerhard Kremer (łac. Gerardus Mercator; ur. 5 marca 1512 w Rupelmonde, Flandria, zm. 2 grudnia 1594 w Duisburgu, Jülich-Kleve-Berg) – flamandzki matematyk i geograf, prekursor współczesnej kartografii. Autor odwzorowania walcowego wiernokątnego, znanego jako odwzorowanie Merkatora.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Flandria (niderl. Vlaanderen, fr. Flandre) – kraina historyczno-geograficzna położona na terenie Belgii, Francji i Holandii wzdłuż wybrzeża Morza Północnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.