• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joazar syn Boetosa

  Przeczytaj także...
  Arcykapłan (hebr. כהן גדול Kohen ha-Gadol) – najwyższy dostojnik religijny w starożytnym Izraelu od wyjścia z Egiptu do 70 n.e.Joachim Gnilka (ur. 8 grudnia 1928 w Głubczycach, zm. 18 stycznia 2018 w Monachium) – niemiecki teolog katolicki, egzegeta oraz biblista.
  Herod Archelaos, Herod Archelaus (ur. ok. 27 lub 23 p.n.e., zm. po 6 n.e.) – etnarcha Judei, Samarii i Idumei w latach 4 p.n.e. -6. Syn Heroda Wielkiego. Rodzony brat Heroda Antypasa. Przez ojca został przewidziany na króla Judei, lecz – pod wpływem zamieszek jakich doszło po śmierci Heroda Wielkiego i sporów między jego synami – Oktawian August mianował Archelaosa jedynie etnarchą. Tyrańskie rządy Archelaosa sprawiły, że August w 6 roku pozbawił go tetrarchii i skazał na zesłanie do Galii. Dalsze losy Archelaosa nie są dokładnie znane.

  Joazar syn Boetosa - arcykapłan piastujący swój urząd dwukrotnie między 4 p.n.e. a 6 n.e.

  Był bratem Szymona syna Boetosa, arcykapłana w latach 24-5 p.n.e.

  Joazar został powołany na urząd arcykapłana w 4 p.n.e. W tym samym roku został odwołany przez Heroda Archelaosa. Kolejnym arcykapłanem został brat Joazara - Eleazar.

  Po raz drugi został arcykapłanem w bliżej nieznanym roku, na pewno przed 6 n.e. Zastąpił wtedy Jezusa syna See. Herod Archelaos powołał Joazara, gdyż popierał koncepcję spisu ludności zarządzoną przez Rzymian.

  Publiusz Sulpicjusz Kwiryniusz (łac. Publius Sulpicius Quirinius, grec. Κυρήνιος – Kyrenios; ur. ok. 51 p.n.e., zm. 21 n.e.) – rzymski dowódca wojskowy i senator z czasów początku pryncypatu. Jest wzmiankowany w Ewangelii Łukasza w związku z narodzeniem Jezusa Chrystusa.

  Joazar popadł później w konflikt z ludem. Został pozbawiony urzędu w 6 roku przez Kwiryniusza. Kolejnym arcykapłanem został Annasz syn Setiego.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Gnilka Joachim, Jezus z Nazaretu. Orędzie i życie, Kraków 1997, ​ISBN 83-7006-431-0​, s. 60 i 63. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.