• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joanna Rostocka

  Przeczytaj także...
  Teleturniej – specyficznie telewizyjny gatunek dziennikarski i typ telewizyjnego programu rozrywkowego. Polega na wykonywaniu przed kamerami przez uczestników (na ogół dobieranych na zasadzie otwartych eliminacji, choć czasem specjalnie zapraszanych do programu – wówczas są to z reguły osoby powszechnie znane) narzuconych im przez organizatora zadań, za co otrzymują – niekiedy bardzo wysokie – nagrody.Wielka gra – teleturniej polski nadawany cyklicznie od 1962 do 2006, początkowo na antenie TVP1, następnie od II połowy lat 70. w TVP2. Prowadzący zmieniali się kilkakrotnie w historii programu, ostatnią z nich była Stanisława Ryster. Charakteryzował się tym, że sprawdzał wiedzę specjalistyczną z danej dziedziny, z której gracz musiał się przygotować.
  Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

  Joanna Rostocka, z domu Melentowicz (ur. 2 grudnia 1924 w Warszawie, zm. 22 grudnia 2001 tamże) – polska prezenterka telewizyjna, dziennikarka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Grób Joanny Rostockiej
  Grób Joanny Rostockiej na Cmentarzu Powązkowskim
  Tablica nagrobna poświęcona Joannie Rostockiej

  Podczas powstania warszawskiego była sanitariuszką w szpitalu przy ulicy Śliskiej 51. Absolwentka warszawskiej Wyższej Szkoły Służby Zagranicznej, długoletni sekretarz Redakcji Teleturniejów TVP. W latach 60. występowała jako asystentka prezenterów w niemal wszystkich teleturniejach, jak np. Drzewko mądrości, Śladami Pitagorasa, 20 pytań, Kółko i krzyżyk, Wielka gra lub – niekiedy – jako samodzielna prezenterka Parada kłamców i blagierów oraz niektórych programów jednorazowych. Po emigracji Ryszarda Serafinowicza samodzielnie prowadziła Wielką grę od 1969 do 1973 roku, kiedy to zastąpił ją Janusz Budzyński.

  Ryszard Zbigniew Serafinowicz (ur. 8 kwietnia 1924 w Dokszycach w ówczesnym województwie wileńskim, zm. 26 marca 1972 w Montrealu) – polski dziennikarz.Szkoła Główna Służby Zagranicznej - polska uczelnia wyższa z siedzibą w Warszawie. Działała w latach 1950-1961, stawiając sobie za cel kompleksowe szkolenie przyszłych kadr polskiej dyplomacji. Obecnie jej działalność budzi mieszane oceny. Z jednej strony stanowiła kuźnię kadr dla stalinowskiego państwa, ale z drugiej jej absolwenci uważani byli na forum międzynarodowym za wysokiej klasy fachowców, zaś wielu z nich stanęło potem w pierwszym rzędzie twórców polskiej nauki o stosunkach międzynarodowych, m.in. prof. Józef Kukułka czy prof. Janusz Symonides. Do jej idei ma nawiązywać Akademia Dyplomatyczna stworzona w 2002 przy polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a obecnie stanowiąca część Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

  Głośnym echem odbiło się zwolnienie jej z pracy przez Macieja Szczepańskiego po tym, jak w prowadzonym przez siebie teleturnieju „Wielka gra” wystąpiła na antenie z wisiorkiem, który ponoć przypominał krzyż.

  Joanna Rostocka zagrała samą siebie, czyli prowadzącą teleturniej Wielka gra w serialu Najważniejszy dzień życia z 1974 roku (odc. 2, pt. Gra).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Była żoną inż. Aleksandra Mariana Rostockiego (1922–1979), znawcy motoryzacji i dziennikarza motoryzacyjnego. Miała jednego syna.

  Kółko i krzyżyk – gra strategiczna rozgrywana przez dwóch graczy, najczęściej na kartce papieru w kratkę. Gracze obejmują pola na przemian dążąc do objęcia trzech pól w jednej linii, przy jednoczesnym uniemożliwieniu tego samego przeciwnikowi. Pole może być objęte przez jednego gracza i nie zmienia swego właściciela przez cały przebieg gry. W najbardziej popularnej w Polsce wersji gra odbywa się na polu o wymiarach 3x3.Maciej Szczepański, pseud. Barabasz, Krwawy Maciek (ur. 7 lipca 1928 w Sosnowcu) – polski publicysta i dziennikarz, działacz PZPR.

  Spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim (kw. T, rząd 2, grób 16).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Joanna Melentowicz-Rostocka, Encyklopedia Medyków Powstania Warszawskiego [zarchiwizowane z adresu 2016-03-05].
  2. Andrzej Krajewski, Krwawy Maciek z telewizji, Newsweek Polska, 13 stycznia 2011 [zarchiwizowane z adresu 2012-01-03].
  3. Joanna Rostocka (pol.). filmpolski.pl. [dostęp 2018-07-17].
  4. Informacje w Bibliotece Narodowej.
  5. Cmentarz Stare Powązki: Kalikst Narbutt, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2017-12-16].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ogrody wspomnień: Joanna Rostocka
 • WP Teleshow: Joanna Rostocka
 • Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.Najważniejszy dzień życia – cykl filmów telewizyjnych z 1974 r. według scenariusza Andrzeja Zbycha. Poszczególne epizody łączy postać reportera radiowego, zadającego przechodniom pytanie o najważniejszy dzień w ich życiu. Opowiadane historie stanowią fabuły poszczególnych odcinków. Reżyserami epizodów byli: Andrzej Konic, Sylwester Szyszko i Ryszard Ber.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.634 sek.