Joanna Rostocka
Teleturniej – specyficznie telewizyjny gatunek dziennikarski i typ telewizyjnego programu rozrywkowego. Polega na wykonywaniu przed kamerami przez uczestników (na ogół dobieranych na zasadzie otwartych eliminacji, choć czasem specjalnie zapraszanych do programu – wówczas są to z reguły osoby powszechnie znane) narzuconych im przez organizatora zadań, za co otrzymują – niekiedy bardzo wysokie – nagrody.Wielka gra – teleturniej polski nadawany cyklicznie od 1962 do 2006, początkowo na antenie TVP1, następnie od II połowy lat 70. w TVP2. Prowadzący zmieniali się kilkakrotnie w historii programu, ostatnią z nich była Stanisława Ryster. Charakteryzował się tym, że sprawdzał wiedzę specjalistyczną z danej dziedziny, z której gracz musiał się przygotować.
Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
Joanna Rostocka, z domu Melentowicz (ur. 2 grudnia 1924 w Warszawie, zm. 22 grudnia 2001 tamże) – polska prezenterka telewizyjna, dziennikarka.
Życiorys[ | edytuj kod]
Podczas powstania warszawskiego była sanitariuszką w szpitalu przy ulicy Śliskiej 51. Absolwentka warszawskiej Wyższej Szkoły Służby Zagranicznej, długoletni sekretarz Redakcji Teleturniejów TVP. W latach 60. występowała jako asystentka prezenterów w niemal wszystkich teleturniejach, jak np. Drzewko mądrości, Śladami Pitagorasa, 20 pytań, Kółko i krzyżyk, Wielka gra lub – niekiedy – jako samodzielna prezenterka Parada kłamców i blagierów oraz niektórych programów jednorazowych. Po emigracji Ryszarda Serafinowicza samodzielnie prowadziła Wielką grę od 1969 do 1973 roku, kiedy to zastąpił ją Janusz Budzyński.
Głośnym echem odbiło się zwolnienie jej z pracy przez Macieja Szczepańskiego po tym, jak w prowadzonym przez siebie teleturnieju „Wielka gra” wystąpiła na antenie z wisiorkiem, który ponoć przypominał krzyż.
Joanna Rostocka zagrała samą siebie, czyli prowadzącą teleturniej Wielka gra w serialu Najważniejszy dzień życia z 1974 roku (odc. 2, pt. Gra).
Życie prywatne[ | edytuj kod]
Była żoną inż. Aleksandra Mariana Rostockiego (1922–1979), znawcy motoryzacji i dziennikarza motoryzacyjnego. Miała jednego syna.
Spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim (kw. T, rząd 2, grób 16).
Przypisy[ | edytuj kod]
- Joanna Melentowicz-Rostocka, Encyklopedia Medyków Powstania Warszawskiego [zarchiwizowane z adresu 2016-03-05] .
- Andrzej Krajewski , Krwawy Maciek z telewizji, Newsweek Polska, 13 stycznia 2011 [zarchiwizowane z adresu 2012-01-03] .
- Joanna Rostocka (pol.). filmpolski.pl. [dostęp 2018-07-17].
- Informacje w Bibliotece Narodowej.
- Cmentarz Stare Powązki: Kalikst Narbutt, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2017-12-16] .