• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joanna Jaraczewska

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.
  Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów (zwany też więzieniem na Rakowieckiej lub więzieniem mokotowskim) – znajduje się w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 37.

  Joanna Maria Onyszkiewicz z domu Jaraczewska (ur. 10 maja 1950 w Londynie) – polska architekt; wnuczka Józefa Piłsudskiego, żona Janusza Onyszkiewicza.

  Życiorys[]

  Urodziła się jako jedyna córka oraz pierwsze dziecko Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej i Andrzeja Jaraczewskiego, oficera Marynarki Wojennej, pochodzącego z rodziny pieczętującej się herbem Zaremba. Jej rodzice przebywali w Wielkiej Brytanii na politycznej emigracji.

  Ukończyła studia architektoniczne na Wydziale Inżynierii i Wzornictwa Uniwersytetu Carleton. Jesienią 1979 wróciła na stałe do Polski. W czerwcu 1981 r. uzyskała potwierdzenie polskiego obywatelstwa. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce oddała brytyjski paszport, aby uniknąć ewentualnej deportacji do Wielkiej Brytanii. W maju 1983 r. w więzieniu na Rakowieckiej wyszła za mąż za Janusza Onyszkiewicza, który odbywał wyrok za zorganizowanie obchodów rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Od przyjazdu do kraju angażowała się w działalność „Solidarności”. Pisała do prasy podziemnej, w tym do „Tygodnika Wojennego” w latach 1982–1983. Jesienią 1990 r. do Polski powróciła z emigracji jej rodzina: rodzice – Jadwiga i Andrzej, ciotka Wanda Piłsudska oraz brat Krzysztof z żoną Jadwigą i dwoma synami Dominikiem i Jerzym. Joanna tak jak cała rodzina Piłsudskich angażuje się w działalność mającą na celu promowanie i zachowanie pamięci o Marszałku Piłsudskim. Udziela się w Instytucie Józefa Piłsudskiego Poświęconemu Badaniu Najnowszej Historii Polski oraz w Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, której to była skarbnikiem. Bierze udział w różnych uroczystościach poświęconych pamięci swojego dziadka, jak np. przekazanie willi Milusin dla Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które jest tworzone przez Fundację Piłsudskich. 21 kwietnia 2006 r. otworzyła Muzeum Legii Warszawa, której stadion powstał dzięki Józefowi Piłsudskiemu, należała też do Honorowego Komitetu Obchodów 90-lecia Legii.

  Obywatelstwo – więź prawna łącząca jednostkę (osobę fizyczną) z państwem, na mocy której jednostka ma określone prawa i obowiązki wobec państwa, a państwo – analogicznie – ma obowiązki i prawa wobec jednostki. Określenie spraw związanych z obywatelstwem, a w szczególności sposobów jego nabycia i ewentualnie także utraty, należy do samego państwa – jest to jego kompetencja wyłączna. Istnieją także regulacje prawa międzynarodowego dotyczące spraw związanych z obywatelstwem, a w szczególności unikania sytuacji bezpaństwowości i wielokrotnego obywatelstwa.Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski – stowarzyszenie zajmujące się szeroko pojętą działalnością edukacyjno-badawczą na polu najnowszej historii Polski, działalności niepodlgłościowej, a także pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

  Z małżeństwa z Januszem Onyszkiewiczem ma pięcioro dzieci: Witosławę, Danutę, Wandę, Stanisława i Andrzeja.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Muzeum Legii Warszawa – muzeum poświęcone historii klubu Legia Warszawa, znajdujące się przy ulicy Łazienkowskiej 3.
  Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:
  Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski działacz socjalistyczny i niepodległościowy, polityk, Naczelnik Państwa w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, pierwszy marszałek Polski od 19 marca 1920; dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930), twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926 po przewrocie majowym, współzałożyciel PPS i szef Wydziału Bojowego PPS (OB PPS).
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Krzysztof Józef Jaraczewski herbu Zaremba (ur. 15 września 1954 w Londynie) – polski architekt, prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku; wnuk Józefa Piłsudskiego.
  Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego – fundacja założona w 1990 przez Wandę i Jadwigę Piłsudskie; celem fundacji jest utworzenie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
  Migracja, emigracja, imigracja – wędrówka ludności mająca na celu zmianę miejsca pobytu. Przemieszczanie się ludności jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i występowało we wszystkich czasach. Nasilenie się migracji może nastąpić m.in. z przyczyn złej sytuacji gospodarczej w miejscu zamieszkania (migracje ekonomiczne) lub sytuacji politycznej nie odpowiadającej migrującym (migracje polityczne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.