• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joanna Burgundzka - Kulawa

  Przeczytaj także...
  Małgorzata Burgundzka (fr. Marguerite de Bourgogne), (ur. 1290, zm. 15 sierpnia 1315 w Château-Gaillard) - królowa Nawarry w latach 1305-1315 i królowa Francji przez kilka miesięcy (nominalnie, nie była koronowana). Kuzynka sióstr Blanki Burgundzkiej i Joanny Burgundzkiej.Wojna stuletnia – nazwa nadana przez XIX-wiecznych historyków serii konfliktów zbrojnych, które z przerwami toczyły się przez 116 lat w XIV i XV wieku pomiędzy Anglią i Francją.
  Maine (czytaj: men) – kraina historyczna w północno-zachodniej Francji, część regionu Pays de la Loire. Głównym miastem jest Le Mans.

  Joanna Burgundzka (fr. Jeanne de Bourgogne) lub Joanna Kulawa (fr. Jeanne la Boiteuse) (ur. ok. 1293, zm. 12 września 1348) – królowa Francji (1328-1348) jako pierwsza żona króla Filipa VI Walezjusza.

  Trzecia córka Roberta II (1248-1306), księcia Burgundii, Agnieszki (1260-1325), najmłodszej córki króla Ludwika IX Świętego. Jej starszą siostrą była Małgorzata Burgundzka – pierwsza żona Ludwika X Kłótliwego.

  Joanna i Filip pobrali się w lipcu 1313, dzięki temu małżeństwu Joanna najpierw nosiła tytuł hrabiny Maine (w latach 1315-1328), później hrabiny Valois i hrabiny Andegawenii (w latach 1325-1328) i wreszcie królowej Francji. Joanna była kobietą inteligentną i pewną siebie. Zdominowała swojego męża i została regentką, kiedy on wyruszył przeciw Anglikom podczas wojny stuletniej. Jej żądza władzy nie podobała się jej poddanym, którzy nazywali ją la male royne boiteuse – kulawym królem. Kronikarze opisują Joannę jako kobietę bezlitosną dla swoich wrogów, ale też jako kobietę wykształconą i miłośniczkę książek: swojemu najstarszemu synowi wysyłała manuskrypty do przeczytania, Jeanowi de Vignay kazała przetłumaczyć na francuski m.in. Miroir historial Vincenta de Beavais i Jeu d'échecs moralisés Jacques’a de Cessolesa.

  Orlean (fr. Orléans) – miasto i gmina w środkowej Francji, położone nad Loarą. Stolica Regionu Centralnego i departamentu Loiret. Ważny ośrodek przemysłowy i usługowy. Według danych na rok 2008 gminę zamieszkiwało 116 515 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 4239 osób/km².Burgundia (fr. Bourgogne) – kraina historyczna w centralnej Francji. W przeszłości prowincja i region administracyjny.

  Joanna zmarła podczas epidemii czarnej śmierci, a po jej śmierci Filip ożenił się po raz drugi z Blanką z Évreux, księżniczką Nawarry.

  Potomstwo[ | edytuj kod]

  Joanna i Filip mieli siedmioro dzieci:

 • Jan II Dobry (1319–1364)
 • Maria de Valois (1326–1333)
 • Ludwik de Valois (1328)
 • Ludwik de Valois (1330)
 • Jan de Valois (1333)
 • Filip de Valois (1336–1375), książę Orleanu
 • Joanna de Valois (1337)
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Władcy Burgundii
 • Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Agnieszka Francuska (ur. 1171, zm. po 1204) – córka króla Francji Ludwika VII Młodego i jego trzeciej żony Adeli z Szampanii, cesarzowa bizantyńska. Jej bratem był Filip II August.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Regent – uprawniona osoba, sprawująca władzę w imieniu monarchy, gdy ten nie może wykonywać swoich obowiązków, np. z powodu małoletności, nieobecności w kraju lub poważnej choroby.
  Ludwik IX Święty (ur. 25 kwietnia 1214 w Poissy, zm. 25 sierpnia 1270 w Tunisie) – król Francji od 1226 (panował 44 lata), syn Ludwika VIII z dynastii Kapetyngów, święty Kościoła katolickiego. Był organizatorem i uczestnikiem VI i VII wyprawy krzyżowej. Z uwagi na pozycję Ludwika IX na kontynencie europejskim, angielski kronikarz, Mateusz Paris, nazwał go "królem ziemskich królów".
  Filip VI, (fr. Philippe de Valois), (ur. 1293, zm. 22 sierpnia 1350) – król Francji 1328–1350. Pierwszy władca z dynastii Walezjuszów.
  Czarna śmierć – termin określający jedną z największych epidemii w dziejach ludzkości, panującą w XIV-wiecznej Europie. Obecnie za jej przyczynę uważa się bakterię Yersinia pestis (zwaną też pałeczką dżumy), powodującą dżumę, na co wskazuje analiza DNA ofiar zarazy. Epidemia czarnej śmierci wybuchła w Azji Środkowej, być może Chinach, skąd przez jedwabny szlak w 1346 dostała się na Krym, skąd prawdopodobnie rozniosły ją pasożytujące na zamieszkujących ówczesne statki handlowe szczurach śniadych pchły. Szacuje się, że szerząc się w Europie i okolicach Morza Śródziemnego, przyczyniła się do śmierci (w zależności od szacunków) 30-60% ówczesnej populacji Europy, ogólnie zaś przyczyniła się do spadku ogólnoświatowej liczebności ludzkiej z 450 milionów do 350-375 milionów w XIV wieku.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.