• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joan Sims

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Royal Academy of Dramatic Art (RADA, Królewska Akademia Sztuki Dramatycznej) - brytyjska uczelnia wyższa wyspecjalizowana w kształceniu aktorów oraz osób wykonujących inne zawody związane z teatrem. W sensie organizacyjnym stanowi jeden z wydziałów King’s College, który z kolei wchodzi w skład University of London. Jest najbardziej znaną szkołą teatralną w Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej prestiżowych instytucji tego typu na świecie.
  Choroba uchyłkowa jelit – obecność licznych (od jednego do kilkuset) uchyłków w przewodzie pokarmowym. Najczęściej występują one w jelicie grubym na terenie esicy (ponad 90% wszystkich uchyłków). Nigdy nie występują w odbytnicy. Prawie zawsze są to uchyłki nabyte. Uchyłki wrodzone mają marginalne znaczenie.

  Joan Sims, właśc. Irene Joan Marion Sims (ur. 9 maja 1930 w Laindon, zm. 28 czerwca 2001 w Londynie) – brytyjska aktorka, znana przede wszystkim z ról komediowych, zwłaszcza w filmach z popularnego cyklu Cała naprzód.

  Kariera zawodowa[]

  O aktorstwie marzyła od dziecka. Jako mała dziewczynka wystawiała jednoosobowe przedstawienia dla podróżnych oczekujących na stacji kolejowej, której kierownikiem był jej ojciec. Jako nastolatka była już dość znana w środowisku teatru amatorskiego w swym rodzinnym hrabstwie Essex. Kilkakrotnie próbowała dostać się do słynnej Royal Academy of Dramatic Art w Londynie (RADA), lecz początkowo nie była w stanie przejść rygorystycznej selekcji. Podjęła naukę w specjalnej szkole przygotowawczej dla przyszłych studentów RADA i ostatecznie została przyjęta na swą wymarzoną uczelnię za czwartym razem. Dyplom aktorski uzyskała w 1950, mając zaledwie 19 lat.

  Kenneth Williams (ur. 22 lutego 1926 w Londynie, zm. 15 kwietnia 1988 tamże) - brytyjski aktor i komik. Współcześnie pamiętany jest przede wszystkim ze swojej kariery filmowej, zwłaszcza występów w 26 filmach z popularnej serii Cała naprzód, jednak regularnie pracował również w radiu, telewizji i teatrze.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Przez pierwsze lata swojej kariery Sims grywała sporo w teatrze, lecz nie ukrywała, iż znacznie lepiej czuje się jako aktorka filmowa. Od 1954 występowała regularnie w komediach z cyklu Doctor. Tam wypatrzył ją producent Peter Rogers, który zaprosił ją do własnej serii komedii, znanych jako Cała naprzód (Carry On). Pierwszą produkcją tego cyklu z jej udziałem było Siostro do dzieła, później pojawiła się jeszcze w 23 obrazach z tej serii.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.

  Po zakończeniu cyklu w 1978 głównym polem jej aktywności zawodowej stała się telewizja. Grała głównie w sitcomach, m.in. Till Death Us Do Part, On the Up, As Time Goes By, Only Fools and Horses, Jedną nogą w grobie czy The Goodies. Oprócz tego wystąpiła w jednej z odsłon serialu science-fiction Doktor Who oraz w kryminalnej Miss Marple.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Cała naprzód (Carry On..., czasem określana po polsku jako cykl "Do dzieła") - cykl 30 brytyjskich komedii filmowych produkowanych w latach 1958-78 i ponownie w 1992 roku. Pomysłodawcą serii i producentem wszystkich filmów był Peter Rogers, a reżyserował je Gerald Thomas. Głównymi scenarzystami byli Norman Hudis (1958-62) i Talbot Rothwell (1963-74). Były to niskobudżetowe filmy, pełne rubasznego humoru, parodii, farsy, a z czasem również coraz bardziej śmiałych odniesień seksualnych. Większość z nich odniosła duży sukces frekwencyjny i komercyjny, co miało decydujący wpływ na długowieczność cyklu i liczbę nakręconych filmów.

  Życie prywatne[]

  Sims nigdy nie wyszła za mąż. Kenneth Williams, który był obok niej jedną z gwiazd cyklu Carry On, a prywatnie ukrywał swój homoseksualizm, zaproponował jej zawarcie małżeństwa mającego uciszyć plotki, ale Sims odmówiła. Według jej własnych wspomnień oraz ustaleń biografów, była heteroseksualna, lecz nigdy nie znalazła mężczyzny, którego uznałaby za miłość swojego życia, nie chciała też mieć dzieci.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Essex – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na północny wschód od Londynu, nad Morzem Północnym, zaliczane do tzw. Home Counties. Nazwa hrabstwa pochodzi od istniejącego we wczesnym średniowieczu anglosaskiego Królestwa Esseksu.

  Pod koniec życia zmagała się z depresją, którą próbowała zagłuszać alkoholem, co wpędziło ją w uzależnienie. Zmarła w połowie 2001 roku, po ponad pół roku pobytu w szpitalu. Według aktu zgonu, na przyczynę jej śmierci złożyło się kilka czynników, m.in. niewydolność wątroby, choroba uchyłkowa jelit, a także niedrożność dróg oddechowych. Jej ciało zostało poddane kremacji, a prochy rozrzucone na specjalnym polu w pobliżu krematorium w Londynie.

  Homoseksualizm (z greki ὁμόιος homoios = taki sam, równy, i z łac. sexualis = płciowy), inaczej: homoseksualność – znaczenie słowa homoseksualizm w różnych kontekstach może być odmienne. Współcześnie termin homoseksualizm może mieć trzy różne znaczenia. Może być rozumiany jako zachowanie homoseksualne, kontakty seksualne z drugą osobą tej samej płci. W takim znaczeniu określa się na przykład kontakty homoseksualne więźniów. W drugim znaczeniu homoseksualizm oznacza stan, szczególne skłonności lub predyspozycje do angażowania się w kontakty seksualne z osobą tej samej płci. W takim znaczeniu jest używany w pytaniu, czy homoseksualizm jest chorobą. W trzecim znaczeniu homoseksualizm oznacza rolę społeczną rozumianą jako jedną z wielu ról istniejących w społeczeństwach. W krajach zachodnich istnieje tendencja to łączenia wszystkich trzech znaczeń w efekcie homoseksualiści wykazują określone zachowania ze względu na swoje predyspozycje, prowadząc jednocześnie określony styl życia.Sitcom (ang. situation comedy) – rodzaj serialu komediowego, w którym dominuje tzw. humor sytuacyjny. Akcja sitcomu rozgrywa się przez większość czasu w jednym pomieszczeniu. Rodzaj tej sztuki filmowej zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. Nazwa sitcom pochodzi od angielskiego wyrażenia situation comedy i oznacza komedię sytuacyjną.

  Bibliografia[]

 • Autobiografia: Joan Sims: High Spirits. Partridge. ISBN 1-85225-280-4.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Joan Sims w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Laindon – miasto w Anglii, w hrabstwie Essex, w dystrykcie Basildon. Leży 19 km na południe od miasta Chelmsford i 39 km na wschód od Londynu.Kremacja (łac. cremare – spalić) – forma pogrzebu zwłok zmarłego, polegająca na spaleniu ciała, znana i uznawana przez wiele religii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Miss Marple – seria filmów telewizyjnych zebranych w serial telewizji BBC złożony z 4 odcinków pilotowych nakręconych na przełomie lat 1984 i 1985. Na kolejne odcinki składały się epizody filmowe kręcone w oparciu o książki Agathy Christie opiewające przygody panny Jane Marple. Odtwórczynią tytułowej roli została Joan Hickson, która utożsamiana była przez lata z tą rolą. Serial zyskał wysokie uznanie, czego dowodem były kolejne odcinki nakręcane jeszcze do roku 1992.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.