• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joan Jett  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Światowa Organizacja Zdrowia w swej konstytucji z 1946 roku określiła zdrowie jako „stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa". W ostatnich latach definicja ta została uzupełniona o sprawność do „prowadzenia produktywnego życia społecznego i ekonomicznego” a także wymiar duchowy.22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Joan Jett (właśc. Joan Marie Larkin, urodzona 22 września 1958 w Wynnewood w stanie Pensylwania) – amerykańska rock'n'rollowa i punk rockowa gitarzystka, wokalistka oraz aktorka. Najbardziej znana z hitów „I Love Rock 'n' Roll” oraz „Bad Reputation”. W plebiscycie pisma „The New York Times” na najlepszą rockową piosenkarkę czytelnicy mogli wybierać spośród wielu kandydatek, w tym Joan Jett, która zwyciężyła i została okrzyknięta królową rocka i rock and rolla. Gra na gitarze i śpiewa w zespole The Blackhearts. Przed rozpoczęciem pracy z Blackhearts była założycielką, liderką, gitarzystką oraz wokalistką w pierwszym kobiecym rockowym zespole The Runaways, sławnym w latach siedemdziesiątych.

  Wegetarianizm – rodzaj praktyki (w sensie świadomej i celowej działalności człowieka), charakteryzującej się wyłączeniem z diety mięsa (w tym ryb i owoców morza); może również wiązać się z unikaniem innych produktów pochodzących z uboju zwierząt np. smalcu . Wegetarianizm może być wybrany z pobudek moralnych, zdrowotnych, ekologicznych, bądź ekonomicznych. W języku potocznym przyjmuje się, że wegetarianizm to zbiór kilku diet, które w różnym stopniu ograniczają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W 2003 została sklasyfikowana na 87. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”. W 2006 roku piosenkarka została sklasyfikowana na 65. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów „Hit Parader”.

  Spis treści

 • 1 Kariera
 • 2 Dyskografia
 • 3 Filmografia
 • 4 Nagrody i wyróżnienia
 • 5 Ciekawostki
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Kariera[]

  W wieku 15 lat założyła zespół The Runaways, należący do pionierów kobiecego rocka . Zespół wytrwał ze sobą cztery lata. Jett pełniła w nim funkcję gitarzystki rytmicznej i wokalistki (w latach 1975-1977 jako druga wokalistka obok Cherie Currie, a od połowy roku 1977 do 1979 była główną piosenkarką).

  Hit Parader (w początkach istnienia Hit Parade) - amerykańskie czasopismo muzyczne wydawane przez spółkę Magna Publishing Group; obszary, na których szczególnie skupia się miesięcznik oscylują wokół hard rocka i heavy metalu.L7 – amerykański, feministyczny zespół riotowy utworzony w 1985 przez Donitę Sparks oraz Suzi Gardner. Niebawem do zespołu dołączyły Jennifer Finch oraz Dee Plakas.

  Po rozpadzie The Runaways pojechała ona do Wielkiej Brytanii, w celu poznania członków Sex Pistols. Wraz ze Stevem Jonesem i Paulem Cookiem nagrała kilka utworów, w tym także pierwotną wersję jej największego hitu, „I Love Rock N' Roll”. Współpracowali oni także z nią podczas nagrywania jej pierwszej solowej płyty, Bad Reputation (pierwotnie wydanej jako Joan Jett w 1980). W 1981 postanowiła założyć po raz kolejny zespół. W ogłoszeniu zamieściła: „Szukam trzech dobrze wyglądających facetów grających na instrumentach”. Po znalezieniu muzyków wydała takie hity, jak „I Love Rock N' Roll”, „Bad Reputation”, cover The Runaways „Cherry Bomb”, cover Bruce'a Springsteena „Light Of Day”, „Crimson And Clover” i „I Hate Myself For Loving You”. Joan Jett wraz z The Blackhearts gra do dziś, a ich ostatnio wydaną płytą była Unvarnished (2013).

  Bikini Kill – skrajnie feministyczny zespół emancypunxowy utworzony w październiku 1990, rozwiązany w 1998. Jego członkami byli: Kathleen Hanna (potem w Le Tigre), Bill Korren, Tobi Vail, Kathi Wilcox. Zespół często występował przed Nirvaną. Zespół wprowadził nazwę Riot Grrrl, wiele kobiecych zespołów było później tak określanych.Leworęczność (dawniej mańkuctwo) – odwrócona w stosunku do większości ludzi funkcjonalność prawej i lewej ręki. Około 8–15% ludności jest leworęczna. Osoby leworęczne w odróżnieniu od praworęcznych, piszą, jedzą i wykonują większość czynności wymagających dużej precyzji ruchów za pomocą ręki lewej. Leworęczni nazywani są czasem mańkutami. Istnieją osoby, które uważają to słowo za obraźliwe.

  Jest feministyczną ikoną w muzyce rockowej. Kultura riot grrrl była inspirowana przede wszystkim jej osobą. Joan współpracowała między innymi z Bikini Kill, L7 i Babes in Toyland, czyli z głównymi artystkami nurtu riot grrrl.

  Inspiracją była dla niej Suzi Quatro. Jak sama Joan powiedziała, „skoro ona [Suzi Quatro] może grać rock 'n' rolla, to ja też mogę”.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) (pl. Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt, pet – z ang. "zwierzę domowe") – międzynarodowa organizacja non-profit powstała w roku 1980 z siedzibą w Norfolk, Wirginia, USA. Jej główną działalność stanowi walka o prawa zwierząt. Prezesem i współzałożycielem organizacji jest Ingrid Newkirk.
  Ochrona środowiska – całokształt działań (także zaniechanie działań) mających na celu właściwe wykorzystanie oraz odnawianie zasobów i składników środowiska naturalnego, zarówno jego składników abiotycznych, jak i żywych (ochrona przyrody). Nauka o ochronie środowiska to sozologia.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Riot Grrrl – feministyczny ruch kobiecy ściśle związany ze sceną punkową i grunge’ową zapoczątkowany w latach 90. XX w.
  Suzi Quatro, właśc. Susan Kay Quatrocchio (ur. 3 czerwca 1950 w Detroit) – amerykańska piosenkarka, basistka i aktorka, popularna zwłaszcza w latach 70.
  Lista 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone (ang. The 100 Greatest Guitarists Of All Time) – wydana w 2003 i 2011 lista najlepszych gitarzystów, zarówno akustycznych jak i elektrycznych, wybranych przez krytyków amerykańskiego magazynu Rolling Stone.
  The Gits - amerykański muzyczny zespół punk rockowy , założony w Yellow Springs (Ohio) w 1986 roku. Znany w powstającej w Seattle muzycznej scenie wczesnych lat dziewięćdziesiątych, jego muzyka cieszyła się uznaniem za jej bluesowe i street punkowe brzmienie. Byli znani z ogniście żywiołowych występów na żywo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.