• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joan Fontaine  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Joan Fontaine z Judith Anderson w filmie Rebeka (1940)
  Joan Fontaine w filmie Podejrzenie (1941)
  Joan Fontaine ze statuetką Oscara w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa, przyznanej za film Podejrzenie; obok niej Gary Cooper, który otrzymał Oscara w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy za film Sierżant York (1942)

  Joan Fontaine, właśc. Joan de Beauvoir de Havilland (ur. 22 października 1917 w Tokio, zm. 15 grudnia 2013 w Carmel-by-the-Sea) – amerykańska aktorka, zdobywczyni Oscara za rolę w filmie Podejrzenie.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Młodsza siostra aktorki Olivii de Havilland. Wraz z siostrą zrealizowała marzenie matki, która przed wyjściem za mąż sama chciała zostać aktorką. Trudne relacje sióstr stały się legendą Hollywood. W dzieciństwie Joan nie cieszyła się dobrym zdrowiem, m.in. z tego względu rodzina osiadła w Kalifornii. Kształciła się częściowo w Tokio (po rozwodzie rodziców).

  Frances Margaret Anderson-Anderson AC DBE (ur. 10 lutego 1897 w Adelaide, zm. 3 stycznia 1992 w Santa Barbara) − australijska aktorka, nominowana do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Rebeka.Ivanhoe – film historyczny z 1952 roku w reżyserii Richarda Thorpe’a. Scenariusz powstał na podstawie powieści sir Waltera Scotta zatytułowanej Ivanhoe.

  Po powrocie do USA przyłączyła się do grupy teatralnej w San Jose, z którą współpracowała już Olivia. Osiadła w Los Angeles i rozpoczęła karierę w branży filmowej pod nazwiskiem Joan Burfiels dla odróżnienia od starszej siostry. Debiutowała w 1935 w filmie No More Ladies. Nie odniosła sukcesu i przez dłuższy czas pozostawała bez propozycji filmowych. W 1937 przyjęła nowy pseudonim Joan Fontaine, zagrała w kilku filmach, m.in. You Can't Beat Love, Dziesięć lat życia, Kobiety, Gunga Din. Role te zostały dużo lepiej przyjęte.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Rebeka (oryg. Rebecca, 1940) – amerykański thriller psychologiczny w reżyserii mistrza suspensu Alfreda Hitchcocka; film jest jego pierwszym zrealizowanym w Ameryce projektem.

  W 1940 została po raz pierwszy nominowana do Oscara za Rebekę (w reżyserii Hitchcocka), przegrała jednak rywalizację o statuetkę z Ginger Rogers. Rok później zdobyła nagrodę za Podejrzenie (Suspicion, grała u boku Cary'ego Granta). Ponownie była nominowana w 1944 za film Wierna nimfa.

  W późniejszych latach pracowała przede wszystkim dla telewizji i teatru (m.in. Broadwayu). Ostatnim filmem Fontaine był The Witches (1966). Została wyróżniona gwiazdą w Alei Gwiazd w Los Angeles.

  Olivia Mary de Havilland (ur. 1 lipca 1916 w Tokio w Japonii) − amerykańska aktorka filmowa, dwukrotna laureatka Oscara za role pierwszoplanowe. Odznaczona Narodowym Medalem Sztuki.22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.

  Była czterokrotnie zamężna. Miała jedną biologiczną córkę Deborah (ur. 1948) i drugą adoptowaną, pochodzącą z Peru, Martitę (ur. 1946).

  Zmarła 15 grudnia 2013 w swoim domu w Carmel-by-the-Sea. Miała 96 lat.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Aleja Gwiazd (ang. Hollywood Walk of Fame, pol. także: Hollywoodzka Aleja Sławy, Hollywoodzka Aleja Gwiazd) – chodnik wzdłuż Hollywood Boulevard oraz Vine Street w Los Angeles, w dzielnicy Hollywood, zawierający ponad 2600 pięcioramiennych gwiazd, upamiętniających znane osobistości świata show-biznesu. Swoje gwiazdy ma również kilkanaście fikcyjnych postaci oraz Disneyland.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Oscar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (The Academy Award for Best Actor) – nagroda przyznawana aktorom, pracującym w przemyśle filmowym, przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej; nominacje są przyznawane przez aktorów i aktorki – członków Akademii. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich jej członków.
  Oscar dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (The Academy Award for Best Actress) jest jedną z nagród przyznawanych aktorkom, pracującym w przemyśle filmowym, przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej; nominacje są przyznawane przez aktorów i aktorki − członków Akademii. Zwycięzcy również są wybierani przez członków Akademii.
  Statek miłości (ang. The Love Boat) – amerykański serial telewizyjny, który pierwotnie wyświetlany był w latach 1977-1986 przez stację telewizyjną ABC.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.