• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joachim Vobbe

  Przeczytaj także...
  Bonn, Bundesstadt Bonn – miasto federalne, miasto na prawach powiatu w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, po obu stronach rzeki Ren. Bonn leży ok. 30 km na południe od Kolonii. Liczy 324 899 mieszkańców (2010). W połowie drogi do Kolonii leży port lotniczy Köln/Bonn. Historia miasta liczy ponad 2 000 lat i sięga do czasów germańskich i rzymskich osad. Od 1597 do 1794 Bonn było rezydencją książąt kolońskich, a w 1770 r. przyszedł tu na świat Ludwig van Beethoven.Mateusz Ring, właśc. Johann Matthias Franz Ring (ur. 22 lutego 1963 w Wallenfels) – biskup Kościoła Starokatolickiego w Niemczech, publicysta i naukowiec. Redaktor naczelny miesięcznika niemieckich starokatolików „Christen heute” („Chrześcijanie dzisiaj”).
  Wikariusz (łac. vicarius) – zastępca w Kościele katolickim i Kościele ewangelickim. W Kościele baptystycznym jest to nieordynowany duchowny przygotowujący się do ordynacji pastorskiej
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Bp Joachim Vobbe (ur. 5 stycznia 1947 w Bad Honnef (Niemcy)) – niemiecki biskup, w latach 1995 - 2009 zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w Niemieczech.

  Kościół Starokatolicki w Niemczech (de: Katholisches Bistum der Alt-Katholiken in Deustchland) - kościół starokatolicki, będący najliczniejszym członkiem Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich (26 tys. wiernych). Kościół należy również do Światowej Rady Kościołów. Organem prasowym wspólnoty jest "Christen heute. Zeitung der Alt-Katholiken fur Christen heute" Zwierzchnikiem kościoła jest bp dr Mateusz Ring.Proboszcz (z niem. Propst, a to od łac. praepositus, przełożony; łac. odpowiednik to parochus, z gr. πάροικος paroikos, sąsiad), pleban (łac. plebanus) – duchowny, na ogół w stopniu prezbitera, zarządzający gminą kościelną (parafią);

  Joachim Vobbe ukończył wydziały teologiczne w Bonn, Monachium i Kolonii, po czym został wyświęcony 14 lipca 1972 roku na księdza rzymskokatolickiej diecezji Kolonia. W 1977 związał się z Kościołem Starokatolickim w Niemczech. W latach 1977 - 1982 wikariusz, a następnie proboszcz parafii w Blumbergu. Od 1985 do 1994 roku proboszcz w parafii w Offenbach am Main.

  Blumberg - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Schwarzwald-Baar-Heuberg, w powiecie Schwarzwald-Baar.Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.

  15 listopada 1994 roku wybrany na biskupa przez 52. Synod Kościoła Starokatolickiego w Niemczech. Święcenia biskupie przyjął 25 marca 1995 roku we Frankfurcie nad Menem od biskupa Sigisberta Krafta. W 1996 roku udzielił pierwszy raz w tym Kościele święceń kapłańskich dwóm kobietom. Joachim Vobbe od 1999 roku jest honorowym asystenem anglikańskiego biskupa diecezji kontynentalnej Kościoła Anglikańskiego.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Bad Honnef (do 1960 Honnef) – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia, w powiecie Rhein-Sieg. W 2010 liczyło 25 213 mieszkańców.

  Podczas odbywającej się w czerwcu 2009 roku Rady Kościoła Starokatolickiego w Niemczech, biskup Vobbe zrezygnował z dalszego zwierzchnictwa nad Kościołem ze względów zdrowotnych. W dniu 6 i 7 listopada 2009 Synod Kościoła w Mannheim dokonał wyboru jego następcy, którym został ks. dr Mateusz Ring.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Biskup Joachim Vobbe jest żonaty i ma dwóch synów.


  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.