• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jo Siffert

  Przeczytaj także...
  Brian Redman (ur. 8 marca 1937 Colne) – brytyjski kierowca wyścigowy formuły 1 w latach 1968, 1970-1974. Jeździł w bolidzie zespołów Cooper, Williams, Surtees, McLaren, BRM, Shadow. Wystartował w 15 wyścigach formuły 1, raz stawając na podium, lecz nigdy nie wygrywając. Uczestniczył także w wyścigach 24h Le Mans.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Pedro Rodríguez de la Vega (ur. 18 stycznia 1940 w mieście Meksyk; zm. 11 lipca 1971 na torze Norisring) – meksykański kierowca wyścigowy.

  Joseph „Jo” Siffert (ur. 7 lipca 1936 we Fryburgu, zm. 24 października 1971 roku na torze Brands Hatch) – szwajcarski motocyklista i kierowca wyścigowy. Znany również pod przydomkiem Seppi.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Karierę rozpoczął w wyścigach motocyklowych. W 1959 roku został mistrzem Szwajcarii w klasie 350 cm³, po czym zmienił upodobania i zaczął ścigać się na czterech kółkach. Po dwóch latach spędzonych w Formule Junior, zadebiutował w Formule 1 w prywatnie wystawionym Lotusie.

  Porsche Motorsport – oddział niemieckiej firmy Porsche odpowiedzialny za sporty motorowe. Porsche brało udział w rajdach i Formule 1, a największe sukcesy odnosiło w wyścigach długodystansowych, szesnastokrotnie wygrywając wyścig 24h Le Mans.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1964 roku przeniósł się do prywatnego zespołu Roba Walkera. Sześcioletnia współpraca zaowocowała m.in. zwycięstwem podczas deszczowej Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Brands Hatch w 1968 roku.

  Równolegle z Formułą 1 występował w wyścigach długodystansowych samochodów sportowych, gdzie zresztą odnosił większe sukcesy. Jako fabryczny kierowca Porsche zwyciężył m.in. w 12 Godzinach Sebring oraz 24 Godzinach Daytony, a także Targa Florio. Jego partnerami byli zwykle Brian Redman lub Pedro Rodriguez.

  Rolex 24 at Daytona – 24-godzinny wyścig samochodowy w USA organizowany corocznie na torze Daytona International Speedway. Zawody mają podobny format do wyścigu 24h Le Mans.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1970 roku po wycofaniu się ekipy Roba Walkera z F1, dzięki wsparciu Porsche, przeniósł się do fabrycznego zespołu March, lecz samochód był bardzo awaryjny, a Siffert nie zdobył ani jednego punktu. W kolejnym sezonie reprezentował już barwy BRM. Podczas Grand Prix Austrii na torze Österreichring odniósł swoje drugie zwycięstwo w F1. W końcowej punktacji sezonu zajął piąte miejsce (obok rezultatu z sezonu 1969 najwyższe w karierze).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Ogółem w swojej karierze, w latach 1962–1971 wystąpił w 96 wyścigach, odniósł dwa zwycięstwa, również dwa razy wywalczył pole position.

  Zginął podczas niezaliczanego do punktacji mistrzostw F1 i zarazem kończącego sezon 1971 wyścigu na torze Brands Hatch. Na 16. okrążeniu w BRM prowadzonym przez Sifferta złamało się zawieszenie. W efekcie samochód wypadł z toru w zakręcie Hawthorn’s Bend, odbił się w zagłębieniu pobocza i stanął w płomieniach. Jak się okazało, Siffert doznał jedynie złamania nogi, lecz nie był w stanie opuścić wraku o własnych siłach. Ponieważ żadna z gaśnic w tym punkcie toru nie działała, kierowcę wyciągnięto z wraku dopiero po kilkunastu minutach. W międzyczasie Siffert uległ zatruciu tlenkiem węgla, co było bezpośrednią przyczyną jego śmierci.

  12 Hours of Sebring – 12-godzinny wyścig samochodowy organizowany corocznie w Stanach Zjednoczonych na torze Sebring International Raceway w Sebring na Florydzie.British Racing Motors (BRM) – konsorcjum założone przez Raymonda Maysa, konstruujące samochody wyścigowe. uczestnik wyścigów Formuły 1 w latach 1951–1977.

  W 2005 roku na rynku ukazał się film dokumentalny autorstwa Mena Lareidy pt. Jo Siffert – Live Fast, Die Young.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona kierowcy
 • Jo Siffert – Live Fast, Die Young • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  March Engineering – brytyjski zespół wyścigowy, założony w 1969 roku. W latach 1970-1992 startował (z przerwami) w Formule 1. Ponadto budował nadwozia stosowane m.in. w Formule 2, Formule 3000, Formule 3 i serii CART.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Pole position – termin sportowy oznaczający pierwszą (najdogodniejszą) pozycję startową w szeregu wszystkich startujących w wyścigu, używany w sportach motorowych (np. Formuła 1, MotoGP). Kolejność startowa zawodników najczęściej jest wyłaniania poprzez kwalifikacje, w czasie których kierowca próbuje osiągnąć jak najlepszy czas, zwycięzca kwalifikacji zajmuje pole position w wyścigu głównym.
  Fryburg (fr. Fribourg, niem. Freiburg im Üechtland lub Freiburg, ret. Friburg, wł. Friburgo) – miasto w Szwajcarii nad rzeką Sarine, stolica kantonu Fryburg.
  Brands Hatch (pełna nazwa Brands Hatch Race Circuit) – tor wyścigowy w Wielkiej Brytanii, położony w pobliżu miasta Fawkham w hrabstwie Kent, około 35 kilometrów na południowy wschód od Londynu.
  Targa Florio – najstarszy długodystansowy wyścig samochodowy, który odbywał się na publicznych drogach na Sycylii w okolicach Palermo. Po raz pierwszy odbył się w roku 1906 z inicjatywy Vincenzo Florio. Wyścig odbywał się do roku 1977. Później przestał być organizowany ze względów bezpieczeństwa.
  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.