JoJo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

JoJo, właściwie Joanna Noelle Levesque (ur. 20 grudnia 1990 w Brattleboro w stanie Vermont) – amerykańska piosenkarka pop/R&B. Ma mieszane pochodzenie polsko-francusko-irlandzko-szkocko-angielskie. Angażuje się w akcje charytatywne.

Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Kariera[ | edytuj kod]

Przez kilka kolejnych miesięcy JoJo pracowała w Nowym Jorku, Miami i Los Angeles nad materiałem, który miał znaleźć się na jej debiutanckiej płycie, zatytułowanej JoJo. Sama napisała 3 piosenki na tę płytę. Album ukazał się w czerwcu 2004 roku. W produkcji płyty uczestniczyli między innymi Vincent Herbert (odpowiadający za płyty m.in. Destiny's Child, Toni Braxton), Soulshock & Karlin (Whitney Houston, Craig David) i Mike City (Brandy). Okazała się ona sukcesem. Singlem „Leave (Get Out)” podbiła cały świat i jest aktualnie najmłodszą osobą, która zagościła na pierwszym miejscu listy Billboardu. JoJo stała się idolką, wydała dwa kolejne single, postanowiła spróbować swoich sił również w aktorstwie.

Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.Wiz Khalifa, właściwie Cameron Jibril Thomaz (ur. 8 września 1987 w Minot w Dakocie Północnej) – amerykański raper.

Latem 2005 roku JoJo zaczęła prace nad nowym, drugim albumem, który ukazał się w USA 17 października 2006 roku i nosi tytuł The High Road. Krążek promuje utwór „Too Little Too Late”, który został napisany przez Billy’ego Steinberga odpowiedzialnego m.in. za Like a Virgin Madonny. Singel został ciepło przyjęty przez publiczność, a JoJo nakręciła kolejny klip, tym razem do piosenki „How to Touch a Girl”. Natomiast w 2007 roku wzięła udział w dyskusyjnym programie stacji MTV – „The Naked Truth About Boys and Girls”. Jej piosenka „Secret Love” została wykorzystana w filmie pt. Rybki z ferajny. Trzecim singlem z płyty była piosenka „Anything”, wykorzystująca sample z utworu „Africa” grupy Toto.

Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.Toni Braxton, właściwie Toni Michelle Braxton (ur. 7 października 1967 w Severn, USA) – amerykańska aktorka i piosenkarka.

Poza nagrywaniem płyt JoJo skupia się na karierze aktorskiej. Jej filmowym debiutem jest film Akwamaryna z 2006 roku. W tym samym roku ma swoją premierę komedia rodzinna RV, w której, poza JoJo, gra Robin Williams. Jej ostatnim, jak do tej pory, filmem jest True Confessions of a Hollywood Starlet z 2008 roku. W 2017 roku wystąpiła również w trzecim odcinku drugiego sezonu serialu Lethal Weapon jako piosenkarka Shaye, który to odcinek rozpoczyna się wykonywanym przez nią utworem Vibe.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Przez cały okres od wydania drugiej płyty JoJo pracowała nad kolejnym albumem. Dużo mówiło się o płycie, która miała nosić tytuł „All I Want Is Everything”. Jednak wytwórnia Da Family Entertainment nie była zadowolona z efektów pracy JoJo, i wstrzymywała wydanie albumu. W 2009 roku około 20 piosenek z niewydanej płyty wyciekło do internetu. JoJo od razu zdementowała pogłoski przez swoje konto My Space, jakoby piosenki te reprezentowały kierunek muzyczny, w jakim nagrana zostanie trzecia płyta.

Atlantic Records (Atlantic Recording Corporation) – amerykańska wytwórnia płytowa będąca własnością Warner Music Group.Charytatywność – zbiór organizacji i działań mających na celu niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują, w sposób bezinteresowny, dobroczynny, filantropijny.

W sierpniu 2009 roku JoJo składa pozew do sądu o 500,000$ przeciwko swojej wytwórni, za blokowanie efektów jej pracy. Proces wygrywa i w październiku 2009 oficjalnie potwierdza, że swoją nową płytę wyda w wytwórni Interscope. W roku 2010 JoJo wydaje mixtape pod tytułem Can't Take That Away from Me, która zapowiada nowy, trzeci album wokalistki, a pierwszy wydany przez nową wytwórnię. W roku 2011 JoJo potwierdza, że tytułem nowej płyty będzie Jumping Trains – data premiery wiosna 2012. 18 sierpnia 2011 JoJo potwierdza przez swoje konto na Tweeterze, że pierwszym singlem promującym album będzie Disaster. Singiel ma swoją oficjalną premierę w październiku 2011. Drugim singlem promującym płytę jest utwór „Sexy to Me”, premiera 28 lutego 2012.

Toto (niekiedy w pisowni TOTO) – amerykańska supergrupa rockowa powstała w Los Angeles w 1976 roku z inicjatywy perkusisty Jeffa Porcaro oraz instrumentalisty klawiszowca Davida Paicha. Największe sukcesy grupa przeżywała w latach osiemdziesiątych, kiedy wydała płytę zatytułowaną Toto IV wydaną w 1982 roku z najpopularniejszymi hitami zespołu: Africa i Rosanna.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Pod koniec 2012 roku Jojo zaczęła nagrywać nowy materiał na kolejny mixtape, który miał zostać wydany do końca roku. Piosenkarka nie chciała by fani musieli dłużej czekać na jej nową muzykę. Było to spowodowane tym, że Blackground Records straciło umowę dystrybucyjną z Interscope Records w 2012 roku, co ponownie spowodowało opóźnienie wydania nowego albumu. 20 grudnia 2012 roku w dniu swoich urodzin ukazał się mixtape zatytułowany Agápē, który został wydany za darmo w formie cyfrowej. 30 lipca 2013 roku JoJo złożyła pozew przeciwko swojej wytwórni Blackground Records i Da Family za „nieodwracalne szkody w karierze zawodowej”. Zgodnie z prawem stanu Nowy Jork nieletni nie mogą podpisywać umów trwających dłużej niż siedem lat, dlatego umowa piosenkarki, która została podpisana w 2004 roku powinna wygasnąć w 2011 roku. W grudniu 2013 roku pozew został wycofany, ponieważ obie strony doszły do porozumienia poza sądem. 14 stycznia 2014 roku ogłoszono, że JoJo podpisała nowy kontrakt z wytwórnią Atlantic Records.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

27 lipca 2016 roku został wydany singel „Fuck Apologies”, w którym gościnnie wystąpił raper Wiz Khalifa. 14 października 2016 roku, dziesięć lat po ukazaniu się poprzedniej płyty, miał swoją premierę trzeci album piosenkarki zatytułowany Mad Love. Krążek zadebiutował na szóstym miejscu notowania Billboard 200. W styczniu 2017 roku JoJo rozpoczęła czteromiesięczną trasę koncertową po Ameryce Północnej i Europie. W sierpniu tego samego roku piosenkarka ogłosiła rozstanie z wytwórnią Atlantic.

Akwamaryna (ang. Aquamarine) – film produkcji amerykańsko-australijskiej z 2006 w reżyserii Elizabeth Allen. Oparty jest na powieści Alice Hoffman. Premiera miała miejsce 3 marca 2006 roku.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

1 maja 2020 roku nakładem wytwórni Warner Records został wydany czwarty album JoJo pt. Good to Know. Pierwszym singlem promującym krążek został utwór „Man”.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Robin McLaurin Williams (ur. 21 lipca 1951 w Chicago, zm. 11 sierpnia 2014 w Paradise Cay) – amerykański komik i aktor.
MTV (skrót od Music Television) to najpopularniejsza stacja muzyczna na świecie, należąca obecnie do MTV Networks, wchodzącej w skład Viacomu. Stację odbierać można za pośrednictwem telewizji satelitarnych i naziemnych oraz sieci kablowych.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

Reklama