• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • João Carlos Saldanha de Oliveira e Daun

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Michał I Bragança, port. Miguel I, Miguel Maria do Patrocínio João Carlos Francisco de Assis Xavier de Paula Pedro de Alcântara António Rafael Gabriel Joaquim José Gonzaga Evaristo de Bragança e Bourbon (ur. 26 października 1802 w Lizbonie, zm. 14 listopada 1866 w Karlsruhe) – drugi syn króla Jana VI i Charlotty Joachimy Burbon, infantki hiszpańskiej. Był trzydziestym (lub według innych historyków – trzydziestym pierwszym) królem Portugalii i Algarve w latach 1828-1834 (podczas portugalskiej wojny domowej).
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  João Carlos Saldanha de Oliveira e Daun

  João Carlos Saldanha de Oliveira e Daun (ur. 17 listopada 1790, zm. 21 listopada 1876 w Londynie) – portugalski marszałek i polityk, czterokrotny premier (1835, 1846-1849, 1851-1856 i 1870).

  Liberalizm (łac. liberalis – wolnościowy, od łac. liber – wolny) – ideologia i kierunek polityczny, według którego wolność jest nadrzędną wartością, ma charakter indywidualistyczny i przeciwstawia się kolektywizmowi. Innymi wartościami cenionymi przez liberałów są wartości demokratyczne, wolności i prawa obywatelskie czy własność prywatna i wolny rynek.Kortezy (hiszp. Cortes, katal. Corts) – stanowe zgromadzenia przedstawicielskie w średniowiecznych państwach Półwyspu Iberyjskiego. Wyłoniły się z rady królewskiej (curia regis), do której, oprócz przedstawicieli rycerstwa i duchowieństwa, od XII-XIII w. powoływano także delegatów miast. W Katalonii-Aragonie zebrały się po raz pierwszy w Lleidzie w roku 1214. W Kastylii XIV-XVI w. przekształciły się stopniowo w reprezentację 18 miast; od końca XV w. ich rola była ograniczana; w XVII w. zwoływane sporadycznie, w Portugalii po raz ostatni w 1698; w Hiszpanii od 1724 Kortezy wszystkich części państwa obradowały wspólnie, faktycznie pozbawione uprawnień.

  Życiorys[]

  Był umiarkowanym liberałem, przeciwnikiem rządów Miguela I i absolutystów, 1828-1833 przebywał na emigracji. Po powrocie, 1833-1834 był jednym z dowódców sił liberałów w wojnie domowej, a 1835 premierem. W 1837 przewodził nieudanemu buntowi wojskowemu przeciw rządowi radykałów, po czym ponownie udał się na emigrację. W latach 1846-1849 ponownie zajmował stanowisko premiera, 1847 otrzymał tytuł książęcy, na czele rządu sprawował rządy silnej ręki 1846-1847 z pomocą brytyjską stłumił rebelię radykałów, 1851-1856 i w 1870 ponownie kierował rządem, obejmując władzę w wyniku przewrotów wojskowych. W 1852 w ramach nowelizacji karty konstytucyjnej wprowadził bezpośrednie wybory do niższej izby Kortezów. W latach 60. i 70. XIX kilkakrotnie był ambasadorem.

  Bibliografia[]

 • Wielka Encyklopedia PWN, Warszawa 2004. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.