• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • João Cancelo

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Mistrzostwa Europy U-19 w Piłce Nożnej 2012 – 28 edycja Mistrzostw Europy do lat 19, które były rozegrane w Estonii w lipcu (3–15) 2012 roku. W turnieju mogli uczestniczyć zawodnicy, którzy urodzili się po 1 stycznia 1993. Tytuł zdobyty przed rokiem, w Rumunii obroniła reprezentacja Hiszpanii.
  Eliminacje do EURO 2011 rozpoczęły się 27 września 2010 i trwały do 31 marca 2011. Udział w eliminacjach wzięły 52 reprezentacje narodowye z których wyłoniono 7 finalistów, którzy dołączą do gospodarza - Serbii

  João Cancelo (wym. [ʒuˈɐ̃w kɐ̃ˈsɛlu], ur. 27 maja 1994 r. w Moicie) – portugalski piłkarz występujący na pozycji prawego obrońcy we włoskim Interze, reprezentant kraju.

  Kariera klubowa[]

  Cancelo treningi piłkarskie zaczynał w Barreirense, skąd w 2008 roku przeniósł się do akademii Benfiki. W klubie tym występował w drużynach do lat 15, 17 i 19.

  Segunda Liga to druga najwyższa klasa rozgrywek piłkarskich w Portugalii. Obecnie występuje w niej szesnaście drużyn. Dwie najlepsze awansują do Primeira Liga (pierwszy poziom rozgrywkowy), natomiast dwie ostatnie spadają do 2ª Divisão (trzeci poziom rozgrywkowy).Reprezentacja Portugalii U-19 w piłce nożnej - juniorska reprezentacja Portugalii, sterowana przez Portugalską Federację Piłki Nożnej. Jest powoływana przez selekcjonera, w niej występować mogą wyłącznie zawodnicy, którzy w momencie przeprowadzania imprezy docelowej (finałów Mistrzostw Europy) nie przekroczyli 19 roku życia.

  Przed sezonem 2012/13 młody obrońca został włączony do drugiej drużyny Orłów, która występowała w Segunda Liga. Spośród 20 pierwszych kolejek Cancelo opuścił zaledwie jeden mecz – z powodu zawieszenia. Trzy razy znalazł się również na ławce rezerwowych pierwszego zespołu podczas meczów Pucharu Portugalii lub Pucharu Ligi.

  Puchar Ligi Portugalskiej w piłce nożnej (port. Taça da Liga) – rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharu ligowego w Portugalii, po raz pierwszy zorganizowane w 2007 roku.Reprezentacja Ghany U-20 w piłce nożnej – młodzieżowa reprezentacja Ghany sterowana przez Ghański Związek Piłki Nożnej. Jej największym sukcesem jest mistrzostwo świata juniorów w 2009 roku.

  W pierwszych dniach stycznia 2013 roku João odniósł niewielkie obrażenia w wypadku samochodowym, w którym ranny został także brat zawodnika, zaś prowadząca pojazd matka zginęła. Po wydarzeniu tym, w drugiej części sezonu, Cancelo zagrał w zaledwie jednym meczu ligowym, zaś okazjonalnie grywał w zespołach juniorskich. W tych okolicznościach w maju 2013 roku wywalczył mistrzostwo Portugalii w kategorii wiekowej do lat 18

  SL Benfica (pełna nazwa: Sport Lisboa e Benfica) – portugalski klub sportowy z siedzibą w Lizbonie, najbardziej utytułowana drużyna w kraju. Drużyna piłkarska Benfiki to siedmiokrotny finalista Ligi Mistrzów i dwukrotny zdobywca Pucharu Europy (1961, 1962), finalista Pucharu UEFA w 1983, 32-krotny mistrz Portugalii, 24-krotny zdobywca pucharu tego kraju i 4-krotny zdobywca superpucharu. Zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji portugalskich klubów piłkarskich według zdobytych tytułów mistrza kraju. W sezonie 2012/13 występuje w rozgrywkach 1. ligi, czyli Primeira Liga.Portugalski Związek Piłki Nożnej (port.: Federação Portuguesa de Futebol, FPF) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Portugalii, będący jedynym prawnym reprezentantem portugalskiej piłki nożnej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Został założony w 1914 roku, w roku 1923 przystąpił do FIFA, a w roku 1954 do UEFA.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Portugalii Cancelo debiutował w lutym 2010 roku w drużynie do lat 16. W drugiej połowie tegoż roku awansował do reprezentacji U-17, z którą uczestniczył w eliminacjach Mistrzostw Europy (Portugalczycy nie przebrnęli drugiej rundy kwalifikacyjnej).

  Inter Mediolan (Football Club Internazionale Milano, Internazionale Milano Football Club, potocznie – Inter, przydomek – Nerazzurri) – włoski klub piłkarski z siedzibą w Mediolanie. Osiemnastokrotny mistrz tego kraju, siedmiokrotny zwycięzca Pucharu Włoch, trzykrotny triumfator Ligi Mistrzów i Pucharu Interkontynentalnego. Pierwotna nazwa klubu brzmiała Football Club Internazionale Milano, co oznaczało, że nowo powstała drużyna będzie otwarta zarówno na piłkarzy innych narodowości, tak jak i na Włochów. Barwy klubu to niebieski i czarny – ta tradycja przetrwała do dnia dzisiejszego.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.

  W listopadzie 2011 roku obrońca debiutował w reprezentacji do lat 18, a w lutym kolejnego roku w zespole do lat 19. Z drużyną narodową awansował na Euro U-19, które odbywało się w Estonii. Podczas turnieju zagrał we wszystkich meczach grupowych swojego zespołu, jednak Portugalczycy nie zdołali awansować dalej. Po imprezie nadal uczestniczył w meczach kadry U-19, biorąc tym samym udział w kwalifikacjach do kolejnej edycji mistrzostw.

  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.Mistrzostwa Świata do lat 20 w Piłce Nożnej 2013 – dziewiętnasty turniej Mistrzostw Świata U-20, który odbędzie się w Turcji w czerwcu i lipcu 2013 roku.

  Jednocześnie w marcu 2013 roku Cancelo debiutował w reprezentacji U-20. Na początku czerwca otrzymał powołanie na Mistrzostwa Świata U-20 w Turcji. W trakcie turnieju wystąpił w dwóch meczach swojej reprezentacji, jednak Portugalia odpadła w 1/8 finału po porażce z Ghaną. Natomiast w lipcu wziął udział w rozgrywanych na Litwie Mistrzostwach Europy U-19.

  Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.

  W dorosłej reprezentacji zadebiutował 1 września 2016 w wygranym 5:0 meczu z Gibraltarem, w którym strzelił gola.

  Przypisy

  1. João Cancelo (ang.). ZeroZero. [dostęp 2013-06-17].
  2. João Cancelo (ang.). Fora de Jogo. [dostęp 2013-06-17].
  3. João Cancelo (hiszp.). valenciacf.com. [dostęp 2015-09-08].
  4. João Cancelo. Federação Portuguesa de Futebol. [dostęp 2013-06-17].
  5. João Cancelo de luto (port.). W: A Bola [on-line]. 2013-01-05. [dostęp 2013-06-17].
  6. Benfica garante título nacional de juniores com "bis" de João Cancelo (port.). W: Expresso [on-line]. 2013-05-18. [dostęp 2013-06-17].
  7. João Cancelo (ang.). UEFA European Under-19 Championship, 2012, 2012-07. [dostęp 2013-06-17].
  8. João Cancelo (ang.). UEFA European Under-19 Championship, 2013, 2013-06. [dostęp 2013-06-17].
  9. Mundial sub-20: Convocados (port.). Federação Portuguesa de Futebol, 2013-06-11. [dostęp 2013-06-17].
  10. Joao Cancelo (ang.). FIFA. [dostęp 2013-07-23].
  11. Fora do Mundial (port.). Federação Portuguesa de Futebol, 2013-07-23. [dostęp 2013-07-04].
  12. Portugal vence por 5-0 (port.). fpf.pt, 2016-09-01. [dostęp 2016-09-01].

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil w bazie Soccerbase (ang.)
 • Profil w bazie National Football Teams (ang.)
 • Statystyki w bazie ESPN FC (ang.)
 • UEFA (ang. Union of European Football Associations), Unia Europejskich Związków Piłkarskich – organizacja założona 15 czerwca 1954 r. w Bazylei, zrzeszająca związki piłkarskie Europy. UEFA jest organizatorem europejskich pucharów (Liga Mistrzów UEFA, Liga Europy UEFA, Superpuchar Europy UEFA) oraz Mistrzostw Europy, a także Mistrzostw Europy w futsalu, Pucharu UEFA w futsalu i Pucharu Regionów UEFA. Obecnie jej siedziba znajduje się w mieście Nyon w Szwajcarii. Organizacja zrzesza 54 federacje narodowe (stan z 10 stycznia 2013, w tym Polski Związek Piłki Nożnej).Spółgłoska półotwarta wargowo-miękkopodniebienna to rodzaj dźwięku spółgłoskowego, reprezentowany w transkrypcji fonetycznej IPA i X-SAMPA symbolem [w] (w slawistycznym alfabecie fonetycznym symbolem [u̯ ]). Głoska ta jest niesylabicznym odpowiednikiem samogłoski [u].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja Portugalii U-16 w piłce nożnej – juniorska reprezentacja Portugalii, sterowana przez Portugalski Związek Piłki Nożnej. Jest powoływana przez selekcjonera, występować w niej mogą wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo portugalskie i którzy w momencie przeprowadzania imprezy docelowej (finałów Mistrzostw Europy) nie przekroczyli 16 roku życia.
  FIFA (fr. Fédération Internationale de Football Association, Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) – międzynarodowa organizacja pozarządowa zrzeszająca 209 narodowych federacji piłki nożnej (185 krajów, 2 nieuznawane państwa, 9 autonomii i 13 terytoriów zależnych stan z 10 stycznia 2013). Oprócz reprezentacji w piłce nożnej mężczyzn istnieje jeszcze 175 reprezentacji w piłce nożnej kobiet. FIFA organizuje światowe rozgrywki piłkarskie (turnieje olimpijskie, mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn oraz grup młodzieżowych itp.) oraz ustala przepisy gry w piłkę nożną. Organizacja ta utrzymuje się z 90 procent ze sprzedaży biletów na MŚ. Organizacja ta przeznacza pieniądze z Programu Pomocy Finansowej na rozwój techniczny w grze, rozwój futbolu młodzieżowego oraz medycynę sportową także i na futsal dla ubogich krajowych federacji piłkarskich
  Reprezentacja Gibraltaru w piłce nożnej – 1 października 2012 roku została tymczasowym członkiem UEFA, a od 24 maja 2013 r. pełnoprawnym członkiem UEFA. Gibraltarski Związek Piłki nożnej jest jednym z najstarszych na świecie (założono go w 1895 roku), a reprezentacja rozgrywa mecze od 1901 roku. Gibraltar jest terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii i dlatego jest związany od 1909 roku z The Football Association, który 26 stycznia 2007 roku podczas kongresu UEFA w Düsseldorfie w Niemczech głosował za pełnoprawnym członkostwem Gibraltar Football Association w UEFA. Stadion reprezentacji nazywa się „Victoria Stadium” i znajduje się w Gibraltarze (5 tys. miejsc).
  Mistrzostwa Europy U-17 w piłce nożnej 2011 odbyły się w dniach 3-15 maja 2011 w Serbii. Turniej jest kwalifikacjami na Mistrzostwa Świata U-17, które odbywały się w Meksyku.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Mistrzostwa Europy U-19 w Piłce Nożnej 2013 – 29. edycja Mistrzostw Europy do lat 19, która zostanie rozegrana w dniach 20 lipca – 1 sierpnia 2013 roku na Litwie. W turnieju będą mogli uczestniczyć zawodnicy, którzy urodzili się po 1 stycznia 1994.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.