• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jimmy Wales  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Lawrence Mark Sanger, Larry Sanger (ur. 16 lipca 1968 w Bellevue) – amerykański filozof, który wspólnie z Jimmym Walesem jest uznawany za założyciela Wikipedii. Był również redaktorem naczelnym Nupedii. Jako etatowy redaktor angielskiej Wikipedii w początkowej fazie jej rozwoju miał znaczący wpływ na jej kształt. Po odejściu z Wikipedii założył Citizendium — odrębny projekt encyklopedii tworzonej online przez wolontariuszy.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Jimmy Donal Wales, ps. Jimbo (ur. 7 sierpnia 1966 w Huntsville) – amerykański ekonomista, przedsiębiorca, współtwórca serwisów opartych na mechanizmie wiki, współzałożyciel Wikipedii i Wikii, obecnie zwanej Fandom.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Studiował finanse na Auburn University i Uniwersytecie Alabamy, uzyskując tytuł bakałarza, a następnie magisterium. Był też uczestnikiem dwóch programów studiów doktorskich z zakresu finansów, których jednak nie ukończył. Z uwagi na ówczesne związki z uczelniami, przez pewien czas wykładał też wówczas na Uniwersytecie Alabamy i Uniwersytecie Indiany. Nie kontynuował jednak kariery akademickiej rozpoczynając pracę jako makler giełdowy w sektorze finansowym w Chicago. W połowie lat 90. założył Bomis, portal zajmujący się wyszukiwaniem informacji, dotyczących różnych aspektów pop-kultury, który sprzedaje też własną zawartość. W późniejszych latach zrezygnował z kierowniczych stanowisk w tym przedsiębiorstwie.

  Obiektywizm (randyzm) – filozofia stworzona przez Ayn Rand, powieściopisarkę, scenarzystkę i filozofkę. Rand nawiązywała do tradycji arystotelesowskiej i kapitalistycznej. Sprzeciwiała się kolektywizmowi, nacjonalizmowi, rasizmowi i socjalizmowi.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W marcu 2000 Jimmy Wales założył opartą na radzie naukowej encyklopedię internetową Nupedia.com („wolną encyklopedię”), a Larry’ego Sangera zatrudnił jako jej redaktora naczelnego.

  15 stycznia 2001 razem z Larrym Sangerem zainicjował Wikipedię, opartą na mechanizmie wiki wolną encyklopedię typu Open Source. Początkowo Wikipedia miała dostarczać treści dla Nupedii w celu dalszej jej obróbki przez zespół redakcyjny. Wkrótce jednak okazało się, że Wikipedia rozwinęła się w błyskawicznym tempie i prześcignęła projekt Nupedii, który z czasem został zupełnie zarzucony.

  Finanse – ogół procesów związanych z gromadzeniem, rozporządzaniem i wydawaniem pieniądza oraz jego surogatów. Gromadzenie może następować w postaci bezzwrotnej lub zwrotnej (pożyczka). Wydatkowanie pieniądza może dokonywać się w formie transferu lub w postaci realizacji swojego prawa do produktu czy usługi.Uniwersytet Alabamy (ang. University of Alabama) – amerykański uniwersytet publiczny z siedzibą w Tuscaloosa w stanie Alabama.
  Jimmy Wales na konferencji CeBIT w 2014

  W początkowym okresie finansowanie projektu Wikipedii było zapewniane przez Jimmy’ego Walesa, natomiast Larry Sanger, jako jego pracownik, miał za zadanie czuwać nad merytoryczną stroną projektu. Wales uważa się za wyłącznego twórcę Wikipedii (ponieważ Sanger był jego pracownikiem), natomiast Sanger utrzymuje, że jest współtwórcą Wikipedii.

  Wikia (do 26 marca 2006 Wikicities) – serwis umożliwiający bezpłatne uruchamianie projektów wiki opartych na oprogramowaniu MediaWiki. Została założona przez Jimmy’ego Walesa (założyciela Wikipedii) i Angelę Beesley w październiku 2004 r.Saint Petersburg – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Floryda, na półwyspie Pinellas, nad Zatoką Tampa (Zatoka Meksykańska), w zespole miejskim Tampa-Saint Petersburg-Clearwater. Liczba ludności wynosi około 244,7 tys. mieszkańców.

  W połowie 2003 założył Wikimedia Foundation, organizację non-profit z siedzibą w St. Petersburgu na Florydzie, która prowadzi Wikipedię i jej siostrzane projekty. Do 30 października 2006 był prezesem Wikimedia Foundation i przewodniczącym jej zarządu.

  Jimmy Wales razem z Angelą Beesley, ówczesną członkinią zarządu Wikimedia Foundation, założył także serwis oferujący hosting projektów wiki – Fandom powered by Wikia (dawniej występujący pod nazwą Wikicities). W grudniu 2006 ogłosił powstanie wyszukiwarki internetowej, która w zamierzeniu ma być całkowicie otwarta oraz oparta na działaniach skupionej wokół niej społeczności.

  Nupedia – projekt encyklopedii internetowej, utworzony przez Jimmy’ego Walesa i finansowany przez firmę Bomis. Redaktorem naczelnym Nupedii był Larry Sanger. Nupedia istniała od 9 marca 2000 do 26 września 2003. Uważana za prekursorkę Wikipedii. Przedsiębiorca – w polskim systemie prawa podmiot, który prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 43 k.c.; art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Uważa się także za niego wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

  Posądzano go o przyjęcie korzyści majątkowej od Jeffa Merkeya w wysokości 5 tysięcy dolarów, czego następstwem miało być usunięcie ze strony internetowej Wikipedii krytycznych wpisów, dotyczących tego drugiego, po czym Wales podobno uniemożliwiał przez pewien czas osobom zajmującym się edytowaniem tej encyklopedii wprowadzanie zmian w umieszczonym tam życiorysie Merkeya. Walesowi zarzucano także dokonanie defraudacji pieniędzy, przeznaczanych oficjalnie przez jego fundację na cele charytatywne oraz wykorzystywanie swoich wpływów do modyfikowania treści biogramu własnej dziewczyny, zlokalizowanego w Wikipedii.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  W 2011 otrzymał nagrodę Gottlieb Duttweiler Institut za „nadzwyczajne dokonania dla ogółu społeczeństwa”.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Indiana University jest głównym stanowym systemem uniwersyteckim stanu Indiana. Został założony w 1820 i składa się z dziewięciu kampusów:
  Libertarianizm – filozofia oraz styl politycznego myślenia postulujący nieograniczoną swobodę dysponowania własną osobą (samoposiadanie) i własnością, o ile tylko postępowanie to nie ogranicza swobody dysponowania swoją osobą i własnością komuś innemu (wedle zasady: wolność twojej pięści musi być ograniczona bliskością mojego nosa lub twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna moja). Fundamentem libertarianizmu jest aksjomat nieagresji.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wikimedia Foundation Inc. – organizacja stworzona w celu opieki nad projektami opartymi na idei wiki. Jest spółką typu non profit założoną zgodnie z prawem stanu Floryda, a jej istnienie zostało oficjalnie ogłoszone przez Jimbo Walesa 20 czerwca 2003 roku. Nazwa Wikimedia została zaproponowana przez Sheldona Ramptona na angielskiej liście dyskusyjnej Wikipedii w marcu 2003 roku. Nieco później Daniel Mayer zarejestrował domeny http://wikimedia.org/ i http://wikimediafoundation.org/ na potrzeby Wikimedii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.125 sek.