• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jimmy Mulville

  Przeczytaj także...
  Robert Lindsay (ur. 13 grudnia 1949 w Ilkeston w Wielkiej Brytanii) – brytyjski aktor, znany m.in. z roli "Wolfiego" Smitha w serialu komediowym Citizen Smith oraz Bena Harpera w serialu Moja rodzinka (My Family).Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

  Jimmy Mulville, właśc. James Thomas Mulville (ur. 5 stycznia 1955 w Liverpoolu) - brytyjski aktor, scenarzysta, prezenter i producent telewizyjny. Znany przede wszystkim jako współzałożyciel i wieloletni dyrektor zarządzający Hat Trick Productions, jednego z najważniejszych niezależnych producentów seriali i programów komediowych w Wielkiej Brytanii.

  Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.Mel Smith, właśc. Melvin Kenneth Smith (ur. 3 grudnia 1952 w Chiswick, zm. 19 lipca 2013 w Londynie) – brytyjski aktor, scenarzysta, reżyser, producent filmowy i komik.

  Życiorys[]

  Karierę sceniczną rozpoczął podczas studiów w zakresie romanistyki i filologii klasycznej na Cambridge University, kiedy to występował w słynnym teatrze studenckim Footlights. Tam poznał Rory'ego McGratha, z którym stworzył stały duet estradowy. W 1977 został prezesem Footlights. Bezpośrednio po studiach podjął pracę w BBC, gdzie przez cztery lata pracował przy produkcji radiowych programów komediowych.

  Michael Palin (ur. 5 maja 1943 roku w Sheffield) - angielski aktor komediowy, scenarzysta i podróżnik, a także kompozytor, autor tekstów, piosenkarz i producent filmowy.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W 1983 telewizja Channel 4 rozpoczęła emisję serialu Who Dares Wins, w którym Mulville i McGrath byli głównymi wykonawcami i aktorami, a towarzyszyli im m.in. Philip Pope, Tony Robinson czy Julia Hills. Mulville i McGrath zajmowali się także produkcją serialu i w tym celu w 1986 założyli firmę Hat Trick Productions. Emisja Who Dares Wins trwała do 1988. Równolegle Mulville pracował jako producent i współscenarzysta przy serialu Alas Smith and Jones, którego gwiazdami byli Mel Smith i Griff Rhys Jones.

  Brytania (łac. Britannia lub Insula Albionum) – nazwa stosowana przez Rzymian w odniesieniu do dwóch największych Wysp Brytyjskich.Father Ted (ang. Father Ted) – serial komediowy wyprodukowany przez Hat Trick Productions dla Channel 4. Pierwszy odcinek został wyemitowany 21 kwietnia 1995 w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W Polsce serial pokazywany jest na kanale BBC Entertainment. Scenariusz napisali Graham Linehan i Arthur Mathews, twórcy serialu „Big Train”.

  W latach 1988-1990 Mullvile i McGrath występowali w napisanym i wyprodukowanym przez siebie sitcomie Chelmsford 123, rozgrywającym się w II wieku po Chrystusie w podbitej przez Rzymian Brytanii. W 1991 wystąpił w serialu G.B.H., w którym kilkoro prominentnych aktorów znanych przede wszystkim z pracy w komedii, jak Michael Palin, Robert Lindsay, Julie Walters czy sam Mulville, wystąpiło w rolach dramatycznych.

  Starożytny Rzym – cywilizacja rozwijająca się w basenie Morza Śródziemnego i części Europy. Jej kolebką było miasto Rzym leżące w Italii, które w pewnym momencie swoich dziejów rozpoczęło ekspansję, rozszerzając swoje panowanie na znaczne obszary i wchłaniając m.in. kulturę starożytnej Grecji. Cywilizacja rzymska, nazywana też niekiedy grecko-rzymską, razem z pochodzącą z Bliskiego Wschodu religią – chrześcijaństwem, stworzyła podstawy późniejszej cywilizacji europejskiej. Miasto Rzym zaczęło kształtować się w VIII wieku p.n.e., natomiast kres stworzonego przez nie państwa nastąpił formalnie w 1453 roku n.e. (wraz z upadkiem Konstantynopola i tym samym Cesarstwa bizantyńskiego), choć dosyć często jako koniec starożytnego Rzymu przyjmuje się rok 476 n.e., w którym upadło Cesarstwo zachodniorzymskie.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  W 1992 spółka autorska Mulville/McGrath rozpadła się. Rory McGrath został zmuszony do opuszczenia Hat Trick Productions, zaś Mulville jako dyrektor zarządzający tej firmy ograniczył własne występy aktorskie, skupiając się przede wszystkim na produkcji seriali i programów komediowych dla różnych telewizji, przede wszystkim jednak dla Channel 4. Jako producent kierował m.in. takimi projektami jak Ojciec Ted, Sto pociech, Have I Got News For You, The Kumars at No. 42, Worst Week, The Armstrong and Miller Show, The Royal Bodyguard czy Odcinki.

  Odcinki (ang. Episodes, 2011-) – brytyjsko-amerykański serial komediowy nadawany przez amerykańską stację Showtime od 9 stycznia 2011 roku. W Polsce serial jest nadawany od 10 czerwca 2011 roku na kanale HBO. Wyprodukowany został przez Hat Trick Productions.Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.

  Nagrody i wyróżnienia[]

  W 1999 Mulville otrzymał nagrodę specjalną BAFTA im. Alana Clarke'a, przyzwaną osobom, które wniosły "wyróżniający się, kreatywny wkład w rozwój telewizji". Współlaureatką tego wyróżnienia została jego była żona i współzałożycielka Hat Trick Productions, Denise O'Donoghue. W 2003 Mulville i O'Donoghue znaleźli się również wspólnie na liście 50 najzabawniejszych osób i grup w brytyjskiej komedii, sporządzonej przez magazyn The Observer. Mulville jest również doktorem honoris causa University of Liverpool.

  Channel 4 (nazwa oficjalna: Channel Four Television Corporation) – brytyjski nadawca telewizyjny, trzeci (pod względem wielkości udziałów i zasięgu) największy podmiot na brytyjskim rynku telewizyjnym, po BBC i ITV plc.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Przypisy

  1. The A-Z of laughter (part two) (ang.). guardian.co.uk, 2003-12-07. [dostęp 2012-07-18].

  Bibliografia[]

 • Jimmy Mulville w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Oficjalny biogram na stronie Hat Trick Productions (ang.)
 • Chelmsford 123 - brytyjski serial komediowy emitowany w latach 1988-1990 na antenie Channel 4. Wyprodukowano 13 odcinków podzielonych na dwie serie. Scenarzystami i producentami serialu byli Jimmy Mulville i Rory McGrath, którzy wystąpili także w rolach głównych.Sto pociech (ang. Outnumbered) – brytyjski serial komediowy nadawany przez stację BBC One od 28 sierpnia 2007 roku. W Polsce nadawany na kanale BBC Entertainment.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.
  Footlights (pełna nazwa: Cambridge University Footlights Dramatic Club) – brytyjski amatorski teatr studencki, znany z dużej liczby członków, którzy zostawali później znanymi artystami teatralnymi, telewizyjnymi i filmowymi. Stałą siedzibą grupy jest ADC Theatre w Cambridge. Obiekt ten jest własnością Uniwersytetu, zaś jego sala może pomieścić 227 osób.
  The Observer – brytyjski tygodnik o poglądach liberalno-lewicowych, zbliżony do Partii Pracy, ukazujący się w każdą niedzielę. Wydawany jest przez to samo wydawnictwo co dziennik "The Guardian". Pierwszy numer ukazał się 4 grudnia 1791 r.
  Sir Anthony Robinson (znany jako Tony Robinson, ur. 15 sierpnia 1946 w Londynie) - brytyjski aktor, pisarz i dziennikarz, najbardziej znany z roli Baldricka w serialu komediowym Czarna Żmija oraz jako wieloletni prezenter programów historycznych w brytyjskiej i australijskiej telewizji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.