• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jim Sheridan

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  Jim Sheridan (ur. 6 lutego 1949 w Dublinie) – irlandzki reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

  Sheridan sławę zyskał serią filmów poświęconych Irlandii i nawiązujących do katolickoprotestanckiego konfliktu w Ulsterze. Debiutował w 1989 filmem Moja lewa stopa, który okazał się artystycznym i kasowym sukcesem. Daniel Day-Lewis, obsadzony w głównej roli kalekiego artysty, za stworzoną kreację Christy’ego Browna otrzymał Oscara.

  Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Kolejnym głośnym dziełem Irlandczyka było W imię ojca, ponownie z Day-Lewisem w roli głównej. Film zdobył siedem nominacji do Oscara, w tym dwie dla samego Sheridana (reżyseria, scenariusz adaptowany) oraz nagrodę Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.

  Sheridan, mimo iż od kilku lat pracuje w USA, ceniony jest przede wszystkim za filmy z irlandzkiego okresu. Jego dzieła charakteryzuje mistrzowskie wyważenie zaangażowania społecznego (politycznego) twórcy i indywidualnego losu jego bohaterów. Reżysera bardziej od moralno – historycznych racji stron wojny domowej w Belfaście interesuje jej wpływ, najczęściej niszczący, na życie zwykłych ludzi.

  Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reżyseria[ | edytuj kod]

 • Moja lewa stopa (My Left Foot 1989)
 • Pole (The Field 1990)
 • W imię ojca (In the Name of the Father 1993)
 • Bokser (The Boxer 1997)
 • Nasza Ameryka (In America 2002)
 • Get Rich or Die Tryin’ (2005)
 • Bracia (2009)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Belfast (angielska wymowa: [bɛlˈfɑːst]; irl. Béal Feirste) – stolica i największe miasto Irlandii Północnej. Greater Belfast jest podzielony pomiędzy dwa hrabstwa – Antrim i Down, lecz sam Belfast przynależy w całości do Antrim. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Bracia (ang.: Brothers) – amerykański dramat z 2009 roku w reżyserii Jima Sheridana, scenariusz napisał David Benioff na podstawie filmu pt.: Bracia w reżyserii Susanne Bier i Andersa Thomasa Jensena.
  Ulster (ang. wym. [ˈʌlstər], irl. Ulaidh lub Cúige Uladh, wym. [ˈulə]) – jedna z 4 prowincji Irlandii. Jest położona na północnej części wyspy. Powszechne, choć nieprecyzyjne, jest używanie określenia Ulster jako synonimu Irlandii Północnej.
  Moja lewa stopa (oryg. My Left Foot: The Story of Christy Brown) - film dramatyczny z 1989 roku w reżyserii Jima Sheridana. Film powstał na podstawie powieści Christy Browna pod tym samym tytułem. W roli głównej wystąpił Daniel Day-Lewis.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Daniel Michael Blake Day-Lewis (ur. 29 kwietnia 1957 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy i teatralny. Zdobywca trzech Oscarów za najlepsze role pierwszoplanowe za lata 1989 (Moja lewa stopa), 2007 (Aż poleje się krew) i 2012 (Lincoln), ponadto dwukrotnie nominowany do tej nagrody.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.