Jim Jarmusch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

James Robert Jarmusch [ˈɑːɹmʊʃ] (ur. 22 stycznia 1953 w Cuyahoga Falls) – amerykański reżyser, scenarzysta, aktor i muzyk.

The Limits of Control – hiszpańsko-amerykańsko-japoński thriller kryminalny z 2009 roku w reżyserii Jima Jarmuscha.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Cuyahoga Falls jako syn Ruth Elizabeth (z domu French) i Roberta Thomasa Jarmuscha. Jako młody człowiek marzył o karierze pisarskiej, jednak w czasie podróży do Paryża w 1971 zafascynował się kinem nowofalowym. Rzucił literaturę i podjął studia na wydziale filmowym uniwersytetu nowojorskiego. W 1980 zrealizował swój pierwszy film, nietypowy dramat psychologiczny Nieustające wakacje, nagrodzony na festiwalu w Mannheim. Kolejne filmy zagwarantowały mu stałą pozycję w gronie najciekawszych reżyserów niezależnych.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Cuyahoga Falls – miasto w Stanach Zjednoczonych, w północnej części stanu Ohio, na terenie hrabstwa Summit. Liczba mieszkańców w 2000 roku wynosiła 49 310.

Poza filmami realizuje również muzyczne teledyski m.in. Toma Waitsa, Neila Younga i Talking Heads. W jego filmach często występują znani muzycy, np. Joe Strummer, Tom Waits, John Lurie, Iggy Pop, członkowie zespołów The White Stripes czy Wu-Tang Clan.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Inaczej niż w raju (org. Stranger Than Paradise) – film nakręcony w 1984 r. przez Jima Jarmuscha, według własnego scenariusza. Premiera filmu miała miejsce 25 grudnia 1984 w Szwecji. W rolach głównych: muzyk jazzowy John Lurie (Willie), były perkusista Sonic Youth Richard Edson (Eddie) oraz urodzona na Węgrzech aktorka Eszter Balint (Eva). Zdjęcia rozpoczęto bazując na pozostawionym przez Wima Wendersa materiale filmowym z 1982 roku - Stan rzeczy (org. Der Stand der Dinge). Zaplanowany na krótki 30-minutowy film, rozrósł się wkrótce do trzech części. Część pierwsza Nowy Świat rozgrywa się w Nowym Jorku, druga Rok później w Cleveland, ostatnia Raj ma miejsce na Florydzie. Film opowiada historię młodego mężczyzny postrzegającego się jako hipster. Odwiedza go przejazdem kuzynka z Węgier Eva. Jej wizyta tworzy pierwszą część. W części drugiej Willie ze swoim przyjacielem odwiedzają ją w Cleveland, gdzie mieszka u ciotki i pracuje sprzedając hamburgery. Część trzecia pokazuje podróż całej trójki na wakacje na Florydę.
Important Records (IMPREC) – amerykańska niezależna wytwórnia płytowa założona w 2001 roku przez Johna Briena, z siedzibą w Groveland, Massachusetts. Katalog wytwórni obejmuje wiele gatunków (muzyka współczesna, noise, folk, rock awangardowy, drone, psychodeliczny rock, muzyka elektroniczna). Czynnikiem spajającym katalog Important Records jest dążenie do prezentacji odkrywczych zjawisk w muzyce, przez co wytwórnia zyskała sobie reputację jednej z najbardziej wpływowych.
Lutnia – nazwa odnosząca się do rodziny instrumentów zalicznych do instrumentów strunowych szarpanych. Jej przyswojenie przez kulturę europejską nastąpiło na styku z kulturą arabską. Pochodzi z arabskiej Hiszpanii (arab al-ud) lub z Sycylii, gdzie mogła trafić też za pośrednictwem muzyków bizantyjskich. W Europie grali na niej średniowieczni minstrele. Odgrywała pierwszoplanową rolę w muzyce renesansu (lutnia renesansowa) i wczesnego baroku (lutnia barokowa), dopóki nie wyparł jej klawesyn. Istniały jednak pewne odmiany lutni używane jeszcze pod koniec XVIII i w XIX wieku (zobacz. teorban, gallichon i lutnia romantyczna)
Kawa i papierosy (ang. Coffee and Cigarettes) – czarno-biała niezależna komedia z 2003 r. w reżyserii Jima Jarmuscha. Składa się z serii 11 krótkich epizodów, w których jako rekwizyty występują kawa i papierosy.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama