• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jim Jarmusch

  Przeczytaj także...
  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.The Limits of Control – hiszpańsko-amerykańsko-japoński thriller kryminalny z 2009 roku w reżyserii Jima Jarmuscha.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  James R. Jarmusch [ˈɑːɹmʊʃ] (ur. 22 stycznia 1953 w Cuyahoga Falls w USA) – amerykański reżyser, scenarzysta, aktor i muzyk.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jako młody człowiek marzył o karierze pisarskiej, jednak w czasie podróży do Paryża w 1971 roku zafascynował się kinem nowofalowym. Rzucił literaturę i podjął studia na wydziale filmowym uniwersytetu nowojorskiego. W 1980 roku zrealizował swój pierwszy film, nietypowy dramat psychologicznyNieustające wakacje”, nagrodzony na festiwalu w Mannheim.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Cuyahoga Falls – miasto w Stanach Zjednoczonych, w północnej części stanu Ohio, na terenie hrabstwa Summit. Liczba mieszkańców w 2000 roku wynosiła 49 310.

  Kolejne filmy zagwarantowały mu stałą pozycję w gronie najciekawszych reżyserów niezależnych. Poza filmami realizuje również muzyczne teledyski m.in. Toma Waitsa, Neila Younga i Talking Heads. W jego filmach często występują znani muzycy, np. Joe Strummer, Tom Waits, John Lurie, Iggy Pop, członkowie zespołów The White Stripes czy Wu-Tang Clan.

  Inaczej niż w raju (org. Stranger Than Paradise) – film nakręcony w 1984 r. przez Jima Jarmuscha, według własnego scenariusza. Premiera filmu miała miejsce 25 grudnia 1984 w Szwecji. W rolach głównych: muzyk jazzowy John Lurie (Willie), były perkusista Sonic Youth Richard Edson (Eddie) oraz urodzona na Węgrzech aktorka Eszter Balint (Eva). Zdjęcia rozpoczęto bazując na pozostawionym przez Wima Wendersa materiale filmowym z 1982 roku - Stan rzeczy (org. Der Stand der Dinge). Zaplanowany na krótki 30-minutowy film, rozrósł się wkrótce do trzech części. Część pierwsza Nowy Świat rozgrywa się w Nowym Jorku, druga Rok później w Cleveland, ostatnia Raj ma miejsce na Florydzie. Film opowiada historię młodego mężczyzny postrzegającego się jako hipster. Odwiedza go przejazdem kuzynka z Węgier Eva. Jej wizyta tworzy pierwszą część. W części drugiej Willie ze swoim przyjacielem odwiedzają ją w Cleveland, gdzie mieszka u ciotki i pracuje sprzedając hamburgery. Część trzecia pokazuje podróż całej trójki na wakacje na Florydę.Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

  Wybrana filmografia[ | edytuj kod]

 • 1980Nieustające wakacje (Permanent Vacation)
 • 1984Inaczej niż w raju (Stranger Than Paradise)
 • 1986Poza prawem (Down by Law)
 • 1989Mystery Train
 • 1991Noc na ziemi (Night on Earth)
 • 1995Truposz (Dead Man)
 • 1997 – Rok konia (Year of the Horse)
 • 1999Ghost Dog: Droga samuraja (Ghost Dog: The Way of the Samurai)
 • 2002 – cykl Kawa i papierosy (Coffee and Cigarettes), w roku 2003 filmy zostały zebrane w jedną całość.
 • 2002 – Dziesięć minut później – Trąbka (10 Minutes Older: The Trumpet) – epizod Int. Trailer Night
 • 2005Broken Flowers
 • 2009The Limits of Control
 • 2013Tylko kochankowie przeżyją (Only Lovers Left Alive)
 • 2016Paterson
 • 2019Truposze nie umierają
 • Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  We wczesnych latach 80. Jarmusch był keyboardzistą i jednym z dwóch wokalistów no wave'owego zespołu The Del-Byzanteens, aktywnego w Nowym Jorku. Jedyny album grupy, Lies to Live By, został wydany w 1982 roku.

  Important Records (IMPREC) – amerykańska niezależna wytwórnia płytowa założona w 2001 roku przez Johna Briena, z siedzibą w Groveland, Massachusetts. Katalog wytwórni obejmuje wiele gatunków (muzyka współczesna, noise, folk, rock awangardowy, drone, psychodeliczny rock, muzyka elektroniczna). Czynnikiem spajającym katalog Important Records jest dążenie do prezentacji odkrywczych zjawisk w muzyce, przez co wytwórnia zyskała sobie reputację jednej z najbardziej wpływowych.Lutnia – nazwa odnosząca się do rodziny instrumentów zalicznych do instrumentów strunowych szarpanych. Jej przyswojenie przez kulturę europejską nastąpiło na styku z kulturą arabską. Pochodzi z arabskiej Hiszpanii (arab al-ud) lub z Sycylii, gdzie mogła trafić też za pośrednictwem muzyków bizantyjskich. W Europie grali na niej średniowieczni minstrele. Odgrywała pierwszoplanową rolę w muzyce renesansu (lutnia renesansowa) i wczesnego baroku (lutnia barokowa), dopóki nie wyparł jej klawesyn. Istniały jednak pewne odmiany lutni używane jeszcze pod koniec XVIII i w XIX wieku (zobacz. teorban, gallichon i lutnia romantyczna)

  W 2011 roku Jarmusch nagrał dla amerykańskiej wytwórni Important Records wspólny album z holenderskim lutniarzem Jozefem van Wissemem – Concerning the Entrance into Eternity. Akompaniuje na nim Van Wissemowi na gitarze elektrycznej, a w jednym utworze również recytuje krótki tekst autorstwa Św. Jana od Krzyża. W 2012 roku ukazał się drugi album Van Wissema i Jarmuscha, The Mystery of Heaven. W jego nagraniu brała także udział Tilda Swinton.

  Kawa i papierosy (ang. Coffee and Cigarettes) – czarno-biała niezależna komedia z 2003 r. w reżyserii Jima Jarmuscha. Składa się z serii 11 krótkich epizodów, w których jako rekwizyty występują kawa i papierosy.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Truposze nie umierają
  2. The Del-Byzanteens – Music Biography, Credits and Discography : AllMusic
  3. Jozef Van Wissem & Jim Jarmusch, Concerning the Entrance into Eternity, Important Records, 2011

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Jim Jarmusch w bazie IMDb (ang.)
 • Jim Jarmusch w bazie Filmweb
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Film psychologiczny (dramat psychologiczny) – gatunek filmowy przedstawiający zaburzenia bądź problemy psychiczne jako główny wątek fabularny, jak również ukazujący teorie psychologiczne lub ich elementy.
  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Keyboard (pol. klawiatura), aranżer – elektryczny lub elektroniczny instrument klawiszowy, pozwalający grającemu na grę z automatycznym akompaniamentem. Nowoczesne keyboardy wykorzystują system MIDI.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Joe Strummer, właśc. John Graham Mellor (ur. 21 sierpnia 1952 w Ankarze, zm. 22 grudnia 2002 w Broomfield) – brytyjski gitarzysta, wokalista i autor tekstów, założyciel zespołów The 101’ers, The Clash i The Mescaleros.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.