• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jim Hines

  Przeczytaj także...
  Sztafeta 4 × 100 metrów – konkurencja lekkoatletyczna, jeden z dwóch rodzajów biegów sztafetowych rozgrywanych na międzynarodowych seniorskich zawodach lekkoatletycznych (drugi to sztafeta 4 × 400 metrów).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Ronald "Ronnie" Ray Smith (ur. 28 marca 1949 w Los Angeles, zm. 31 marca 2013 tamże) – amerykański lekkoatleta, sprinter, mistrz olimpijski z 1968 z Meksyku.

  James Ray "Jim" Hines (ur. 10 września 1946 w Dumas) – amerykański lekkoatleta, sprinter.

  Choć urodzony w stanie Arkansas, Hines wychowywał się w Oakland w Kalifornii. Zanim zajął się lekką atletyką, uprawiał w młodości baseball. Jako lekkoatleta wsławił się najpierw przebiegnięciem 100 m poniżej 10 sekund jako pierwszy człowiek na świecie. Miało to miejsce w Sacramento podczas amerykańskich kwalifikacji przedolimpijskich w 1968. Według obowiązującego wówczas pomiaru ręcznego Hines przebiegł dystans w 9,9 s, a według pomiaru elektronicznego w 10,03 s na tych samych zawodach dwóch innych lekkoatletów, Charles Greene i Ronnie Ray Smith, także uzyskało czas 9,9 s (elektronicznie, odpowiednio 10,09 s i 10,13 s).

  Rekordy świata w lekkoatletyce – najlepsze rezultaty uzyskane w historii lekkoatletyki i oficjalnie zatwierdzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych.10 września jest 253. (w latach przestępnych 254.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 112 dni.

  Na Igrzyskach Olimpijskich w 1968 w Meksyku Hines zdobył złote medale na 100 m i w sztafecie 4 x 100 m. Ustanowił rekordy świata w obu konkurencjach: 9,95 s na 100 m i 38,2 s w sztafecie. W sumie ustanawiał 5 razy rekordy świata: 3 razy na 100 m, raz w sztafecie 4 x 100 m i raz na dystansie jardowym.

  Sacramento – stolica amerykańskiego stanu Kalifornia, siedziba hrabstwa Sacramento. Za sprawą populacji liczącej 470 956 mieszkańców (2012), stanowi szóste pod względem wielkości miasto w Kalifornii. Sacramento jest gospodarczym i kulturalnym centrum obszaru metropolitalnego o tej samej nazwie, zamieszkiwanego przez 2 527 123 osób (2009) – czwartego ze względu na wielkość w stanie Kalifornia (ustępując Greater Los Angeles Area, San Francisco Bay Area i San Diego) i dwudziestego drugiego w całych Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku magazyn Time uznał Sacramento za najbardziej zintegrowane etnicznie i rasowo miasto amerykańskie.Jard (yd) (Yard) – anglosaska jednostka długości. Jednostka podstawowa angielskiego i amerykańskiego układu miar. Jest on równy trzem stopom lub 36 calom, jego długość w jednostkach SI różni się w zależności od układu. Najpowszechniej używanym jardem jest jard międzynarodowy, mierzący dokładnie 0,9144 metra.

  Po Igrzyskach Hines zaczął zawodowo uprawiać futbol amerykański. W 1968 został wybrany do drużyny Miami Dolphins. Nie odniósł jednak sukcesów w tej dyscyplinie mimo umiejętności biegowych. Dla Miami Dolphins rozegrał tylko 10 meczów. W 1970 wystąpił w jednym meczu Kansas City Chiefs i na tym zakończył karierę sportową. Pracował później z młodzieżą w Houston oraz przy wydobyciu ropy naftowej.

  Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.

  Linki zewnętrzne[]

 • Biografia na stronie sports-reference.com • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.
  Oakland – założone w 1852 roku miasto leżące na wschodnim brzegu zatoki San Francisco w północnej Kalifornii, stolica hrabstwa Alameda. Graniczy od północy z uniwersyteckim miastem Berkeley.
  Charles Edward Greene (ur. 21 marca 1945 w Pine Bluff w stanie Arkansas) – amerykański lekkoatleta, sprinter, mistrz olimpijski z 1968 z Meksyku.
  Kansas City Chiefs - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Kansas City w stanie Missouri. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL. Chiefs przeprowadzają treningi letnie na terenie University of Wisconsin-River Falls.
  Houston – największe miasto stanu Teksas i jednocześnie czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, za sprawą populacji liczącej 2 099 451 mieszkańców (2010), rozlokowanych na obszarze 1700 km². Houston stanowi siedzibę hrabstwa Harris i centrum ekonomiczne Houston–Sugar Land–Baytown, czyli piątego pod względem wielkości obszaru metropolitalnego w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwanego w sumie przez około sześć milionów osób.
  Bieg na 100 metrów – najkrótszy dystans w biegach lekkoatletycznych na otwartym stadionie (w hali biega się 60 metrów), klasyczny bieg sprinterski. Rekordzistów świata na tym dystansie określa się często mianem "najszybszego mężczyzny/najszybszej kobiety świata". Rywalizacja na tym dystansie przyciąga zawsze wiele uwagi.
  Miami Dolphins - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Miami, w stanie Floryda, rozgrywający swoje mecze na stadionie Sun Life Stadium, w Miami Gardens. Drużyna jest członkiem Dywizji Wschodniej konferencji AFC ligi NFL.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.