• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jim Cleary

  Przeczytaj także...
  Enniskillen (irl. Inis Ceithleann) - miasto w Wielkiej Brytanii (Irlandia Północna; stolica Hrabstwa Fermanagh). Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 15 592 mieszkańców.XII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – odbyły się w dniach 13 czerwca – 11 lipca 1982 roku w Hiszpanii. Były to pierwsze finały na których wystąpiły 24 zespoły. Decyzję o zwiększeniu liczby reprezentacji uczestniczących w finałach spowodowało spopularyzowanie telewizji.
  Puchar Irlandii Północnej w piłce nożnej (ang. Irish Cup) – cykliczne, coroczne rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharowym, przeznaczone dla klubów z Irlandii Północnej. Zostały one zainaugurowane w 1881 roku i są jednymi z najstarszych rozgrywek piłkarskich na świecie. Do 1921 roku, kiedy zainaugurowano organizowany przez Football Association of Ireland Puchar Irlandii w piłce nożnej, uczestniczyły w nim kluby z całej Irlandii. Od tego czasu biorą w nim udział jedynie kluby z Ulsteru, zrzeszone w Irish Football Association.

  James "Jim" Cleary (ur. 27 maja 1956 w Enniskillen) – północnoirlandzki piłkarz występujący na pozycji pomocnika.

  Kariera klubowa[]

  Cleary zawodową karierę rozpoczynał w 1974 roku w północnoirlandzkim zespole Portadown. W 1979 roku zdobył z nim Gold Cup. W 1980 roku odszedł do Glentoranu. Jego barwy reprezentował przez 9 lat. W tym czasie zdobył z klubem 2 mistrzostwa Irlandii Północnej (1981, 1988), 5 Pucharów Irlandii Północnej (1983, 1985, 1986, 1987, 1988) oraz Puchar Ligi Północnoirlandzkiej (1989). W 1989 roku zakończył karierę.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Irlandii Północnej Cleary zadebiutował w 1982 roku. W tym samym roku został powołany do kadry na Mistrzostwa Świata. Nie zagrał jednak na nich w żadnym meczu. Z tamtego turnieju Irlandia Północna odpadła po drugiej rundzie.

  W latach 1982–1984 w drużynie narodowej Cleary rozegrał w sumie 5 spotkań.

  Portadown Football Club – północnoirlandzki klub piłkarski z siedzibą w mieście Portadown, leżącym w hrabstwie Armagh.Reprezentacja Irlandii Północnej w piłce nożnej powstała w 1922 roku w wyniku uzyskania niepodległości przez Republikę Irlandii. Wcześniej oba kraje były częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zespół Irlandii Północnej jest spadkobiercą dziedzictwa piłkarskiego sprzed rozpadu państwa irlandzkiego.

  Bibliografia[]

 • Profil w bazie National Football Teams (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.