• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jicchak Mordechaj

  Przeczytaj także...
  Kneset (hebr. הכנסת, Zgromadzenie) − parlament Izraela. Siedziba znajduje się w Jerozolimie. Jako władza ustawodawcza Kneset uchwala prawa, nadzoruje działalność rządu, ma władzę usunięcia Prezydenta państwa, usunięcia premiera i jego rządu poprzez głosowanie braku zaufania oraz ogłoszenia wcześniejszych wyborów.Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.
  Hajfa (hebr. חֵיפָה; arab. حيفا, Hayfā) – największe miasto północnego Izraela i stolica administracyjna Dystryktu Hajfa. Jest to trzecie największe miasto w kraju pod względem powierzchni (63,7 km²) i ludności (267 800 mieszkańców).

  Jicchak Mordechaj (heb. : יצחק מרדכי, ang. : Yitzhak Mordechai, ur. 22 listopada 1944 w pobliżu Zachu w Iraku) − izraelski wojskowy i polityk, członek Knesetu w latach 1996−2001, minister obrony (1996−1999), a następnie minister transportu (1999−2000).

  Zachu (arab. زاخو, Zākhū; kurd. زاخو, Zaxo) – miasto w północnym Iraku, w prowincji Dahuk. Zamieszkane jest głównie przez Kurdów. Liczy około 200 tys. mieszkańców.Południowe Dowództwo (hebr. פיקוד דרום, Pikud Darom; w skrócie פד"מ, Padam) - sztab dowodzący jednostkami Sił Obronnych Izraela w południowej części państwa Izrael. Jego obszarem strategicznego dowodzenia jest pustynia Negew, otoczenie Strefy Gazy, oraz rejon miasta Ejlat.

  Życiorys[]

  Urodzony w irackim Kurdystanie, do Izraela przybył w 1949. Studiował na uniwersytetach w Tel Awiwie i Hajfie.

  Od 1962 do 1995 służył w wojsku, od 1986 był szefem kolejno Południowego, Centralnego i Północnego Dowództwa w stopniu generała.

  Od 1995 działał w polityce, należał do Likudu, przez pięć lat był posłem do Knesetu, pełnił także funkcje ministerialne.

  Likud (hebr.: ליכוד; dosłownie: Unia, Zjednoczenie lub Konsolidacja) – prawicowa, nacjonalistyczno-konserwatywna partia polityczna w Izraelu.Centralne Dowództwo (hebr. פיקוד מרכז, Pikud Merkaz; w skrócie פקמ"ז, Pakmaz) – sztab dowodzący jednostkami Sił Obronnych Izraela w centralnej części państwa Izrael. Siedziba dowództwa znajduje się w bazie wojskowej Fort Nehemisz położonej w zachodniej części osiedla Neve Jaakov w Jerozolimie. Jego obszarem strategicznego dowodzenia jest Zachodni Brzeg (Judea i Samaria), oraz rejon miasta Jerozolima, równina Szaron, obszar metropolitalny Gusz Dan i Szefela.

  Odszedł w wyniku oskarżeń o molestowanie seksualne.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Jicchak Mordechaj (ang.) – profil na stronie Knesetu. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Północne Dowództwo (hebr. פיקוד הצפון, Pikud Tzafon; w skrócie Patzan) - sztab dowodzący jednostkami Sił Obronnych Izraela w północnej części państwa Izrael. Dowództwo ma swoją siedzibę w północnej części miasta Safed. Jego obszarem strategicznego dowodzenia jest Galilea, Wzgórza Golan oraz rejon granicy z Libanem i Syrią.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.