• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jiang Huajun

  Przeczytaj także...
  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.Tenis stołowy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 rozgrywany był w dniach od 28 lipca do 8 sierpnia 2012 w hali ExCeL.
  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.

  Jiang Huajun (chin. trad. 姜華珺, chin. upr. 姜华珺, pinyin Jiāng Huájùn; ur. 8 października 1984 w Szantung) – hongkońska tenisistka stołowa, sześciokrotna brązowa medalistka mistrzostw świata.

  Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.

  Największym sukcesem zawodniczki urodzonej w Chinach i reprezentującej ten kraj do 2003 roku jest dwukrotnie brązowy medal mistrzostw świata. W 2008 roku zajęła trzecie miejsce w turnieju drużynowym podczas drużynowych mistrzostw świata w Guangzhou, a rok później na mistrzostwach świata w Jokohamie w deblu w parze z Tie Yana również zdobyła brązowy medal. W 2011 roku zdobyła brąz w mistrzostwach świata w Rotterdamie (w parze z Cheung Yuk) i w deblu (w parze z Tie Yana). W 2012 roku brała udział w igrzyskach olimpijskich, lecz odpadła w czwartej rundzie gry pojedynczej ulegając Ding Ning.

  Tenis stołowy (znany jako ping-pong) - gra, w której uczestniczą 2 (gra pojedyncza – singel) lub 4 osoby (gra podwójna – debel, mikst), polegająca na odbijaniu piłeczki rakietką tak, by przeleciała nad siatką na drugą połowę stołu. Piłeczka musi uderzyć o stół tylko raz, niedozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza, tak jak to ma miejsce w tenisie. Punkty przyznawane są za uderzenia, których przeciwnik nie odebrał. Tenis stołowy jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, biorąc pod uwagę liczbę zawodników uprawiających ten sport.Jokohama (jap. 横浜市, Yokohama-shi) – drugie co do wielkości miasto Japonii, największy port morski i jeden z większych ośrodków przemysłowych w kraju. Leży w południowo-wschodniej części wyspy Honsiu, w prefekturze Kanagawa, której jest stolicą. Miasto zajmuje półwysep znajdujący się w zachodniej części Zatoki Tokijskiej, w pobliżu ujścia rzeki Tsurumi do morza.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Statystyka występów
 • Cheung Yuk (chiń. trad.: 張鈺; pinyin: Zhāng Yù; ur. 28 października 1981) - hongkoński tenisista stołowy, czterokrotny brązowy medalista mistrzostw świata.Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tradycyjne pismo chińskie (chin. trad. 繁體字, chin. upr. 繁体字, pinyin fántǐzì) to odmiana pisma chińskiego, w której znaki mają tradycyjną postać, umożliwiającą czytanie dawniejszych tekstów. Są one dość skomplikowane, dlatego w latach 50. XX wieku w ChRL wprowadzono reformę pisma, w wyniku czego powstały znaki uproszczone. Pismo tradycyjne jest używane w Republice Chińskiej na Tajwanie, oraz w Hongkongu i Makau. Nazywane jest także ortodoksyjnym, złożonym lub właściwym pismem chińskim.
  Tie Yana (chin. 帖雅娜, pinyin Tiē Yǎnà; ur. 13 maja 1979 w Henan) – hongkońska tenisistka stołowa, siedmiokrotna medalistka mistrzostw świata.
  Mistrzostwa świata w tenisie stołowym organizuje ITTF, która powstała w 1926 roku. Wkrótce, w tym samym roku odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Do 1935 w mistrzostwach dominowali Węgrzy, następnie sukcesy odnosili Czechosłowacy, Austriacy. Po II wojnie światowej pojawili się zawodnicy japońscy i chińscy, którzy zrewolucjonizowali technikę gry. Hegemonia Azjatów (szczególnie Chińczyków) trwa do dziś. Tylko nieliczni europejscy zawodnicy zdobywali tytuły i medale, wśród nich Polacy Alojzy Ehrlich, Andrzej Grubba i Leszek Kucharski.
  Ding Ning (chiń. upr.: 丁宁; chiń. trad.: 丁寧; pinyin: Dīng Níng; ur. 2 czerwca 1990 w Daqing) – chińska tenisistka stołowa, wicemistrzyni olimpijska z Londynu, mistrzyni i trzykrotna wicemistrzyni świata, mistrzyni świata juniorów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.