• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jhereg

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Steven Karl Zoltán Brust (ur. 23 listopada 1955) – amerykański pisarz fantasy i science fiction pochodzenia węgierskiego. Jest najbardziej znany z powieści o zabójcy imieniem Vlad Taltos, żyjącym w świecie nazywający się Dragaer. W Polsce ukazało się pięć tomów tej serii. Współtworzył między innymi z pisarką Skyler White.
  Marvel Comics – jedno z amerykańskich wydawnictw komiksowych należące do Marvel Entertainment, jednej z filii The Walt Disney Company. Wydawnictwo wydało komiksy o przygodach takich bohaterów jak: Kapitan Ameryka, Iron Man, Spider-Man, Hulk, Punisher, Daredevil, Fantastyczna Czwórka, Avengers, Blade czy też grupa X-Men.

  Jheregamerykańska powieść fantasy z 1983, autorstwa Stevena Brusta. Oryginalnie została opublikowana przez Ace Books. Jest pierwszą książką z serii o Vladzie Taltosie. Na jej podstawie Marvel Comics stworzyło powieść graficzną w 1987 pod tytułem Steven Brust's JHEREG. Polskie wydanie książki ukazało się w 2002, nakładem Domu Wydawniczego Rebis w tłumaczeniu Jarosława Kotarskiego.

  Ace Books – amerykańskie wydawnictwo, specjalizujące się w książkach science-fiction i fantasy. Firma została założona w Nowym Jorku w 1952 przez Aarona A. Wyna. Początkowo publikowała pozycje z gatunków: western i tzw. mystery fiction. W 1953 wydawnictwo rozszerzyło swoją działalność, publikując pierwszą powieść z gatunku fantastyki naukowej. Po sukcesie powieści z tego gatunku w ciągu kilku lat przewyższyły swój ilością te wydawane wcześniej. Wydawnictwo zaczęło publikować też literaturę faktu, powieść gotycką czy romanse. Firma była znana w publikowania książek w tzw. formacie tête-bêche. Dom Wydawniczy „Rebis” – poznańskie wydawnictwo założone w sierpniu 1990 roku przez Tomasza Szpondera i Tadeusza Zyska. Pod koniec 1993 roku Tadeusz Zysk odszedł z Rebisu, by założyć własne wydawnictwo – Zysk i S-ka.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Akcja książki rozgrywa się w Adrilance, stolicy planety Dragaera, na której mieszkają elfy i ludzie. Główny bohater, baronet Vlad Taltos należy do lokalnej mafii. Jest zawodowym zabójcą oraz czarnoksiężnikiem, który musi wykonać kontrakt.

  Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jhereg (Vlad Taltos, #1), www.goodreads.com [dostęp 2019-02-03].
  2. Now Read This, Steven Brust’s Jhereg – A Marvel Graphic Novel, Now Read This!, 12 lutego 2011 [dostęp 2019-02-03] (ang.).
  3. Jhereg, Lubimyczytać.pl [dostęp 2019-02-03] (pol.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.859 sek.