• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jezioro przepływowe

  Przeczytaj także...
  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.Jezioro Rudnickie Wielkie - jezioro przepływowe położone w granicach Grudziądza, obejmuje 177,7 ha, maksymalna głębokość wynosi 11,5 m, lustro wody znajduje się 22,6 m n.p.m. Na jeziorze znajduje się wyspa o powierzchni 0,7 ha. Przeciętny czas trwania pokrywy lodowej na jeziorze w latach 1960-1970 wynosił 130 dni. W 1982 roku ułożono na dnie jeziora dwa rurociągi: o długości 312 m i 565 m, a 16 września 1990 roku trzeci rurociąg o długości 360 m - w celu odprowadzenia do rzeczki Rudniczanki przeżyźnionych beztlenowych wód naddennych. (Zobacz Eksperyment kortowski).
  Wielkopolski Park Narodowy – polski park narodowy o powierzchni 7584 ha, utworzony w 1957 r., położony nad Wartą, na południe od Poznania, w trójkącie miast Luboń-Stęszew-Mosina. W Parku utworzono 18 obszarów ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 260 ha. Chronią one rozmaite formy krajobrazu polodowcowego oraz najbardziej naturalne zbiorowiska roślinne, a także związane z nimi zwierzęta.

  Jezioro przepływowejezioro z powierzchniowym odpływem wody najczęściej cieku doprowadzającym lub usuwającym nadmiar wody ze zbiornika.

  Rzepin (niem. Reppen) – miasto w woj. lubuskim, w powiecie słubickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Rzepin. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. gorzowskiego.Jezioro Charzykowskie, kasz. Jezoro Charzëkòwsczé, Jezioro Łukomie – przepływowe jezioro rynnowe w woj. pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice, leżące na terenie Równiny Charzykowskiej.

  Do takich jezior zaliczamy w Polsce, np.:

  Ilanka (niem. Eilang) – rzeka w województwie lubuskim dł. 54,2 km, powierzchnia zlewiska 437,4 km², prawy dopływ Odry. Ilanka wypływa z terenów położonych na południe od Torzymia, płynie przez Pojezierze Lubuskie, mniej więcej równolegle do sąsiedniej Pliszki. Uchodzi do Odry w jej 578,7 km, na południe od Świecka i drogi krajowej E-30/autostrady A2. Nad Ilanką leżą m.in. dwa miasta Torzym i Rzepin oraz wsie: Starościn, Nowy Młyn, Maczków, Rybocice i Świecko. Dzięki zjawisku bifurkacji część wody z Ilanki płynie poprzez dorzecze rzeki Postomia do Warty.Jezioro Witobelskie - jezioro w woj. wielkopolskim, w pow. poznańskim, w gminie Stęszew. Jest to jezioro rynnowe położone na Pojezierzu Poznańskim, w granicach Wielkopolskiego Parku Narodowego. Linia brzegowa słabo rozwinięta, brzegi wysokie, miejscami porośnięte lasem. Przy południowym krańcu jeziora wieś Łódź. Przez jezioro przepływa Samica Stęszewska.
 • jezioro Rzepsko (niedaleko Rzepina) - przepływa przez nie struga Rzepia, stanowiąca lewobrzeżny dopływ Ilanki,
 • Jezioro Charzykowskie (w Chojnicach),
 • Jezioro Witobelskie (Wielkopolski Park Narodowy),
 • Jezioro Łódzko-Dymaczewskie (Wielkopolski Park Narodowy,
 • Jezioro Iławskie (Pojezierze Iławskie),
 • Jezioro Rudnickie Wielkie (koło Grudziądza).
 • Przypisy

  1. Wojciech Jaroszwski, Leszek Marks, Andrzej Radomski, Słownik geologii dynamicznej, Wydawnictwo Geologiczne, Warszawa 1985, s. 105 ISBN 83-220-0196-7
  Jezioro Iławskie – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. iławskim, w gminie Iława, leżące na terenie Pojezierza Iławskiego.Jezioro Dymaczewskie - jezioro w woj. wielkopolskim, w pow. poznańskim, w gminach Mosina i Stęszew, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pojezierze Iławskie (314.9) – makroregion geograficzny w północno-wschodniej Polsce. Leży między Wisłą, Osą, Drwęcą i Pasłęką. Powierzchnia – około 4230 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.