• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jezioro marzeń  Podstrony: [1] [2] [3] 4
  Przeczytaj także...
  Lourdes Benedicto (ur. 12 listopada 1974 na Brooklynie) - amerykańska aktorka pochodzenia latynoskiego (dominikańsko-filipińskiego).Kostaryka (Costa Rica, Republika Kostaryki – República de Costa Rica) – państwo w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą na odcinku 309 km i od południa z Panamą – 330 km. Łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego wynosi 1290 km.
  Ciekawostki[]
 • Joey, jako jedyna z całej obsady Jeziora marzeń wystąpiła we wszystkich stu dwudziestu ośmiu odcinkach
 • Pocałunek pomiędzy Kerrem Smithem a Adamem Kaufmanem (gościnna postać – Ethan) w epizodzie „True Love” był pierwszym homoseksualnym pocałunkiem pokazanym w telewizji w czasie największej oglądalności.
 • Pomost przed domem Dawsona został zniszczony przez huragan tuż przed rozpoczęciem zdjęć i musiał zostać na nowo odbudowany.
 • Stacja Warner Bros., która zakupiła prawa do serialu, nie zgodziła się, by użyć w nim słowa „masturbacja”. Efektem tego w pilocie użyto peryfrazy „walk your dog” (wyprowadzić psa). W nawiązaniu do tego ten wątek pojawia się w ostatnim odcinku serialu, gdy to Dawson jest reżyserem i tę wiadomość przekazuje mu jego sekretarka.
 • W wydaniu amerykańskim motywem muzycznym serialu był utwór I Don’t Want to Wait Pauli Cole, ale w wydaniu europejskim odcinki pierwszego sezonu zaczynał utwór Run Like Mad, który nigdy nie został nagrany w całości, a tylko jako 53-sekundowe intro serialu.
 • W jednym z odcinków pierwszego sezonu na ścianach w wypożyczalni i klasie do zajęć wisi plakat filmu Koszmar minionego lata, którego reżyserem jest twórca serialu Kevin Williamson.
 • W filmie Koszmar minionego lata przyjaciele wybierają się na Plażę Dawsona. Jest to odwołanie do głównego bohatera i obrazu ukazanego w Jezioro Marzeń.
 • W pierwotnej wersji scenariusza Dawson miał poznać prawdę o romansie swojej matki już w pilotowym odcinku. Jednak scenę, gdy Dawson widzi jak jego mama całuje się z odwożącym ją do domu Bobem wykorzystano kilka odcinków później.
 • Postać Joey jest inspirowana długoletnią przyjaciółką Kevina Williamsona – Fannie Norwood.
 • Oryginalnie serial był projektem stacji FOX, ale został zawieszony.
 • O rolę tytułowego bohatera starało się ponad pięciuset aktorów.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Jezioro marzeń w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Jezioro marzeń w bazie filmweb.pl
 • Oficjalna strona serialu Jezioro marzeń
 • Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Rak gruczołu sutkowego (rak piersi, łac. carcinoma mammae) – najczęstszy nowotwór gruczołu sutkowego. Na świecie rak gruczołu sutkowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce w 2002 roku stanowił blisko 13% rozpoznań nowotworów złośliwych płci. Rak sutka występuje także u mężczyzn, jest jednak rzadki; zwykle jest też późno rozpoznawany. Od lat 70. notowano na całym świecie wzrost zachorowań na raka sutka, tendencja utrzymywała się do lat 90. Zjawisko to mogło być spowodowane zarówno zmianami w stylu życia kobiet w krajach zachodnich, jak i wzrostem wykrywalności raka.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Homofobia – silna niechęć, nieufność, nienawiść, wrogość lub dyskryminacja homoseksualizmu lub homoseksualistów, definiowane także jako "irracjonalny strach, awersja lub dyskryminacja" ich. Termin "homofobia" został wprowadzony do dyskursu naukowego przez psychologa i aktywistę gejowskiego George’a Weinberga w 1972 w książce Society and the Healthy Homosexual, stając się ważnym narzędziem dla działaczy LG, ich zwolenników i sojuszników. W 1969 roku został użyty przez amerykański tygodnik "Time". W rozumieniu Weinberga, homofobia to irracjonalny lęk o podłożu socjalnym i religijnym.
  Miłość platoniczna – miłość wzniosła, wyidealizowana, wolna od seksu i zmysłowości, przyjacielska, bezinteresowna, lojalna i wierna. Stanowi motyw w literaturze i sztuce od czasów renesansu.
  Adopcja (łac. adoptio), przysposobienie, usynowienie – forma przyjęcia do rodziny osoby obcej, stwarzająca stosunek podobny do pokrewieństwa. Jest to przybranie dziecka (często w wieku dziecięcym) za swoje.
  Leann Hunley (ur. 25 lutego 1955 roku w Forks, w stanie Waszyngton) - amerykańska aktorka telewizyjna, najbardziej znana z dwóch oper mydlanych: NBC Dni naszego życia (Days of Our Lives) i ABC Dynastia (Dynasty).
  Coming out (of the closet) (od ang. to come out of the closet - wyjść z szafy) – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).
  Sasha Alexander (urodzona jako Suzana S. Drobnjaković 17 maja 1973 w Los Angeles w Kalifornii) − amerykańska aktorka.
  Monica C. Keena (ur. 28 maja 1979 na Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna oraz modelka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.