• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jezioro marzeń  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Lourdes Benedicto (ur. 12 listopada 1974 na Brooklynie) - amerykańska aktorka pochodzenia latynoskiego (dominikańsko-filipińskiego).Kostaryka (Costa Rica, Republika Kostaryki – República de Costa Rica) – państwo w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą na odcinku 309 km i od południa z Panamą – 330 km. Łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego wynosi 1290 km.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Główne postacie[]

  Dawson Leery[]

  Dawson Wade Leery (ur. 14 marca 1983 r.) – tytułowy bohater serialu, syn Gail i Mitch Leery’ch, od sezonu czwartego brat Lily Leery. Półsierota od sezonu piątego, w którym jego ojciec ginie w wypadku samochodowym. Wątek jego romansu z Joey Potter jest jednym z głównych motywów serialu. Grany przez aktora Jamesa Van Der Beeka.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Rak gruczołu sutkowego (rak piersi, łac. carcinoma mammae) – najczęstszy nowotwór gruczołu sutkowego. Na świecie rak gruczołu sutkowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce w 2002 roku stanowił blisko 13% rozpoznań nowotworów złośliwych płci. Rak sutka występuje także u mężczyzn, jest jednak rzadki; zwykle jest też późno rozpoznawany. Od lat 70. notowano na całym świecie wzrost zachorowań na raka sutka, tendencja utrzymywała się do lat 90. Zjawisko to mogło być spowodowane zarówno zmianami w stylu życia kobiet w krajach zachodnich, jak i wzrostem wykrywalności raka.

  Dawson to niepoprawny marzyciel i optymista. Od pierwszych odcinków ma ambicje filmowe i pragnie zostać wielkim reżyserem jak jego idol, Steven Spielberg. W finałowym odcinku szóstej serii, którego akcja dzieje się w 2008 roku, jest telewizyjnym producentem wykonawczym i scenarzystą.

  Rodzina[]

 • Gail Leery – matka.
 • Mitchel Lerry – ojciec.
 • Lily Leery – siostra.
 • Związki i romanse[]

 • Jen Lindley – w sezonie pierwszym, przeprowadziła się z Nowego Jorku do Capeside, gdzie zamieszkała u swojej babci, w sąsiedztwie Leery’ch. Romans Dawsona i Jen, był przyczyną spięć między nią a Joey, najlepszą przyjaciółką Dawsona. Ich związek zakończył się, gdy do Capeside przybył Billy, były chłopak Lindley, który próbował do niej wrócić. Jen i Dawson zeszli się ponownie w sezonie piątym, jednak ich romans minął bardzo prędko.
 • Joey Potter – najlepsza przyjaciółka Dawsona z dzieciństwa. Z czasem platoniczna znajomość między dwojgiem nastolatków, przerodziła się w miłość. Jednak związek nie trwał długo. Joey, mimo łączącego ich uczucia, zdecydowała się na zerwanie. W czasie trwania całego serialu, schodzili się i zrywali ze sobą wielokrotnie, aż w końcu pozostali przyjaciółmi.
 • Eve Withman – przypadkowo poznana dziewczyna w autobusie, na początku sezonu trzeciego, przewróciła jego życie do góry nogami. Ich szybki i gorący romans skończył się, gdy Dawson zdał sobie sprawę, że tak naprawdę Eve pakowała go w same kłopoty. Dziewczyna opuściła Capeside w poszukiwaniu swojej biologicznej matki.
 • Gretchen Witter – starsza siostra Paceya, z którą Dawson zaprzyjaźnił się w sezonie czwartym, w czasie, kiedy Joey i Pacey są parą. Mimo różnicy wieku, jaka dzieliła Gretchen i Leery’ego, ich znajomość przerodziła się w głębsze uczucie.
 • Natasha Kelly – Dawson poznał ją podczas wakacyjnego wyjazdu do Los Angeles. Spotkali się na imprezie i szybko wdali w romans. Na początku sezonu szóstego, po wakacyjnej przerwie, Dawson wrócił do Bostonu. Zataił przed Joey, że ma dziewczynę i spędził z nią noc. Rano postanowił jednak zerwać z Natashą i stworzyć związek z Joey. Jednak Joey się o wszystkim dowiedziała i znowu się rozstali. Jakiś czas później Dawson ponownie zaczął spotykać się z Natashą. Był asystentem reżysera w filmie, w którym dziewczyna grała główną rolę. Ich romans nie trwał jednak długo.
 • Joey Potter[]

  Joey (właśc. Josephine Lynn Potter) jest jedną z głównych bohaterek serialu. Grana jest przez aktorkę Katie Holmes. Jako jedyna z całej obsady Jeziora marzeń wystąpiła we wszystkich stu dwudziestu ośmiu odcinkach - w odcinku 15, sezonu 5 występuje sama. W komplecie odcinków nie pojawił się nawet tytułowy bohater, Dawson Leery.

  Homofobia – silna niechęć, nieufność, nienawiść, wrogość lub dyskryminacja homoseksualizmu lub homoseksualistów, definiowane także jako "irracjonalny strach, awersja lub dyskryminacja" ich. Termin "homofobia" został wprowadzony do dyskursu naukowego przez psychologa i aktywistę gejowskiego George’a Weinberga w 1972 w książce Society and the Healthy Homosexual, stając się ważnym narzędziem dla działaczy LG, ich zwolenników i sojuszników. W 1969 roku został użyty przez amerykański tygodnik "Time". W rozumieniu Weinberga, homofobia to irracjonalny lęk o podłożu socjalnym i religijnym.Miłość platoniczna – miłość wzniosła, wyidealizowana, wolna od seksu i zmysłowości, przyjacielska, bezinteresowna, lojalna i wierna. Stanowi motyw w literaturze i sztuce od czasów renesansu.

  Imię nadano jej po postaci Jo March, bohaterce utworu Małe kobietki – jest to ulubiona książka jej zmarłej matki. Joey, podobnie jak Dawsona, charakteryzuje dojrzałe podejście do życia. Przyczyny dojrzałości Joey jednak są już zupełnie inne niż w przypadku Dawsona. W wieku trzynastu lat dziewczyna musiała poradzić sobie z nagłą śmiercią matki, Lilian, i z tym, że jej ojciec zajmuje się przemytem narkotyków, za co trafił do więzienia. Matka Joey umarła na nowotwór złośliwy. Mieszka z siostrą Bessie, z którą wspólnie prowadzi miejscowy bar. Z powodu siostry i jej czarnoskórego narzeczonego, nie jest zbyt lubiana. Dawson, wieloletni przyjaciel Joey i jej bliski sąsiad, stanowi dla niej bardzo duże oparcie. Znają się od lat, doskonale się rozumieją i Joey przychodzi do niego zawsze, gdy jest jej ciężko. Właśnie do niego już dawno zaczęła żywić głębsze uczucia, ale ukrywała je. To bardzo ciekawa osobowość. Nosi w sobie ogromny ból, wywołany przykrymi doświadczeniami, ale dzielnie daje sobie radę i nie ważne, jak bardzo los ją doświadcza, bo jest silniejsza niż innym się wydaje. Jest postacią twardo stąpającą po ziemi. Uparcie zmierza do wyznaczonego celu, a jej największe marzenie, to opuścić granice Capeside. Gdy jednak otrzymała propozycję wyjazdu na rok do Francji, odrzuciła ją, nie chcąc rozstawać się z Dawsonem, który z czasem z przyjaciela zamienia się w jej kochającego chłopaka. Gdy jej układy z Dawsonem psują się, u jej boku pojawia się Pacey. To on mobilizuje ją do pracy i nie pozwala się poddawać. Z czasem zakochuje się w niej. Joey próbuje odepchnąć od siebie to uczucie, ale w końcu ulega czarowi Paceya. Staje przed trudną sytuacją, wyznania prawdy Dawsonowi. Wie, że go to zrani i nie myli się. Dawson stawia jej ultimatum, musi wybierać pomiędzy nim a Paceyem. Wybór nie będzie łatwy, gdyż Joey nie chce przekreślać wieloletniej przyjaźni z Dawsonem, ale w końcu okazuje się, że Pacey jest dla niej ważniejszy. Po dokonaniu wyboru, Joey i Pacey wypływają razem w trzymiesięczny rejs. Pacey nie sprostał wymaganiom Joey i – jak sam przyznał, był w stanie dać jej wspaniałe wakacje na łodzi i wspólną noc na szkolnej wycieczce, ale teraz już nic mu nie pozostało. Pacey i Joey rozchodzą się. Inteligentna i utalentowana Joey rusza na studia. Teraz, dzięki pomocy Dawsona, czeka na nią Worthington University, gdzie pozna wielu mężczyzn, jednak żaden nie zatrzyma jej przy sobie na dłużej. W sercu Joey ciągle tkwi Dawson...

  Adopcja (łac. adoptio), przysposobienie, usynowienie – forma przyjęcia do rodziny osoby obcej, stwarzająca stosunek podobny do pokrewieństwa. Jest to przybranie dziecka (często w wieku dziecięcym) za swoje.Leann Hunley (ur. 25 lutego 1955 roku w Forks, w stanie Waszyngton) - amerykańska aktorka telewizyjna, najbardziej znana z dwóch oper mydlanych: NBC Dni naszego życia (Days of Our Lives) i ABC Dynastia (Dynasty).

  Wątek miłosny Joey Potter i Dawsona Leery’ego jest jednym z najważniejszych wątków serialu.

  Rodzina[]

 • Lilian Potter – matka.
 • Mike Potter – ojciec.
 • Bessie Potter – siostra.
 • Alexander Potter – siostrzeniec.
 • Związki i romanse[]

 • Dawson Leery: najlepszy przyjaciel Joey z dzieciństwa, jej najbliższy sąsiad, z którym w pierwszej klasie liceum zaczęło ją łączyć coś więcej niż przyjaźń. Dla Dawsona Joey zrezygnowała z wyjazdu do Paryża. Związek na poważnie rozpoczął się na początku serii drugiej, jednak zepsuł go nieoczekiwany przyjazd do Capeside chłopaka imieniem Jack McPhee, dla którego niepewna swoich uczuć Joey zerwała z Leerym. Wkrótce po tym, jak wyszła na jaw prawdziwa orientacja seksualna Jacka, Joey wróciła do Dawsona, tylko po to, aby zerwać z nim kolejny raz już niebawem. W sezonie 5 Dawson zrezygnował dla niej ze studiów, jednak śmierć jego ojca sprawiła, że się oddalili - Dawson winił ją pośrednio za to. Na początku serii szóstej okazuje się, że Joey i Dawson spędzili razem noc, jednak – jakichkolwiek planów nie snuliby wobec siebie – wychodzi na jaw również fakt, iż Dawson posiada dziewczynę w Kalifornii, przez co Joey decyduje ostatecznie zerwać znajomość z Leerym. Tak czy inaczej, Joey i Dawson pozostali bliskimi przyjaciółmi.
 • Jack McPhee: przyjaciel Joey – gej, z którym dziewczyna chodziła, zanim ten zorientował się o swojej homoseksualnej orientacji. Potter rozpoczęła związek z Jackiem także ze względu na swoją niepewność wobec uczuć do Dawsona (patrz wyżej).
 • Pacey Witter: kolejny przyjaciel Joey, z którym dziewczyna wdała się w treściwy romans w sezonie trzecim. Ostatecznie to z nim się związała na stałe.
 • A.J.: chłopak Joey, którego dziewczyna poznała podczas swojej wstępnej w college’u.
 • Charlie Todd: członek zespołu Aggressive Mediocrity, do którego wstąpiła na krótko Joey. Były kochanek Jen. Joey i Charlie wdali się w krótki romans, zanim Charlie odkrył, że Joey nie ma zamiaru ruszać z nim w trasę koncertową.
 • Eddie Dooling: pracownik bostońskiego lokalu Hell’s Kitchen, w którym pracowała również Joey.
 • Christopher: Joey żyła z nim w stałym związku przez część finałowych odcinków, ukazujących akcję w roku 2008. Oboje żyli w Nowym Jorku.
 • Jennifer Lindley[]

  Jennifer 'Jen' Lindley (ur. w maju 1983 r., zm. 14 maja 2008 r.) jest kreowana przez Michelle Williams. Williams za rolę Jen Lindley dwukrotnie była nominowana do nagrody YoungStar Award jako najlepsza aktorka w dramacie telewizyjnym.

  Coming out (of the closet) (od ang. to come out of the closet - wyjść z szafy) – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).Sasha Alexander (urodzona jako Suzana S. Drobnjaković 17 maja 1973 w Los Angeles w Kalifornii) − amerykańska aktorka.

  Jen to dziewczyna z wielkiego miasta. Jako piętnastolatka przeprowadziła z Nowego Jorku do Capeside, pozornie by pomóc babci przy poważnie chorym dziadku. Nikt jednak nie wie, że tak naprawdę rodzice wysłali ją na prowincję, by zastanowiła się nad swoim życiem i zwolniła tempo. Jen stara się to zatuszować i wpasować w nowe środowisko. Nie jest to łatwe, zważywszy na dawny tryb życia Jen. Dziewczyna najpierw staje się obiektem uczuć Dawsona (inny bohater serialu), później jego dziewczyną, po zerwaniu – przyjaciółką, by na końcu Dawson odsunął ją od siebie. Pierwotnie Jennifer nie pasuje do swoich przyszłych przyjaciół. Osamotniona, pokrewną duszę odnajduje w ekscentrycznej Abby Morgan, lecz ta wywiera na niej wpływ negatywny i przywołuje déjà vu, przypominając wspomnienia z Nowego Jorku. Po śmierci Abby, wsparcie znajduje w Jacku McPhee, podobnie jak ona odrzuconym przez społeczność Capeside. Najważniejszymi mężczyznami w życiu Jen są wspomniani już Jack oraz Dawson. Szczególnie ten drugi, który niejednokrotnie starał się o jej względy, z którym Lindley nie raz schodziła się i ponownie zrywała.

  Monica C. Keena (ur. 28 maja 1979 na Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna oraz modelka.Serial (ang. serial = seryjny) – periodyczna publikacja (np. komiks w odcinkach), program telewizyjny, wieloodcinkowy film, audycja radiowa (np. słuchowisko). Istotą serialu jest udostępnianie go odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Termin ten najczęściej odnosi się do seriali telewizyjnych.

  Jen jest jedną z barwniejszych postaci w serialu – buntowniczą i nieprzewidywalną. Historia jej życia w Jeziorze marzeń kończy się jednak tragicznie – Jennifer umiera w ostatnim odcinku serialu na nieuleczalną chorobę serca.

  Rodzina[]

 • Theodore Lindley – ojciec.
 • Helen Ryan – matka.
 • Evelyn Ryan – babcia.
 • Eve Whitman – przyrodnia siostra.
 • Amy Lindley – córka.
 • Związki i romanse[]

 • Cliff Elliot: futbolista, z którym Jen spotykała się w pierwszym sezonie serialu.
 • Dawson Leery: w sezonie pierwszym Jen przybyła do Capeside z Nowego Jorku. Rozpoczął się jej związek z Dawsonem, najlepszym przyjacielem Joey, i to właśnie on doprowadzał do spięć między dziewczynami. Jen imponowała Joey jednak swoją dojrzałością i buntem. Związek Dawsona i Jen zakończył się, gdy do Capeside przybył Billy, były chłopak Lindley, który koniecznie chciał wrócić do niej z powrotem. Jen i Dawson zeszli się ponownie w sezonie piątym, jednak ich romans minął bardzo prędko.
 • Tyson/ Ty: chłopak, z którym Jen spotykała się krótko w drugiej serii, do momentu, w którym okazało się, ze Tyson jest homofobem.
 • Henry Parker: sportowiec z liceum w Capeside, z którym Jen chodziła przez kilka miesięcy w sezonie trzecim.
 • Charlie Todd: w sezonie piątym Jen uwikłała się w krótki, lecz treściwy romans z Charliem Toddem, studentem i spikerem radiowym. Ich związek w dużej mierze miał charakter fizyczny, jednak z czasem zaczęli się lepiej poznawać. Nie trwało to jednak długo. Dowiedziawszy się, że Charlie umawiał się jednocześnie z dziewczyną imieniem Nora, Jen nie tylko zerwała z nim, lecz również wspólnie z Norą zemściła się na nim. Spotkali się ponownie na planie filmu, którego Dawson był reżyserem, a Charlie miał zagrać główną rolę. Jednak jego osoba na tyle ją irytowała, że ostatecznie została odsunięta od pracy przy filmie.
 • C.J.: chłopak pracujący w „telefonie zaufania”, z którym Jen była przez większość sezonu szóstego.

 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Déjà vu (IPA [deʒa ˈvy] fr. już widziane) – odczucie, że przeżywana obecnie sytuacja wydarzyła się już kiedyś, w jakiejś nieokreślonej przeszłości, połączone z pewnością, że to niemożliwe.

  Pacey Witter[]

  Najmłodszy z rodzeństwa Witter. Pacey to najlepszy przyjaciel Dawsona i ekspert od wywoływania kłopotów. Udało mu się nawet wywrzeć tak piorunujące wrażenie na swojej nauczycielce angielskiego, że doprowadził do romansu ze starszą kobietą, co wstrząsnęło całym Capeside. Potrafi rozśmieszyć nawet największego ponuraka, ale pod tą maską wesołości skrywa się niedowartościowany młody człowiek. Traktowany jest jak wyrzutek, i – co zaskakujące, głównie przez własnego ojca, szeryfa, który cały świat widzi w starszym synu, Dougu. Na szczęście na drodze Paceya pojawia się Andie McPhee. To ona pomaga mu uwierzyć w siebie i pod jej wpływem chłopak bardzo się zmienia. Pacey w niektórych momentach wykazuje się tak niesamowitą dojrzałością. Pomaga Andie i wspiera ją w trudnych chwilach. Bardzo ją kocha i walczy, aby jej nie utracić. Gdy jednak wyjeżdża, zaczyna się załamywać, wydaje mu się, że bez niej nie da sobie rady. Szczera rozmowa z ojcem pomaga mu. To niesamowite, jak szybko udało mu się dorosnąć i odnaleźć cel w życiu. Drzemały w nim pokłady wielu zdolności, które po prostu ktoś musiał odkryć. Pacey jest również bardzo dumny, nie potrafi wybaczyć Andie zdrady, której dopuściła się w ośrodku. Nowa sytuacja nieco go przerasta. Z jednej strony chciałby przekreślić wszystko, co łączyło go z Andie, zapomnieć, ale zjawia się, gdy ta go potrzebuje. Z biegiem czasu jednak w jego sercu coraz ważniejszą rolę zaczyna odgrywać Joey Potter. Czuje, że to właśnie ta i zaczyna walczyć o to uczucie. Nie jest to łatwa decyzja. Wie, że może stracić najlepszego przyjaciela, czyli Dawsona, do którego Joey również pała płomiennym uczuciem. Podejmuje to ryzyko i wszyscy odwracają się przeciw niemu. Dawson nie uważa się już za jego przyjaciela, Andie reaguje wybuchem gniewu, a Joey musi wybierać. W tej sytuacji chcąc dać jej czas i swobodę, postanawia opuścić Capeside na jakiś czas. Przygotowuje łódź do rejsu, jest to jednak forma ucieczki. W rejsie towarzyszy mu ostatecznie Joey. Po trzech miesiącach wraca do Capeside i okazuje się, że jeśli nie zaliczy kilku przedmiotów to nie skończy szkoły. A więc oprócz pytających spojrzeń, czeka na niego dużo pracy i choć był w stanie zaliczyć wszystko to nie oznacza to wcale, że pójdzie do college’u. Wręcz przeciwnie, Pacey wybrał pracę na łodzi i tym samym nie znalazło się w jego życiu miejsca dla Joey.

  Chad Michael Murray (ur. 24 sierpnia 1981 roku w Buffalo, w stanie Nowego Jorku, w USA) - amerykański aktor, model i rzecznik prasowy.Busy Philipps, właściwie Elizabeth Jean Philipps (ur. 25 czerwca 1979 r. w Oak Park w stanie Illinois, USA) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa.

  W rolę Paceya wcielał się Joshua Jackson.

  Rodzina[]

 • John Witter – ojciec.
 • Doug Witter – starszy brat.
 • Gretchen Witter – starsza siostra.
 • Carrie Witter – starsza siostra.
 • Związki i romanse[]

 • Tamara Jacobs: nauczycielka języka angielskiego w szkole średniej, do której uczęszczał bohater. Jego romans z Jacobs wstrząsnął Capeside. Pacey przeżył z Tamarą swój pierwszy raz, który został zresztą przypadkiem sfilmowany kamerą.
 • Andie McPhee: siostra Jacka, przyjaciela Paceya. Związek z nią dowartościował i odbudował emocjonalnie Paceya. Jej wyjazd, a co za nim idzie – zdrada ze strony Andie, wszystko jednak zepsuł.
 • Joey Potter: dziewczyna z Capeside. Na początku Pacey i Joey boją się powiedzieć Dawsonowi o rodzącym się między nimi uczuciu. Gdy wszystko wychodzi na jaw Joey musi wybierać między Dawsonem i Paceyem. Wybiera Paceya i spędza z nim 3 miesiące na pokładzie „True Love”. Po powrocie ich związek dalej się rozwija. Na wycieczce szkolnej w góry przeżywają swój pierwszy raz. Jednak potem Pacey czuje się źle w związku z Joey. Dziewczyna jest ambitna i dostaje się do college'u, a on nic jej nie może zaoferować poza romantycznymi wakacjami. Zrywa z nią podczas szkolnej zabawy.
 • Audrey Liddell: studentka z Worthington, którą Pacey poznaje podczas trwania serii piątej serialu.

 • IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Nina Repeta (ur. 10 września 1967 w Shelby w Północnej Karolinie), amerykańska aktorka, znana najlepiej z roli Bessie Potter w serialu młodzieżowym Jezioro marzeń. Łącznie wystąpiła w czterdziestu dziewięciu odcinkach serialu.

  Jack McPhee[]

  Bohatera poznajemy w wieku lat piętnastu. Jack jest bratem Andie. Wraz z nią i matką przeprowadził się do Capeside, małego, prowincjonalnego miasteczka w Stanach Zjednoczonych. Jack jest skryty, nieśmiały do tego stopnia, że prosi siostrę o znalezienie mu odpowiedniej posady. Andie załatwia mu pracę w barze Joey, co staje się początkiem przyjaźni nastolatków. Oboje świetnie się rozumieją. Jack i Joey – ku dezaprobacie Dawsona – umawiają się na randki. Znacznie później, wychodzi na jaw homoseksualna orientacja Jacka. Z tego powodu spotyka go wiele nieprzyjemności. Jack nie wstydzi się tego, kim jest i postanawia przeciwstawić się woli ojca, który chce, by syn opuścił Capeside. To zdarzenie zbliża go do Jen Lindley, dziewczyny z Nowego Jorku, która w przeciwieństwie do swoich prowincjonalnych rówieśników dysponuje tolerancją, i która z czasem staje się najlepszą przyjaciółką Jacka. Jack nie do końca jest jednak w stanie zaakceptować własne preferencje. Pomimo początkowych problemów, w końcu decyduje się umówić na randkę z chłopakiem; wraz z upływem czasu przychodzi mu to coraz łatwiej. Jedną z serialowych miłości McPhee jest Toby, chłopak, którego Jack postanowił przedstawić własnej siostrze. W dwóch ostatnich odcinkach Jeziora marzeń, rozgrywających się w przyszłości, dowiadujemy się, że Jack zaangażował się w związek z Dougiem Witterem, bratem swojego przyjaciela Paceya.

  Michael Carmen Pitt (ur. 10 kwietnia 1981 roku w West Orange, w stanie New Jersey) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny oraz muzyk zespołu PagodaFox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.

  Postać odgrywa aktor Kerr Smith. Jack McPhee najczęściej pojawiał się w odcinkach drugiego i trzeciego sezonu; w kolejnych seriach bohater zszedł na drugi plan.

  Rodzina[]

 • Joseph McPhee – ojciec.
 • Andrea McPhee – matka.
 • Tim McPhee – brat.
 • Andie McPhee – siostra-bliźniaczka.
 • Amy Lindley – adoptowana córka.
 • Związki i romanse[]

 • Joey Potter: w sezonie drugim Jack był chłopakiem Joey przez zwięzły okres, czym pogorszył relacje Dawsona i Joey. Jack i Joey rozstali się, gdy McPhee przyznał się do swojej homoseksualnej orientacji.
 • Ethan Brody: w sezonie trzecim, w pociągu zmierzającym ku Capeside, Jack poznał Ethana Brody’ego. Ethan był uczniem bostońskiej szkoły z internatem, lecz zerwał ze swoim chłopakiem (klasowym kolegą), więc przyjechał do Capeside, by spędzić trochę czasu ze swoją rodziną. Jack chciał zaprosić Ethana na bal maturalny, jednak ostatecznie zrezygnował z tej idei. W finałowym sezonie McPhee przyjechał do Bostonu, by odszukać Ethana, jednak dowiedział się, że ten powrócił do swojego byłego partnera.
 • Toby: Jack poznał Toby’ego w Capeside. Najpierw Toby wydał się Jackowi zbyt zniewieściały, jednak wkrótce chłopcy zostali przyjaciółmi. Toby był partnerem Jacka na balu maturalnym. Pod koniec sezonu czwartego oboje zaczęli ze sobą chodzić, jednak już na początku sezonu piątego Jack zerwał z Tobym.
 • Eric: w serii piątej Jack wstąpił do elitarnego bractwa studenckiego. Inni jego członkowie nie mieli problemu z orientacją Jacka, jednak Eric odmówił współmieszkania z Jackiem w jednym pokoju. Eric pomógł jednak Jackowi, gdy ten potrzebował pomocy w nauce do egzaminów. Gdy Eric, który ostatecznie okazał się homoseksualistą, powiedział o swojej orientacji rodzicom, Jack zrezygnował dla niego z wakacji z Jen w Kostaryce. Wkrótce jednak Eric zostawił Jacka dla młodszego, zrywając z nim przez e-maila.
 • Prof. Freeman: na początku sezonu szóstego Jack zauroczył się w swoim wykładowcy, profesorze Freemanie. Romans McPhee i Freemana nie trwał długo, ponieważ profesor był żonaty, co było przeszkodą dla Jacka.
 • David: Jack poznał Davida dzięki C.J.-owi, chłopakowi Jen. Jack i David szybko stali się przyjaciółmi, a wkrótce partnerami. David często bywał zazdrosny o Jacka, otwarcie flirtującego z innymi mężczyznami, więc ich związek zakończył się stosunkowo szybko.
 • Doug Witter: w sezonie finałowym Jack i Doug byli stałymi partnerami. Doug, jako prowincjonalny policjant nie chciał, by inni mieszkańcy Capeside wiedzieli o jego orientacji seksualnej, stąd też publicznie nie afiszował się ze swoimi uczuciami do Jacka. Dopiero po śmierci Jen i przejęciu opieki nad Amy, Doug dokonał coming outu i zadeklarował swoją pomoc przy opiece nad dzieckiem.
 • Andrea McPhee[]

  Andie to siostra Jacka, która przeprowadziła się razem z nim i matką do Capeside z Providence. Po tym jak ona i Pacey Witter dosłownie na siebie wpadają, pozostaje już tylko jeden krok do zawiązania przyjaźni i jeszcze jeden do czegoś więcej. Początkowo nie jest to łatwe, gdyż Andie ma bardzo cięty języczek, którego nie boi się używać i nie pozostaje dłużna Paceyowi. Ponadto jest inteligentna i oczytana, co pomaga jej w dogryzaniu chłopakowi. Zawsze elegancka i potrafiąca zachować się w każdej sytuacji, wzorowa uczennica, zarówno w szkole jak i w życiu. Jak jednak sama twierdzi, boi się ludzi i trudno nawiązuje nowe znajomości. Gdyby nie Pacey, zamknęłaby się w swoim własnym świecie. Szczególnie, gdy po śmierci Abby Morgan odżywają w niej wspomnienia i wydaje jej się, że rozmawia ze zmarłym bratem. Ta czuła i delikatna dziewczyna, która jak dotąd zajmowała się chorą psychicznie matką i problemami reszty bliskich jej ludzi, potrzebuje bardzo pomocy swojego chłopaka. Pacey wywiązywał się z tego zadania znakomicie, ale Andie wyjechała z Capeside. Ojciec postanowił zabrać ją i matkę z powrotem do Providence, gdzie będą miały zapewnioną stałą opiekę medyczną, a od jego decyzji nie ma odwołania. Udaje jej się wyzdrowieć, ale uczucie, które łączyło ją i Paceygo nie przetrwało czasu rozłąki. Andie podczas pobytu w ośrodku poznała Marca i to właśnie z nim zdradziła Paceygo. Nie trudno domyślić się jego reakcji. Andie jednak wciąż jest zauroczona Paceyem. Uczucia odżywają na nowo. Dlatego też tak gwałtownie reaguje na wiadomość o związku Paceya i Joey Potter. To była dla Andie prawdziwa chwila próby. Jak zawsze poradziła sobie, uporządkowała życie na nowo. Teraz jest już pewne, że Andie nie pójdzie do Harvardu, gdyż tak spodobało jej się we Włoszech, że postanowiła spędzić tam cały przyszły rok.

  Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Jej rolę odgrywała aktorka Meredith Monroe.

  Rodzina[]

 • Joseph McPhee – ojciec.
 • Andrea McPhee – matka.
 • Tim McPhee – brat.
 • Jack McPhee – brat-bliźniak.
 • Amy Lindley – bratanica.
 • Związki i romanse[]

 • Pacey Witter
 • Marc
 • Audrey Liddell[]

  Córka pochodzącej z Beverly Hills Kay Liddell, studentka Worthington University, przyjaciółka i współlokatorka Joey Potter. W piątej serii romansuje z Paceyem Witterem. Po rozstaniu z nim w sezonie szóstym zostaje wokalistką w zespole Emmy, spędza noc z obiektem westchnień Jen, C.J.em i wpada w alkoholizm. Trafia na odwyk, a po powrocie musi zostać przez lato na uniwersytecie, by nadrobić zaległości. Nie pojawia się w odcinku finałowym, ale Joey mówi, że jest obecnie wokalistką i ma chłopaka, którego określa mianem „anty-Pacey”. Jest przyjaciółką Jacka Osbourne’a.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Nowotwór złośliwy (łac. neoplasma malignum; ang. cancer) - nowotwór utworzony z komórek o niskim zróżnicowaniu (niedojrzałych), o budowie znacznie odbiegającej od obrazu prawidłowych tkanek. Charakteryzuje się szybkim wzrostem, atypią i brakiem torebki, czym m.in. różni się od nowotworu niezłośliwego.

  W jej rolę, przez dwa sezony (piąty i szósty), wcielała się aktorka Busy Philipps.

  Rodzina[]

 • Kay Liddell – matka.
 • Związki i romanse[]

 • Chris MacKenzie – znany aktor, były chłopak Audrey, z którym spotykała się przez kilka lat i był on jej wielką miłością. Pojawia się pod koniec sezonu piątego, podczas wyjazdu grupy przyjaciół na Florydę. Wyznaje Audrey miłość, całuje ją i chce odzyskać. Jednak dziewczyna spotyka się wtedy z Paceyem, który zresztą widział całe zajście z byłym chłopakiem Audrey. Ostatecznie dziewczyna wybiera Paceya.
 • Pacey Witter – zaczynają ze sobą romansować w sezonie piątym, podczas występu Audrey w filmie Dawsona. Początkowo Audrey chce zakończyć tę znajomość ze względu na Joey, która kiedyś była z Paceyem. Jednak po uzyskaniu aprobaty przyjaciółki na poważnie zaczyna spotykać się z chłopakiem. Zrywa z nim, gdy Pacey jest zauroczony swoją szefową. Wracają do siebie w ostatnim odcinku sezonu piątego i spędzają razem wakacje. Po powrocie jednak zaczyna się między nimi psuć. Pacey poświęca jej mało czasu i coraz więcej ich dzieli. Gdy Audrey podsłuchuje rozmowę Paceya dowiaduje się, że chłopak jej nie kocha. Zrywa z nim i zapija smutki alkoholem.
 • C.J. – obiekt westchnień Jen, który wybiera jednak Audrey. Spędzają ze sobą noc. Dziewczyna robi to, by zapomnieć o Pacey’u.
 • Postacie drugoplanowe[]

  Douglas Witter[]

  Doug to brat Paceya (inny bohater serialu), starszy od niego o dziewięć lat. Przedstawiony zostaje jako policjant z Capeside, który nie chce opuszczać prowincji. Jego kontakty z bratem nie układały się dobrze. Pacey zawsze dokuczał bratu dowcipami o gejach, przez co Doug go nie nawidził, ponieważ w rzeczywistości sam był orientacji homoseksualnej. Romans Paceya z Tamarą Jacobs, nauczycielką języka angielskiego, nie wpłynął pozytywnie na ich stosunki, przyczynił się jednak do wyznania przez Douga prawdy o swoich preferencjach seksualnych. Minęło sporo czasu zanim sceptyczny Pacey zaakceptował orientację Douga, lecz w końcu bracia doszli do porozumienia. Doug mieszkał nawet z Paceyem, gdy do Capeside powróciła Carrie, ich siostra. Stał się dla Paceya oparciem. Młodszy z braci wyprowadził się od drugiego dopiero po przyjeździe Gretchen (kolejna siostra bohaterów). W finałowym odcinku serialu, rozgrywającym się w 2008 roku, dowiadujemy się o trwałej relacji, jaka nawiązała się pomiędzy Dougiem Witterem a Jackiem McPhee – przyjacielem Paceya z czasów szkolnych i studenckich. Doug i Jack przejmują nawet opiekę nad córką tragicznie zmarłej Jen Lindley.

  Warner Bros. Entertainment (Warner Brothers) – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1923 roku w Los Angeles. Obecnie należy do jednej z największych korporacji mediowych świata, Time Warner.Homoseksualizm (z greki ὁμόιος homoios = taki sam, równy, i z łac. sexualis = płciowy), inaczej: homoseksualność – znaczenie słowa homoseksualizm w różnych kontekstach może być odmienne. Współcześnie termin homoseksualizm może mieć trzy różne znaczenia. Może być rozumiany jako zachowanie homoseksualne, kontakty seksualne z drugą osobą tej samej płci. W takim znaczeniu określa się na przykład kontakty homoseksualne więźniów. W drugim znaczeniu homoseksualizm oznacza stan, szczególne skłonności lub predyspozycje do angażowania się w kontakty seksualne z osobą tej samej płci. W takim znaczeniu jest używany w pytaniu, czy homoseksualizm jest chorobą. W trzecim znaczeniu homoseksualizm oznacza rolę społeczną rozumianą jako jedną z wielu ról istniejących w społeczeństwach. W krajach zachodnich istnieje tendencja to łączenia wszystkich trzech znaczeń w efekcie homoseksualiści wykazują określone zachowania ze względu na swoje predyspozycje, prowadząc jednocześnie określony styl życia.

  Postać Douga Witter pojawia się w dwudziestu odcinkach serialu – trzech sezonu pierwszego, jednym drugiego, siedmiu serii trzeciej, czterech serii czwartej, jednym odcinku piątej serii oraz czterech sezonu finałowego. Był odgrywany przez przez kanadyjskiego aktora Dylana Neala.

 • Rodzina:
 • Pacey Witter – młodszy brat.
 • Gretchen Witter – siostra.
 • John Witter – ojciec.
 • Carrie Witter – siostra.
 • Związki i romanse bohatera:
 • Jack McPhee: w finałowym sezonie Jack i Doug żyją w stałym związku. Doug pomaga Jackowi w wychowywaniu córki zmarłej Jen Lindley, małej Amy, co jemu z kolei pomaga w zdeklarowaniu swojej orientacji seksualnej przed społeczeństwem Capeside.
 • Abby Morgan[]

  Abby Morgan była nastolatką nietolerowaną przez całe miasto – zbuntowaną, lecz również osamotnioną. Jest to zdecydowanie postać o ciekawej osobowości. Przez cały czas swojego krótkiego pobytu w Capeside, Abby myślała wyłącznie o uwodzeniu chłopców, czym zrażała do siebie innych. Jej osoba irytowała mieszkańców. Dziewczyna żyła poza wszelkimi regułami. Jej jedyną przyjaciółką była Jen Lindley – podobnie jak ona, odsunięta poza margines, nie bojąca się głośno wypowiadać tego, co myśli. Abby wyryła trwały ślad w pamięci rówieśników, a jej śmierć obiegła całe Capeside. Pijana wpadła do wody. Jen próbowała ją ratować, ale bezskutecznie. W dzień pogrzebu Andie wraz z Paceyem weszli do pokoju Abby. Andie nie tylko wyczuła jej obecność, ale też znalazła pamiętnik. Z prywatnych zapisek bohaterowie dowiedzieli się, że Abby nawet na co dzień była złośliwa i uszczypliwa.

  Oliver Rutledge Hudson (ur. 7 września 1976 roku w Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.Beverly Hills jest zamożnym miastem położonym w metropolii Los Angeles w południowej części stanu Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Prawa miejskie otrzymało w roku 1914. Los Angeles, które otacza Beverly Hills, chciało wchłonąć je w roku 1923, ale poprzez działania mieszkańców Beverly Hills pozostało samodzielnym miastem. Przez następne lata, Beverly Hills przekształciło się w osiedle bogatych i sławnych ludzi. Wiele słynnych osobistości, szczególnie z Hollywood, mieszka lub mieszkało tutaj. Miasto jest jedną z najbardziej ekskluzywnych miejscowości w USA. Tutaj znajduje się m.in. słynna aleja Rodeo Drive.

  Abby pojawiła się w czternastu odcinkach serialu – w dwóch odcinkach serii pierwszej oraz dwunastu serii drugiej. Była odgrywana przez aktorkę Monicę Keenę.

  Evelyn Ryan[]

  Babcia Jen. Mieszkająca z Jen, a później także z Jackiem przez wszystkie 6 sezonów. W sezonie 6 okazuje się, że ma raka piersi.

  Postać Evelyn Ryan jest odgrywana przez Mary Beth Peil.

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Dylan J. Neal (ur. 21 września 1969 roku w Richmond Hill w prowincji Ontario w Kanadzie) – kanadyjski aktor filmowy i telewizyjny.

  Gail Leery[]

  Żona Mitcha Leery’ego. Gail poznała Mitcha w szkole średniej, a wyszła za niego w 1980 roku, po czterech latach związku. Jest matką Dawsona i Lily.

  Postać Gail Leery odgrywała aktorka telewizyjna Mary-Margaret Humes.

  Bessie Potter[]

  Bessie jest siostrą jednej z głównych bohaterek, Joey Potter. Jest półsierotą, a jej ojciec przebywa w więzieniu za handel narkotykami.

  W jej rolę przez czterdzieści dziewięć odcinków wcielała się aktorka Nina Repeta.

  Peryfraza (inaczej: omówienie, wyrażenie omowne) – figura stylistyczna, która polega na zastąpieniu wyrazu przez szereg innych, które byłyby jego równoważnikiem znaczeniowym. Może być stosowana w celu urozmaicenia stylistycznego, wyeliminowania powtórzeń tego samego określenia lub osłabieniu jego wymowy. Może też mieć charakter celowego ukrycia bezpośredniego znaczenia za określeniem aluzyjnym.Koszmar minionego lata (tytuł oryg. I Know What You Did Last Summer) – wyreżyserowany do scenariusza Kevina Williamsona amerykański film fabularny (thriller), oparty na powieści Lois Duncan, powstały na fali popularności Krzyku Wesa Cravena. Światowa premiera miała miejsce 17 listopada 1997, a polska – 6 lutego 1998 roku. Film doczekał się kontynuacji − Koszmaru następnego lata.

  Mitchell Leery[]

  Ojciec Lily Leery i bohatera tytułowego, Dawsona Leery’ego, mąż Gail Leery.

  W pierwszych dwóch sezonach ukazany jako mężczyzna niespełniony zawodowo i emocjonalnie. Jego relacje z żoną ulegają poprawie w serii trzeciej, wtedy też na świat przychodzi ich córka, Lily. Mitch ginie w piątej serii, w wypadku samochodowym.

  Postać grana przez Johna Wesleya Shippa.

  Brittany Ann Daniel (ur. 17 marca 1976 w Gainesville na Florydzie) - amerykańska aktorka, siostra-bliźniaczka Cynthii Daniel.Mary-Margaret Humes (ur. 4 kwietnia 1954 w Watertown w stanie Nowy Jork, USA) - amerykańska aktorka, znana głównie z roli Gail Leery w serialu młodzieżowym Jezioro marzeń.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Steven Allan Spielberg (ur. 18 grudnia 1946 w Cincinnati, Ohio) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
  Michelle Ingrid Williams (ur. 9 września 1980 w Kalispell w stanie Montana) – amerykańska aktorka, trzykrotnie nominowana do Oscara: dwukrotnie za role pierwszoplanowe, w 2010 roku za rolę w filmie Blue Valentine i w 2011 za rolę w filmie Mój tydzień z Marilyn oraz za rolę drugoplanową w filmie Tajemnica Brokeback Mountain w 2005.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.07 sek.