• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jezioro Studzieniczne

  Przeczytaj także...
  Kanał Augustowski (biał. Аўгустоўскі канал) – droga wodna łącząca drogą okrężną dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna, z pominięciem dolnego biegu Wisły.Augustów – miasto na prawach gminy w województwie podlaskim, siedziba powiatu augustowskiego i gminy wiejskiej Augustów.
  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.

  Jezioro Studzienicznejezioro w Augustowie, województwo podlaskie, powiat augustowski, gmina Augustów (makroregion – Pojezierze Litewskie, mezoregion – Równina Augustowska).

  Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, w ok. 70% porośnięta lasem (głównie sosnowym), występują też obszary podmokłe.

  Jezioro leży na szlaku Kanału Augustowskiego. Od zachodu, poprzez śluzę Przewięź, łączy się z jeziorem Białym Augustowskim. Na wschodzie wypływa z jeziora kilkusetmetrowy odcinek Kanału Augustowskiego, prowadzący do śluzy Swoboda. Od południa Studzieniczne łączy się przesmykiem z niewielkim jeziorem Staw Studzieniczański.

  Rezerwat przyrody Brzozowy Grąd – rezerwat przyrody położony na wyspie Brzozowy Grąd na Jeziorze Studzienicznym, w Augustowie w województwie podlaskim. Przedmiotem ochrony są stanowiska obuwika pospolitego - objętej całkowitą ochroną rzadkiej rośliny z rodziny storczykowatych.Studzieniczna – część administracyjna Augustowa, do 1973 samodzielna wieś, w województwie podlaskim, na terenie Pojezierza Suwalskiego, nad Jeziorem Studzienicznym i Stawem Studzieniczańskim. Jest obecnie ulicą o nazwie Studzieniczna.

  Na Jeziorze Studzienicznym znajdują się wyspy: Lipówek, Janowy Grąd (największa), Brzozowy Grąd (najmniejsza: 0,08 ha), która stanowi od 1960 r. rezerwat florystyczny Brzozowy Grąd (stanowisko storczyka - obuwika pospolitego). Łączna powierzchnia wysp to 2,5 ha. Jezioro znajduje się w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu "Puszcza i Jeziora Augustowskie".

  Polska należy do krajów europejskich obfitujących w jeziora, które zgrupowane są głównie w północnej części kraju, a więc na terenie obejmującym obszar ostatniego zlodowacenia (Pojezierze Pomorskie, Pojezierze Mazurskie). Zdecydowana większość jezior w Polsce to jeziora polodowcowe.Pojezierze Litewskie (842.7) – region geograficzny na pograniczu Litwy, Rosji, Białorusi i Polski (jej południowo-zachodni skraj, polska część Pojezierza Litewskiego nosi też nazwę Pojezierza Suwalskiego), stanowiący część Pojezierzy Wschodniobałtyckich. Pojezierze Litewskie wznosi się do 282 m n.p.m., występują tu liczne jeziora i rzeki, najdłuższa rzeka Niemen, pojezierze jest znacznie zalesione. Leży w całości w dorzeczu Niemna, polska część cechuje się największym w Polsce kontynentalizmem klimatu.

  Nad południowym brzegiem położona jest Studzieniczna, do roku 1973 samodzielna wieś, obecnie administracyjna część miasta Augustowa. Studzieniczna znana jest z sanktuarium Matki Boskiej Studzieniczańskiej, położonego na dawnej wyspie Jeziora Studzienicznego, połączonej obecnie z lądem groblą. Na północnym brzegu Studzienicznego położona jest miejscowość turystyczna Przewięź. Wokół jeziora są pola namiotowe oraz ośrodki z domkami letniskowymi.

  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.Śluza Swoboda – siódma śluza na Kanale Augustowskim (licząc od strony Biebrzy). Położona jest pośród Puszczy Augustowskiej nieopodal Jeziora Studzienicznego w Swobodzie na obszarze Augustowa.

  Zobacz też[]

 • Jeziora Polski
 • geografia Polski
 • Jeziora augustowskie
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Polska jest krajem w większej części nizinnym, na południu występują również tereny wyżynne i pasma górskie. Polska jest położona w Europie Środkowej, nad brzegiem Morza Bałtyckiego.Równina Augustowska (842.74) - mezoregion fizycznogeograficzny w północno-wschodniej Polsce (woj. podlaskie), wchodzący w skład Pojezierza Litewskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Przewięź – cześć miasta Augustów w Polsce położonego w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, na obszarze Puszczy Augustowskiej u zbiegu drogi krajowej nr 16 (Gościniec Sejneński) i drogi powiatowej nr 1209B Przewięź-Rudawka (Gościniec Puszczański).
  Gmina Augustów – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. Siedzibą władz gminy jest Augustów (nie należy jednak do gminy i tworzy osobną gminę miejską). Według danych z 30 czerwca 2008 gminę zamieszkiwało 6576 osób.
  Śluza Przewięź – szósta śluza na Kanale Augustowskim (licząc od strony Biebrzy). Znajduje się na terenie wsi Przewięź pomiędzy jeziorami Studzienicznym i Białym Augustowskim Wybudowana w latach 1826 – 1827 przez ppłk. inż. Augusta Schulca. Do dnia dzisiejszego zachowała się w oryginalnym stanie.
  Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej - sanktuarium maryjne w diecezji ełckiej, położone w Studzienicznej (administracyjna część Augustowa).
  Powiat augustowski – powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Augustów.
  Jeziora augustowskie – grupa jezior w okolicach Augustowa w województwie podlaskim w powiecie augustowskim na Równinie Augustowskiej.

  Reklama