• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jezioro Bytowskie

  Przeczytaj także...
  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.Pojezierze Ińskie (314.43) – mezoregion fizycznogeograficzny położony w północno-zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między Wysoczyzną Łobeską na północy a Pojezierzem Choszczeńskim na południu oraz między Równiną Nowogardzką na zachodzie a Pojezierzem Drawskim i Równiną Drawską na wschodzie. Nazwa obszaru od rzeki Iny.
  Bytowo (niem. Butow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Dobrzany, położona 5,5 km na północny wschód od Dobrzan (siedziby gminy) i 33 km na wschód od Stargardu (siedziby powiatu). Wieś położona jest nad Jeziorem Bytowskim.

  Jezioro Bytowskiejezioro na Pojezierzu Ińskim, położone w gminie Dobrzany, w powiecie stargardzkim, w woj. zachodniopomorskim. Według danych gminy Dobrzany powierzchnia zbiornika wynosi 12,00 ha.

  Powiat stargardzki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Stargard Szczeciński.Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.

  Nad północno-zachodnim brzegu położona jest wieś Bytowo, z której wychodzi droga lokalna dzielająca północną część jeziora na dwie części.

  Gmina Dobrzany – gmina miejsko-wiejska w województwie zachodniopomorskim, w południowo-wschodniej części powiatu stargardzkiego. Siedzibą gminy jest miasto Dobrzany.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych: Wykaz polskich hydronimów. s. 32.
  2. 3.1.6. Hydrologia i hydrografia. W: Program Ochrony Środowiska dla Miasta i Gminy Dobrzany 2004 -2015. Urząd Miejski w Dobrzanach, s. 24.
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.171 sek.