• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jezioro Bodom

  Przeczytaj także...
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Espoo (szw. Esbo, ros. Э́споо) – miasto w południowej Finlandii, na wschodzie graniczące bezpośrednio z miastem stołecznym Helsinki; drugi pod względem wielkości ośrodek miejski w Finlandii; wraz z miastami Helsinki, Vantaa i Kauniainen tworzy zespół miejski Helsinek.
  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

  Bodom (fiń. Bodominjärvi, szw. Bodom Träsk) - fińskie jezioro położone niedaleko miasta Espoo. Jego szerokość wynosi 1 km, zaś długość 3 km. Jezioro jest bardzo popularnym miejscem w Finlandii, dzięki walorom turystycznym i przyrodniczym. W pobliżu znajduje się wielki dwór Bodom (fiń. Bodomin Kartano) oraz najpopularniejsze w kraju pole golfowe Master Golf.

  Morderstwo nad jeziorem Bodom[]

  4 czerwca 1960 roku czwórka nastolatków (dwóch chłopców: Nils Gustafsson, Seppo Bojsman oraz dwoje dziewcząt: Irmeli Björklund i Tuulikki Mäki) postanowili przenocować w namiotach na plaży jeziora. W trakcie snu nieznany sprawca zaatakował ich nożem. Jedynym, który przeżył był Nils. Największe w historii Finlandii morderstwo zostało nagłośnione przez media w tzw. Aferze mordercy Bodom.

  To wydarzenie zainspirowało metalowy zespół Inearthed do zmiany nazwy na Children of Bodom.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama