• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jezioro Łasińskie

  Przeczytaj także...
  Łasin (niem. Lessen) – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Łasin.Łasinka - to mała struga wypływająca z Jeziora Łasińskiego w kierunku południowym od Łasina. Przechodzi ona koło wsi Jakubkowo i obok wsi Bodganki, gdzie zawraca na zachód. Łasinka wpada do rzeki Osy w Słupskim Młynie. Długość rzeki to około 11 km.
  Kuchnia – jezioro na Pojezierzu Iławskim w gminie Rogóźno i gminie Łasin, w powiecie grudziądzkim, w woj. kujawsko-pomorskim w ciągu rzeki Gardei, na północny zachód od Jeziora Nogat. Ogólna powierzchnia: 56,9 ha, maksymalna głębokość: 5,1 m. Jezioro posiada III klasę czystości wód .

  Jezioro Łasińskie (tzw. Jezioro Zamkowe) (niem. Lessensee lub Schlose See) – jezioro rynnowe na Pojezierzu Iławskim w gminie Łasin, w powiecie grudziądzkim, w woj. kujawsko-pomorskim. Jezioro jest połączone z tzw. "Jeziorem Małym". Na jeziorze znajdują się trzy wyspy. Poprzez rzekę Łasinkę jezioro ma połączenie z rzeką Osą. Jezioro administracyjnie leży w granicach miasta Łasina. Jezioro "przecina" most drogowy łączący Łasin z Jakubkowem. W źródłach historycznych jezioro po raz pierwszy wymieniane jest w 1293 roku jako „Iaccum Lessin”. Na jednej z wysp jeziora łasińskiego odnaleziono glinianą figurkę kobiety z okresu ok. 2300-1800 lat p.n.e.

  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.Gmina Łasin – gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie toruńskim.

  Turystyka[]

 • Nad Jeziorem Łasińskim znajduje się Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy „Casus”.
 • jezioro łasińskie zimą - widok przed restauracją casus
 • Jezioro latem. widok z pomostu
 • Zobacz też[]

 • Łasin
 • Gmina Łasin
 • rzeka Łasinka
 • rzeka Osa
 • jezioro Nogat
 • jezioro Kuchnia
 • Przypisy

  Łasinka - to mała struga wypływająca z Jeziora Łasińskiego w kierunku południowym od Łasina. Przechodzi ona koło wsi Jakubkowo i obok wsi Bodganki, gdzie zawraca na zachód. Łasinka wpada do rzeki Osy w Słupskim Młynie. Długość rzeki to około 11 km.Osa (także pol. i niem. Ossa) – rzeka w północnej Polsce o długości 96,2 km i dorzeczu 1600 km², prawy dopływ dolnej Wisły. Bierze swój początek na Pojezierzu Iławskim od jez. Perkun i przepływa przez liczne jeziora: Osa, Gardzień, Szymbarskie, Płowęż, Popówko i Trupel, ma ujście w rzece Wiśle koło Zakurzewa, na północ od Grudziądza. Przy ujściu na wysokim wzgórzu (68,1 m n.p.m.) tuż przy skarpie wiślanej 5 km na północ od centrum miasta znajduje się cytadela grudziądzka. Od północy i wschodu otacza ją rzeka Osa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rynna polodowcowa (rynna subglacjalna), dolina rynnowa - podłużne formy powierzchniowe Ziemi powstające pod powierzchnią lodowca (głównie lądolodu) wskutek erozji przez wody podlodowcowe. Stanowią one prostolinijne lub lekko kręte zagłębienia szerokości od kilkuset metrów do 2-3 km i długości nieraz kilkudziesięciu kilometrów, o stromych wysokich krawędziach z obu stron. Przebieg rynny nawiązuje do biegu i siły erozyjnej rzeki podlodowcowej. Po ustąpieniu lodowca rynny polodowcowe są wypełnione martwym lodem, co zapobiega zasypaniu przez morenę denną lub piaski sandrowe.
  Powiat grudziądzki – powiat w Polsce (w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Grudziądz. Największym miastem w powiecie jest Łasin.
  Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.
  Nogat – jezioro rynnowe na Pojezierzu Iławskim w gminie Łasin, w powiecie grudziądzkim, w woj. kujawsko-pomorskim w sąsiedztwie Jeziora Kuchnia i ciągu rzeki Gardęga. Ogólna powierzchnia: 117,7 ha, maksymalna głębokość: 23 m. Jezioro posiada I klasę czystości wód.
  Jakubkowo (łac. „bona quondam Mathei et Jacobi” 1298) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Łasin.
  Pojezierze Iławskie (314.9) – makroregion geograficzny w północno-wschodniej Polsce. Leży między Wisłą, Osą, Drwęcą i Pasłęką. Powierzchnia – około 4230 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.