• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jeziorko Imbirowe

  Przeczytaj także...
  Lodowiec Baranowskiego (ang. Baranowski Glacier) - lodowiec na Wyspie Króla Jerzego, odchodzący od Kopuły Warszawy na wschód w kierunku Zatoki Staszka (część Zatoki Admiralicji). Na północny ograniczony jest Moreną Błaszyka i szczytem Zamek, na południu szczytem Brama i Potokiem Fosa u nasady półwyspu Demay Peninsula. Pośrodku dolnej części lodowca wznosi się nunatak Siodło. Lodowiec nazwany został na cześć prof. Stanisława Baranowskiego, polskiego glacjologa, uczestnika i kierownika wielu ekspedycji naukowych na Spitsbergen i do Antarktyki. Lodowiec znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).Imbir lekarski (Zingiber officinale Rosc.) – gatunek rośliny uprawnej z rodziny imbirowatych (Zingiberaceae). W stanie dzikim obecnie nie występuje. Pochodzi prawdopodobnie z Melanezji.
  Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.

  Jeziorko Imbirowe (ang. Ginger Lake) - małe jezioro na Wyspie Króla Jerzego u wschodnich podnóży góry Brama między Lodowcem Baranowskiego a Lodowcem Tower na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128). Jest to młode jezioro, powstałe wskutek ustępowania lodowców w ciągu ostatnich kilkunastu - kilkudziesięciu lat. Nazwa pochodzi od imbirowego koloru wód.

  Szczególnie Chroniony Obszar Antarktyki (ang. Antarctic Specially Protected Area – ASPA) – obszar ochrony przyrody ustanowiony na podstawie załącznika V do Protokołu Madryckiego (Protokół o ochronie środowiska do Układu w sprawie Antarktyki sporządzony w Madrycie 4 października 1991). Ochronę w formie Szczególnie Chronionych Obszarów Antarktyki ustala się dla obszarów cennych ze względów środowiskowych, naukowych, historycznych, estetycznych lub pierwotnych albo dla obszarów, na których prowadzona jest lub planowana działalność naukowa.Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji (ang. Western shore of Admiralty Bay) – Szczególnie Chroniony Obszar Antarktyki (ASPA) nr 128 ustanowiony w czasie Spotkaia Konsultatywnego Układu Antarktycznego w Waszyngtonie w 1979 na wniosek Polski (do 2002 funkcjonował jako Miejsce o Szczególnym Znaczeniu Naukowym nr 8).

  Bibliografia[]

 • Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, Nazewnictwo geograficzne świata, Antarktyka (zeszyt 8)
 • SCAR Gazetteer
 • Mapa lokalizacyjna ASPA "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji"
 • Lodowiec Tower (ang. Tower Glacier) - lodowiec na Wyspie Króla Jerzego między szczytami Brama, The Tower i Bastion na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128). Opada ku Pełznącemu Stokowi, po którym jego wody roztopowe płyną kilkoma strumieniami ku Cieśninie Bransfielda. U swojej nasady lodowiec łączy się z Kopułą Warszawy.Wyspa Króla Jerzego – największa wyspa w archipelagu Szetlandów Południowych, odkryta przez Williama Smitha w 1819. Została nazwana na cześć Jerzego III, króla Wielkiej Brytanii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Brama - szczyt na Wyspie Króla Jerzego, o wysokości 200 m n.p.m., między Lodowcem Baranowskiego na północny a Lodowcem Tower na południu. U południowo-wschodnich podnóży wzniesienia leży Jeziorko Imbirowe. Szczyt znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128). Nazwę nadała polska ekspedycja naukowa w 1980 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.