Jezierzyce (Szczecin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Płonia w Jezierzycach
Budynki ryglowe
Szczecin Jezierzyce (2).jpg
Szczecin Jezierzyce (3).jpg
Szczecin Jezierzyce (4).jpg

Jezierzyce (do 1945 niem. Jeseritz) – część miasta Szczecina na osiedlu Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce, w odległości ok. 20 km od centrum Szczecina.

Puszcza Bukowa (Knieja Bukowa; do 1945 niem. Buchheide) – kompleks leśny położony przy południowo-wschodnich dzielnicach Szczecina na Wzgórzach Bukowych. Wchodzi w skład Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa", utworzonego w 1981 r. oraz Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcze Szczecińskie", utworzonego w 1996 r. Wyróżnia się dominacją dobrze zachowanych żyznych lasów liściastych, zwłaszcza buczyn, które występują tu w wielu postaciach siedliskowych (buczyny kwaśne, żyzne, źródliskowe). Występują tu poza tym lasy łęgowe (w tym rzadki na niżu podgórski łęg jesionowy), olsy, dąbrowy, bory sosnowe i grądy. Czynnikiem sprzyjającym zróżnicowaniu lasów i zachowaniu ich walorów naturalnych jest bogata rzeźba Wzgórz Bukowych i dominacja żyznych siedlisk świeżych i wilgotnych.Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Jezierzyce" –– zespół przyrodniczo-krajobrazowy w Szczecinie (Jezierzyce, Prawobrzeże) o powierzchni 108 ha. W jego skład wchodzą m.in. meandry Płoni oraz stawy Klasztorny i Cysterski.

Jezierzyce były jedyną częścią obecnego Szczecina, które nie znalazły się w granicach Wielkiego Miasta Szczecina. Osiedle zostało włączone do Szczecina, podobnie jak pobliskie Śmierdnica i Płonia dopiero w 1972 r.; wcześniej należało do ówczesnego powiatu gryfińskiego (gmina Śmierdnica).

Nazwę wsi Jezierzyce wprowadzono urzędowo w 1947 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Jeseritz. Nazwa osiedla pochodzi od słowa "jezioro", ze względu na obecność pobliskich stawów Klasztornego, Cysterskiego oraz trzeciegonajwiększego, który nie ma własnej nazwy geograficznej (staw hodowlany). Przez stawy przepływa rzeka Płonia. Jezierzyce są położone w otoczeniu lasów Puszczy Bukowej i Puszczy Goleniowskiej.

Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce – osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone na Prawobrzeżu, w południowo-wschodnim krańcu miasta.Gmina Śmierdnica – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945-1954 w woj. szczecińskim. Siedzibą władz gminy była Śmierdnica (obecnie osiedle Szczecina).

Głównymi ulicami są Relaksowa i Topolowa, przy których znajduje się większość zabudowań oraz Gościnna prowadząca w kierunku jeziora Miedwie. Do Jezierzyc należy też niemal niezamieszkana część zwana Kłobucko. Komunikację z pozostałymi dzielnicami zapewniają linie autobusowe nr 72 oraz 79 mające na osiedlu swoją pętlę. Do lat 60. lub 70. XX wieku czynna była linia kolejowa z Dąbia przez Stare Czarnowo do wsi Sobieradz a w pobliżu Jezierzyc czynne były 2 stacje kolejowe Wrzosy Pomorskie oraz Kłobucko Gryfińskie.

Dąbie (niem. Vadam, Altdamm) – część Szczecina, do 1948 r. stanowiąca osobne miasto. Obecnie stanowi osiedle administracyjne, będące jednostką pomocniczą miasta.Powiat gryfiński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Gryfino. Obejmuje obszar Równiny Wełtyńskiej, Puszczy Bukowej, Doliny Dolnej Odry i zachodnią część Pojezierza Myśliborskiego.

Turystyka[ | edytuj kod]

Przez Jezierzyce prowadzą szlaki turystyczne:

 • szlak turystyczny niebieski Szlak im. Stanisława Grońskiego
 • szlak turystyczny czarny Szlak przez Wielecki Staw
 • szlak turystyczny czerwony Szlak Rekowski


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wielkie Miasto Szczecin (niem. Großstadt Stettin) – historyczna nazwa obszaru utworzonego uchwałą rządu Rzeszy Niemieckiej 15 października 1939 r., w którego skład weszło 31 gmin powiatu Randow (Landkreis Randow), kilka gmin z powiatów Gryfino (Landkreis Greifenhagen) i Nowogard (Landkreis Naugard) oraz miasta: Police (Pölitz) i Dąbie (Altdamm). Obszar miasta powiększył się niemal 6-krotnie z 81 km² do 461 km².
  Kłobucko Gryfińskie – nieczynny przystanek kolejowy położona w Szczecinie, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce.
  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Wrzosy Pomorskie – zlikwidowany przystanek kolejowy, położony dawniej w Szczecinie, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Sobieradz (do 1945 r. niem. Woltersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Gryfino.

  Reklama