• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jewgienij Szewczuk

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Naddniestrze (Pridniestrowie, oficjalnie Naddniestrzańska Republika Mołdawska; mołd. Република Молдовеняскэ Нистрянэ, Republica Moldovenească Nistreană, Stânga Nistrului, ros. Приднестровская Молдавская Республика, ukr. Придністровська Молдавська Республіка) – region autonomiczny Republiki Mołdawii. Od 2 września 1990 niepodległy, na arenie międzynarodowej uznawany jedynie przez Abchazję i Osetię Południową. Obejmuje znajdujące się na lewym brzegu Dniestru tereny republiki oraz prawobrzeżne miasto Bendery (Tighina). Jest to pas ziemi o długości około 200 km i średniej szerokości około 12-15 km.
  Rybnica (rum. Rîbniţa, ros. Рыбница, ukr. Рибниця) – miasto w Mołdawii, w Naddniestrzu, nad Dniestrem, stolica rejonu Rybnica.

  Jewgienij Wasiljewicz Szewczuk (ros. Евгений Васильевич Шевчук ur. 19 czerwca 1968 w Rybnicy) – naddniestrzański polityk, przewodniczący Rady Najwyższej Naddniestrza w latach 2005-2009 i prezydent Naddniestrza od 30 grudnia 2011.

  Życiorys[]

  Jewgienij Szewczuk urodził się w 1968 w Rybnicy w Mołdawskiej SRR w rodzinie robotniczej. Ukończył mechanizację na Ukraińskiej Akademii Rolniczej w Kijowie oraz prawo na Naddniestrzańskim Uniwersytecie Państwowym w Tyraspolu. Kształcił się również w Akademii Zarządzania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej, w Akademii Handlu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej oraz w Akademii Dyplomatycznej przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy. W 2003 zdobył tytuł doktora ekonomii.

  Anatolij Władimirowicz Kamiński (ur. 15 marca 1950 w Balej) – naddniestrzański polityk, przewodniczący Rady Najwyższej Naddniestrza od 22 lipca 2009, kandydat w wyborach prezydenckich w 2011.Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.

  W latach 1992-1998 pracował w Departamencie Spraw Wewnętrznych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Naddniestrza. W 1998 stanął na czele policji podatkowej w Tyraspolu. W latach 1998-2000 pracował w komercyjnych firmach, m.in. w banku "Agroprombank" w Rybnicy oraz jako zastępca dyrektora w firmie "Sheriff".

  Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Mołdawska Socjalistyczna Republika Radziecka, Mołdawia (ros. Молдавская Советская Социалистическая Республика, mołd. Република Советикэ Сочиалистэ Молдовеняскэ) powstała 2 sierpnia 1940 r. W jej skład weszła większość ziem przyłączonych w 1940 r. do ZSRR kosztem Królestwa Rumunii, oraz około połowy obszaru istniejącej od 1924 r. na wschodnim, należącym do ZSRR, brzegu Dniestru Mołdawskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (w składzie Ukraińskiej SRR).

  W grudniu 2000 objął mandat deputowanego do Rady Najwyższej Naddniestrza z ramienia Partii Odnowienie, zostając także wiceprzewodniczącym Rady. W wyborach parlamentarnych w 2005 i w 2010 uzyskiwał reelekcję. 28 grudnia 2005 został wybrany przewodniczącym parlamentu. Funkcję tę pełnił do 22 lipca 2009, kiedy zrezygnował z urzędu, a jego następcą został wybrany Anatolij Kamiński, dotychczasowy wiceprzewodniczący Rady. Powodem rezygnacji był sprzeciw wobec polityki prezydenta Igora Smirnowa, w tym wobec proponowanych zmian w konstytucji. W latach 2006-2010 zajmował stanowisko przewodniczącego Partii Odnowienie.

  Rada Najwyższa Naddniestrza – unikameralny parlament Naddniestrza. Parlament składa się z 43 posłów wybieranych za pomocą ordynacji większościowej.Tyraspol (rum. Tiraspol, ros. Тирасполь, ukr. Тирасполь) – miasto na terenie Mołdawii, położone na lewym brzegu Dniestru, od 1991 roku stolica samozwańczej republiki Naddniestrza, stanowi miasto wydzielone na prawach rejonu. Wraz z 159 tys. mieszkańców jest drugim co do wielkości miastem Mołdawii. Do roku 1929 Tyraspol był siedzibą biskupa diecezji tyraspolskiej, która zanikła w wyniku przemian politycznych i prześladowania Kościoła przez władze radzieckie.

  W 2011 został jednym z pięciu kandydatów w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 11 grudnia 2011. Jego głównymi rywalami zostali urzędujący prezydent Igor Smirnow oraz przewodniczący parlamentu Anatolij Kamiński, popierany przez władze rosyjskie. W pierwszej turze wyborów zajął pierwsze miejsce, zdobywając 38,6% głosów, pokonując Anatolija Kamińskiego (26,3%) oraz prezydenta Smirnowa (24,7%). W drugiej turze 25 grudnia 2011 pokonał Kamińskiego, uzyskawszy 73,9% głosów. Urząd prezydenta objął 30 grudnia 2011. Zadeklarował podjęcie działań na rzecz uznania międzynarodowego separatystycznej republiki oraz strategiczną współpracę z Rosją.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Uznanie międzynarodowe – akt prawny, w którym podmiot prawa międzynarodowego stwierdza wystąpienie pewnych faktów przyznając im jednocześnie określone skutki prawne. W węższym ujęciu uznanie dotyczyć może państwa, rządu, powstańców, strony wojującej oraz narodu. W rozumieniu szerszym uznanie dotyczyć może wielu innych sytuacji prawnych, np. tytułów, kompetencji, czy roszczeń. Istotnym aktem prawnym z punktu widzenia uznania państw stała się konwencja z Montevideo.

  Przypisy

  1. SHEVCHUK Yevgeny Vasilyevich (ang.). vspmr.org. [dostęp 2011-11-28].
  2. Transdniestrian Parliament's Speaker Steps Down (ang.). politicom.moldova.org, 9 lipca 2009. [dostęp 2011-11-28].
  3. Yevgeny Shevchuk, "I call on you all to unite to protect our future, where there is the rule of law, the strong people are just, the weak people are protected, and everyone works and maintains stability”. (ang.). vspmr.org, 8 lipca 2009. [dostęp 2011-11-28].
  4. Pięciu pretendentów do urzędu prezydenta Naddniestrza (pol.). osw.waw.pl, 20 listopada 2011. [dostęp 2011-11-28].
  5. Rosja naciska na zmianę władzy w Naddniestrzu (pol.). osw.waw.pl, 9 listopada 2011. [dostęp 2011-11-28].
  6. Transdniestrian Leader Out Of Presidential Runoff (ang.). rferl.org, 14 grudnia 2011. [dostęp 2011-12-29].
  7. Ex-speaker Shevchuk wins vote in rebel Transdniestria (ang.). Reuters, 26 grudnia 2011. [dostęp 2011-12-29].
  8. New Moldovan separatist leader seeks Russian support (ang.). Reuters, 30 grudnia 2011. [dostęp 2011-12-31].
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.Igor Nikołajewicz Smirnow, ros. Игорь Николáевич Смирнóв (ur. 23 października 1941 w Pietropawłowsku Kamczackim) – prezydent Naddniestrza od 1991 do 2011. W latach 1990-1991 prezydent Naddniestrzańskiej SRR.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.