• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jewgienij Agranowicz

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Piotruś i Czerwony Kapturek (ros. Петя и Красная Шапочка, Pietia i Krasnaja Szapoczka) - radziecki film animowany z 1958 roku w reżyserii Jewgienija Rajkowskiego i Borisa Stiepancewa oparty na motywach bajki Charlesa Perraulta pt. "Czerwony Kapturek".
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Jewgienij Agranowicz podczas koncertu, luty 2007

  Jewgienij Daniłowicz Agranowicz, ros. Евгений Данилович Агранович (ur. 13 października 1918 w Orle, zm. 29 stycznia 2010 w Moskwie) – radziecki i rosyjski kompozytor, scenarzysta, poeta, prozaik, bard, artysta.

  Order Czerwonej Gwiazdy (ros. Орден Краснoй Звезды) – radzieckie odznaczenie wojskowe ustanowione Uchwałą Prezydium Centralnego Komitetu Wykonawczego ZSRR z 6 kwietnia 1930.13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.

  Urodził się 13 października 1918, jednak później przy złożeniu dokumentów data została zapisana jako 14 listopada 1919. Ten wariant występował w różnych źródłach przez wiele dziesięcioleci jako oficjalna data. Pisać zaczął w 1938. Po wybuchu II wojny światowej wstąpił do armii, gdzie kontynuował pisanie wierszy i pieśni. Wiele jego pieśni jako anonimowe weszły do obiegu i zostały uznane za teksty ludowe. Po wojnie w 1948, ukończył Instytut Literatury im. Maksyma Gorkiego. Był autorem muzyki, tekstów piosenek i scenariuszy do różnych radzieckich produkcji filmowych.

  Animator.ru – rosyjska strona internetowa poświęcona radzieckim kreskówkom, a także ludziom przemysłu animowanego, tj. reżyserom, animatorom oraz innym twórcom filmów animowanych. Dostępna w dwóch językach - rosyjskim i angielskim.Order Wojny Ojczyźnianej (ros. Орден Отечественной войны) – radzieckie odznaczenie wojskowe (order), nadawane za zasługi bojowe podczas II wojny światowej.

  Odznaczony m.in. Orderem Czerwonej Gwiazdy i dwukrotnie Orderem Wojny Ojczyźnianej II klasy oraz wieloma medalami.

  Pochowany na Cmentarzu Wostriakowskim.

  Wybrana filmografia[]

  Autor tekstów piosenek[]

 • 1958: Piotruś i Czerwony Kapturek
 • 1973: Wasilijok
 • Bibliografia[]

 • Informacja o śmierci w rosyjskim serwisie internetowym Lenta.ru [dostęp 29.01.2010]
 • Jewgienij Agranowicz w bazie Animator.ru • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Instytut Literacki imienia Maksyma Gorkiego (ros. Литературный институт имени А.М. Горького) – uczelnia kształcąca literatów i tłumaczy literatury. Znajduje się w Moskwie w domu rodzinnym Aleksandra Hercena przy Twierskom Bulwarze 25.
  Cmentarz Wostriakowski w Moskwie (ros. Востряковское кладбище) – nekropolia położona w południowo-zachodniej części Moskwy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.