• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jetty Paerl

  Przeczytaj także...
  Corry Brokken (ur. 3 grudnia 1932 w Bredzie w Holandii) – holenderska piosenkarka. Zwyciężczyni Konkursu Eurowizji w 1957 roku.III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).
  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Jetty Paerl, właśc. Henriëtte Nanette Paerl (ur. 27 maja 1921, zm. 22 sierpnia 2013 w Amstelveen) – holenderska wokalistka, reprezentantka Holandii podczas pierwszego Konkursu Piosenki Eurowizji w 1956 roku, żona holenderskiego artysty Ceesa Bantzingera.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.

  Życiorys[]

  Podczas II wojny światowej, gdy Holandia była okupowana przez nazistowskie Niemcy, wokalistka mieszkała w Londynie. Brała wówczas udział w nadawaniu Radia Oranje, rozgłośni holenderskiego rządu na uchodźstwie, w której była znana jako Jetty van Radio Oranje. W 1970 roku wydała album studyjny, na którym umieściła utwory prezentowane podczas audycji.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  W 1956 roku, wraz z Corry Brokken, reprezentowała Holandię podczas pierwszego Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „De vogels van Holland”, napisanym przez Annie M.G. Schmidt i skomponowanym przez Cor Lemaire. Została także pierwszą uczestniczką w historii, która zaprezentowała swoją konkursową propozycję. Z powodu niezachowania się wyników konkursu, nieznany jest końcowy rezultat wokalistki.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).

  Dyskografia[]

  Albumy studyjne[]

 • 1970: Jetty van Radio Oranje
 • Mini-albumy (EP)[]

 • Jetty Paerl (rok nieznany)
 • Zobacz też[]

 • Konkurs Piosenki Eurowizji 1956
 • Holandia w Konkursie Piosenki Eurowizji
 • Przypisy

  1. Zangeres Jetty Paerl (92) overleden (niderl.). www.volkskrant.nl, 2013-08-23. [dostęp 2013-08-26].
  2. Jetje Van Radio Oranje* – Jetje Van Radio Oranje (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2014-07-15].
  3. Eurovision Song Contest 1956 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-07-16].
  4. Jetty Paerl – Jetty Paerl (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2014-07-15].

  Linki zewnętrzne[]

 • Jetty Paerl w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  De vogels van Holland – utwór holenderskiej wokalistki Jetty Paerl, będący jedną z dwóch debiutanckich propozycji reprezentujących Holandię podczas pierwszej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji w 1956 roku.1. Konkurs Piosenki Eurowizji 1956 odbył się 24 maja 1956 w Teatro Kursaal, w Lugano, w Szwajcarii. Transmitowany głównie w radiu, z powodu słabo rozwiniętej sieci telewizyjnej. W Eurowizji wzięło udział 7 państw. Zdyskwalifikowano Austrię, Danię i Wielką Brytanię, z powodu nieprzeprowadzenia krajowych eliminacji, co było obowiązkiem każdego uczestnika.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Amstelveen - miasto i gmina w zachodniej Holandii (prowincja Holandia Północna). Liczy ok. 79 tys. mieszkańców (2008).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.