• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jethou

  Przeczytaj także...
  Saint Peter Port (lub St. Peter Port) - stolica i największy port na Guernsey, jednej z Wysp Normandzkich. Miasto jest położone na wschodnim wybrzeżu wyspy. Zamieszkuje ją ok. 16.500 mieszkańców (2001). W języku francuskim, nosi nazwę Saint Pierre Port (lub St. Pierre Port). W mieście znajduje się Port lotniczy Guernsey.Wyspy Normandzkie (ang. The Channel Islands, nd. Îles d’la Manche, fr. Îles Anglo-Normandes lub Îles de la Manche) – grupa wysp w kanale La Manche u wybrzeży francuskiej Normandii.
  Herm - niewielka wyspa, należąca do Wysp Normandzkich. Nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa, ani Unii Europejskiej.
  Położenie wyspy Jethou w Baliwacie Guernsey
  Wyspa Jethou widziana z Saint Peter Port

  Jethou - jedna z Wysp Normandzkich wchodząca w skład Baliwatu Guernsey. Jethou była pierwszą z Wysp Normandzkich, która w XI w. znalazła się pod panowaniem Korony Brytyjskiej - pozostałe wyspy w dalszym ciągu stanowiły wówczas część Królestwa Normandii.

  Guernsey (Baliwat Guernsey, fr. Guernesey) – terytorium przy francuskim wybrzeżu na Kanale La Manche, na wyspie Guernsey i pozostałych Wyspach Normandzkich z wyłączeniem wyspy Jersey.

  Wyspa położona jest 800 metrów na południe od wyspy Herm, ma ok. 18 ha powierzchni i jest dzierżawiona przez władze Guernsey prywatnej osobie (obecnie jej 24. dzierżawcą jest Peter Ogden). Wyspa sąsiaduje bezpośrednio z wysepkami Crevichon i Grande Fauconnière, z którymi łączy się w jeden ląd w czasie odpływów.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.