• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jesziwa Bar-Ilana

  Przeczytaj także...
  Jesziwa (hebr. ישיבה – „posiedzenie”; jeszywa, jeszybot) – rodzaj wyższej szkoły talmudycznej dla nieżonatych studentów. Dawniej pobierali w niej nauki chłopcy w wieku od 13-14 do dwudziestu kilku lat, absolwenci chederu lub szkoły zwanej Talmud-tora. Po ukończeniu jesziwy niektórzy otrzymywali smichę, która uprawniała do objęcia stanowiska rabina.Sztuki wizualne – nazwa obejmująca różne dziedziny twórczości artystycznej, które odbierane są przez widza poprzez wzrok (stąd ich nazwa – wizualny oznacza wzrokowy, dostrzegalny, z łac. videre – widzieć). Kategoria stosowana jest zatem wobec tradycyjnych dziedzin (takich jak malarstwo czy rzeźba), ale także wobec nowych zjawisk (np. performance, instalacja), których nie obejmowały tradycyjne terminy sztuki piękne czy sztuki plastyczne.
  Kantor (religia) – instytucja i urząd duchowny w kapitułach, którego obowiązkiem było przewodzenie w śpiewie liturgicznym, współcześnie intonuje podczas nabożeństw pieśni i często śpiewa psalmy..

  Jesziwa Bar-Ilana, pełna nazwa Miejsce Spotkań Sztuki i Nauki im. Bar-Ilana (hebr. הישיבה לאמנויות ולמדעים בר-אילן) – izraelska religijna instytucja edukacyjna znajdująca się w osiedlu Lew ha-Ir w Tel Awiwie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Budynek został wybudowany w latach 30. XX wieku. Przez długie lata znajdowała się w nim państwowa szkoła religijna. Do końca lat 60. odbywały się w nim próby Chóru Kameralnego Tel Awiwu, prowadzonego przez kantora Shlomo Ravitza.

  Współczesna jesziwa została założona przez rabina Meira Bar-Ilana. Szkoła reprezentuje idee syjonizmu religijnego. Dzięki inicjatywie rabina Aharona Greuzego powstało tutaj Miejsce Spotkań Sztuki i Nauki im. Bar-Ilana.

  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Meir Bar-Ilan, właściwie Meir Berlin (ur. 1880 w Wołożyniu, zm. 17 kwietnia 1949 w Jerozolimie) - litewski ortodoksyjny rabin i przywódca ruchu syjonizmu religijnego. Lider organizacji Mizrachi w Stanach Zjednoczonych i Brytyjskim Mandacie Palestyny. Był inspiratorem założenia Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu, który nazwano na jego cześć.

  System nauki w szkole jest taki sam jak w każdej jesziwie: rano odbywają się zajęcia z religii i przedmiotów ogólnych. Dodatkowo wprowadzono sztukę, muzykę, sztuki wizualne oraz kino.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Uniwersytet Bar-Ilana
 • Warto wiedzieć że... beta

  Chór Kameralny Tel Awiwu (hebr. המקהלה הקאמרית תל אביב; ang. The Tel-Aviv Chamber Choir) – chór z miasta Tel Awiw w Izraelu.
  Uniwersytet Bar-Ilana (hebr. אוניברסיטת בר אילן) – izraelska uczelnia publiczna w Ramat Ganie, jedna z największych w tym kraju.
  Lew ha-Ir (hebr. לב תל אביב; Centrum Miasta) – osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Piątej. Przez pięćdziesiąt lat obszar ten stanowił centrum miasta.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.
  Syjonizm religijny, Syjonizm Tory - nurt w ruchu syjonistycznym oraz doktryna w judaizmie, zakładający, że powrót do Ziemi Izraela i jej zasiedlanie jest obowiązkiem religijnym Żydów. Religijni syjoniści zbliżeni są pod względem religijnym do ruchu neoortodoksyjnego (chociaż istnieją także syjoniści-ultraortodoksi, tzw. hardalim), a w ruchu syjonistycznym stanowią prawicę. Najważniejszym myślicielem syjonizmu religijnego był mistyk i talmudysta rabin Abraham Kook.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.065 sek.