• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jesus College w Oksfordzie

  Przeczytaj także...
  James Harold Wilson, baron Wilson of Rievaulx, KG, OBE (ur. 11 marca 1916 w Huddersfield, zm. 24 maja 1995 w Londynie) – polityk brytyjskiej Partii Pracy, premier Wielkiej Brytanii w okresie od 16 października 1964 do 19 czerwca 1970 i od 4 marca 1974 do 5 kwietnia 1976 r.Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Jesus College (Kolegium Jezusowe, pełna nazwa: Jesus College in the University of Oxford of Queen Elizabeth's Foundation, Kolegium Jezusowe na Uniwersytecie Oksfordzkim, Fundacji Królowej Elżbiety) – jedno z kolegiów wchodzących w skład University of Oxford. Zostało założone 27 czerwca 1571 roku przez królową Elżbietę I, a głównym inicjatorem jego powstania był walijski duchowny i prawnik Hugh Price, znany także jako ap Rhys. Pierwotnym celem istnienia kolegium miało być przede wszystkim kształcenie anglikańskich księży, choć z czasem otworzyło się również na studentów i badaczy świeckich. Aż do drugiej połowy XIX wieku większość profesorów i studentów kolegium stanowili Walijczycy. Kobiety mogą do niego należeć od 1974 roku.

  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

  Obecnie kolegium skupia ok. 475 studentów, z czego ok. 325 osób stanowią słuchacze studiów licencjackich, a ok. 150 osób to magistranci i doktoranci. Od 2005 roku dyrektorem Jesus College jest John Krebs (lord Krebs), jeden z czołowych brytyjskich ornitologów. Siostrzanym kolegium na Uniwersytecie Cambridge jest tamtejsze Jesus College. Wśród znanych absolwentów kolegium byli m.in. dwukrotny premier Wielkiej Brytanii Harold Wilson, były premier Jamajki Norman Manley oraz archeolog i podróżnik Thomas Edward Lawrence (znany szerzej jako Lawrence z Arabii).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Najstarszy z dziedzińców

 • Tzw. drugi dziedziniec

 • Główne wejście

 • Rezydencja dyrektora i kaplica

 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Walijczycy (ang. Welsh (people), wal. Cymry) – naród celtycki zamieszkujący głównie Walię (3 mln), Stany Zjednoczone (2 mln) i Anglię (0,6 mln). Tożsamość walijska jest przykładem tożsamości negatywnej, która ukształtowała się w opozycji do tożsamości angielskiej. Znaczną rolę poczucia przynależności narodowej mają: kultura, religia, sport (rugby), język walijski oraz symbole narodowe. W przeciwieństwie do Irlandii i Szkocji w Walii nie rozwinęły się ruchy separatystyczne.
  Warto wiedzieć że... beta

  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Thomas Edward Lawrence (ur. 16 sierpnia 1888 w Tremadoc w Walii, zm. 19 maja 1935 w Clouds Hill w Anglii) – brytyjski archeolog, podróżnik, wojskowy i agent wywiadu. Znany jako Lawrence z Arabii.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Norman Washington Manley (ur. 4 lipca 1893, zm. 2 września 1969), ojciec Michaela - polityk jamajski; założyciel (1938) i przywódca socjaldemokratycznej Ludowej Partii Narodowej, początkowo z Alexandrem Bustamantem zabiegał o autonomię dla Jamajki; 1955-1962 główny minister (od 1959 premier); po 1961 negocjował przyznanie Jamajce niepodległości.
  Elżbieta I Tudor lub Elżbieta Wielka (ur. 7 września 1533 w Greenwich, zm. 24 marca 1603 w Richmond) – królowa Anglii i Irlandii (panowała od 17 listopada 1558 do śmierci w 1603), córka Henryka VIII i jego drugiej żony Anny Boleyn. Ostatnia z rodu Tudorów. Nazywana Glorianą lub Królową-Dziewicą (the Virgin Queen).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.646 sek.