• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jessica Mauboy

  Przeczytaj także...
  Australia zadebiutuje podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Wiedniu. Australijski nadawca publiczny – Special Broadcasting Service (SBS), został zaproszony przez organizatorów tej imprezy: Europejską Unię Nadawców (EBU) oraz gospodarza Österreichischer Rundfunk (ORF) do udziału w konkursie jako aktywny uczestnik, w ramach obchodów jej 60-lecia. Będzie to pierwszy kraj spoza aktywnych członków tej organizacji, który wystąpi podczas konkursu jako pełnoprawny uczestnik.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
  Running Back - debiutancki singel australijskiej piosenkarki Jessici Mauboy z jej pierwszego albumu studyjnego zatytułowanego Been Waiting. Został napisany przez Mauboy, Audiusa Mtawarira i Seana Ray Mullins, a wyprodukowany przez Audiusa. Singel został wydany 19 września 2008 roku w Australii i Nowej Zelandii przez wytwórnię Sony Music Australia. Gościnnie w piosence zaśpiewał amerykański raper Flo Rida.

  Jessica Hilda Mauboy (ur. 4 sierpnia 1989 w Darwinie) – australijska piosenkarka R&B, autorka tekstów i aktorka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 2006 zajęła drugie miejsce w czwartym sezonie programu Australian Idol. Po udziale w talent show podpisała kontrakt z wytwórnią muzyczną Sony Music Australia, która w lutym 2007 wydała album pt. The Journey, zawierający występy z Australian Idol. Album dotarł do czwartego miejsca listy ARIA Albums Chart i otrzymał certyfikat złotej płyty.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Jessica Mauboy podczas występu na gali rozdania nagród ARIA, 2009

  W listopadzie 2008 wydała debiutancki album studyjny pt. Been Waiting. Płytę promowała singlem „Running Back”, nagranym z gościnnym udziałem Flo Ridy, z którym zajęła trzecie miejsce na liście przebojów w Australii. 5 listopada 2010 wydała drugi album studyjny pt. Get ’Em Girls. 4 października 2013 wydała trzeci album studyjny pt. Beautiful. W maju 2014 wykonała utwór „Sea of Flags” podczas gościnnego występu w finale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W grudniu 2017 została ogłoszona reprezentantką Australii w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w maju 2018 w Lizbonie. Z piosenką „We Got Love” wystąpiła 10 maja jako dwunasta w kolejności w drugim półfinale konkursu i z czwartego miejsca zakwalifikowała się do finału, który został rozegrany 12 maja. Zajęła w nim 20. miejsce po zdobyciu 99 punktów w tym 9 punktów od telewidzów (26. miejsce) i 90 pkt od jurorów (12. miejsce).

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 - 59. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, która zostanie zorganizowana 6, 8 i 10 maja w B&W Hallerne w Kopenhadze przez duńskiego nadawcę publicznego Danmarks Radio (DR), dzięki wygranej reprezentantki Danii - Emmelie de Forest podczas festiwalu w 2013 roku. Będzie to trzeci konkurs zorganizowany przez duńską telewizję Danmarks Radio (DR), po festiwalach w 1964 i 2001 roku.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy studyjne[ | edytuj kod]

 • Been Waiting (2008)
 • Get ’Em Girls (2010)
 • Beautiful (2013)
 • Ścieżki dźwiękowe[ | edytuj kod]

 • The Sapphires: Original Motion Picture Soundtrack (2012)
 • The Secret Daughter: Songs from the Original TV Series (2016)
 • The Secret Daughter Season Two: Songs from the Original 7 Series (2017)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jessica Mauboy Top 5 Facts (ang.). take40.com. [dostęp 2012-02-07].
  2. Jessica Mauboy (ang.). allmusic.com. [dostęp 2012-02-07].
  3. Jessica Mauboy chart peaks. australian-charts.com.
  4. ARIA Charts – Accreditations – 2007 Albums. Australian Recording Industry Association.
  5. Buy Been Waiting, Jessica Mauboy, Rock&Pop, CD.
  6. Jessica Mauboy Discography at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
  7. Jessica Mauboy has ‘unfinished business’ with Eurovision (ang.). news.com.au. [dostęp 2017-12-11].
  8. Eurovision Song Contest 2018 Second Semi-Final (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-05-11].
  9. Eurovision Song Contest Lisbon 2018 – Grand Final (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-05-12].
  Darwin (wym. [ˈdɑrwɨn]) – miasto w Australii, leżące w środkowej części północnego wybrzeża Australii, stolica Terytorium Północnego. Położone jest nad cieśniną Clarence (Morze Timor, Ocean Indyjski). Miasto zamieszkane jest przez 146 612 osób. W mieście działa polski konsulat honorowy. Jego współrzędne geograficzne to 12° 25′ S 130° 48′ E. Miasto leży w strefie tropikalnego klimatu sawann (klasyfikacja Köppena – Aw). Talent show – typ telewizyjnych programów rozrywkowych, w których z reguły występują osoby wcześniej niezwiązane zawodowo z telewizją. Najczęściej programy takie polegają na tym, że uczestnicy przez pewien czas ćwiczą pod okiem specjalistów swoje talenty, aby pokazać je następnie w wersji udoskonalonej publiczności. Programy takie mają postać konkursu. Najczęściej istotą programu jest postawienie widza w roli jurora. Z reguły talent show nadawane są na żywo.
  Warto wiedzieć że... beta

  Australian Recording Industry Association (ARIA) – australijskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Powstało w 1983 roku z inicjatywy sześciu wytwórni muzycznych EMI, Festival Records, CBS, RCA, WEA oraz Universal Music Group w miejsce Association of Australian Record Manufacturers (AARM). Główne zadania organizacji to reprezentowanie producentów, obsługa tantiem oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego. Organizacja zajmuje się również przyznawaniem certyfikatów sprzedaży, tj. złotych i platynowych płyt. ARIA prowadzi również cotygodniową listę najpopularniejszych wydawnictw w Australii.
  Tramar Dillard (ur. 16 grudnia 1979) – amerykański raper i autor tekstów znany jako Flo-Rida lub Flo Rida (wymowa: /floʊ ˈraɪdə/). Największą popularność przyniósł mu singel "Low" z jego pierwszego albumu studyjnego Mail on Sunday.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Autor - osoba, która stworzyła dzieło (utwór w rozumieniu prawa autorskiego). W znaczeniu potocznym twórca dzieła pisanego. Oprócz autora wyróżnia się również współautorów w sensie osób, jakie przyczyniły się do stworzenia utworu (współtworzyły utwór), a także twórców wykonawców, jakim przysługują prawa pokrewne.
  Australijczycy – młody naród pochodzenia głównie europejskiego. Dzisiejsi Australijczycy mają w większości brytyjskie, a także bałkańskie, skandynawskie oraz włoskie pochodzenie. Coraz liczniejszą grupę stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego. Ich językiem ojczystym jest angielski. Australijczyków jest 20 mln i zamieszkują głównie swoją ojczyznę Australię. Dominującą wśród nich religią jest chrześcijaństwo (katolicyzm i protestantyzm).
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  ARIA Charts – główna australijska lista przebojów przedstawiana cotygodniowo przez Australian Recording Industry Association. Lista skupia najlepiej sprzedających się artystów i nagrania z różnych stylów muzycznych w Australii. Lista oficjalnie funkcjonuje od 26 czerwca 1988. Wcześniej (od lata 1983) ARIA prowadziła tzw. "Kent Music Report" (również skupiający najpopularniejsze nagrania i artystów), później przemianowany na Australian Music Report, który przestał być publikowany w 1999.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.763 sek.