Jessica Biel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jessica Biel w 2004 roku
Josh Lucas i Jessica Biel (2005)

Jessica Biel (ur. 3 marca 1982 w Ely w USA) – amerykańska aktorka i modelka. Znana z roli Mary Camden w serialu Siódme niebo oraz takich produkcji jak Państwo młodzi: Chuck i Larry, Iluzjonista czy Odwaga i nadzieja.

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Elizabethtown – amerykański film fabularny (komedia romantyczna) z 2005 roku w reż. Camerona Crowe’a, z Orlando Bloomem i Kirsten Dunst w rolach głównych.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodziła się w miasteczku Ely położonym w stanie Minnesota w USA. Córka Kimberly i Jona Biel. Ma młodszego brata Justina (ur. 1985).

Kariera aktorska[ | edytuj kod]

W wieku dwunastu lat przeniosła się do Los Angeles. Dwa lata później zaczęła grać Mary Camden w serialu Siódme niebo. Była nominowana do nagrody Young Artist Award. W 1998 roku zagrała u boku Jonathana Taylora Thomasa w filmie Przyjadę do domu na święta jako Allie. Współpracowała z reżyserem Aaronem Spellingiem, to dzięki niemu zaczęła osiągać sukcesy zawodowe w Hollywood. Kolejna znakomita rola to Tenley Parrish w 2001 roku w komedii romantycznej Letnia przygoda, zagrana z Freddie Prinze Juniorem. Biel zagrała w tym filmie dziewczynę z wyższych sfer, która zakochała się w chłopaku z innej klasy społecznej.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Pamięć absolutna (ang. Total Recall) – kanadyjsko-amerykański thriller z gatunku science fiction z 2012 roku oparty na scenariuszu Marka Bombacka, Jamesa Vanderbilta i Kurta Wimmera i reżyserii Lena Wisemana. Jest to remake filmu Pamięć absolutna z 1990 roku.

W 2003 nadal pracowała w serialu Siódme Niebo, realizując się zawodowo. Zagrała w remake'u: Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną, który przez trzy tygodnie po premierze utrzymywał się na 1. miejscu oglądalności w USA.

8 grudnia 2004 odbyła się światowa premiera horroru Blade: Mroczna trójca. Film był nagrywany w 2003 roku w Australii, jego budżet wyniósł sto trzydzieści milionów dolarów. Jessica zagrała w nim rolę Abigail Whistler.

W 2005 roku zagrała Ellen Kishmore w komedii romantycznej Elizabethtown. Wystąpiła tam wraz z Orlando Bloomem, Kirsten Dunst i Judy Greer. Rok później zagrała rolę księżniczki Sophie w filmie Iluzjonista, a następnie w dramacie Odwaga i nadzieja. Film zdobył Złoty Glob oraz był nominowany do Nagrody Akademii Filmowej. W kolejnej komedii romantycznej, Państwo młodzi: Chuck i Larry, wystąpiła u boku Adama Sandlera.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Orlando Jonathan Blanchard Bloom (ur. 13 stycznia 1977 w Canterbury) – brytyjski aktor filmowy, znany z ról Legolasa w trylogii Władca Pierścieni, Willa Turnera w serii Piraci z Karaibów oraz Parysa w Troi.

W 2008 roku zagrała w dramacie Powder Blue rolę striptizerki Rose-Johnny wraz z Forestem Whitakerem i Patrickiem Swayze. W 2008 roku do kin weszła komedia romantyczna z Biel Wojna domowa.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Mieszka w Brentwood, elitarnej dzielnicy Los Angeles. Ukończyła trzy semestry w Tufts University w Bostonie. Bierze udział w akcjach charytatywnych takich jak Best Friends Animal Sanctuary czy PETA. 19 października 2012 wzięła ślub z piosenkarzem Justinem Timberlake'em. W kwietniu 2015 urodził im się syn Silas Randall Timberlake.

Adam Richard Sandler (ur. 9 września 1966 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, komik, producent filmowy oraz muzyk (gra na gitarze i śpiewa).Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) (pl. Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt, pet – z ang. "zwierzę domowe") – międzynarodowa organizacja non-profit powstała w roku 1980 z siedzibą w Norfolk, Wirginia, USA. Jej główną działalność stanowi walka o prawa zwierząt. Prezesem i współzałożycielem organizacji jest Ingrid Newkirk.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Niewidzialny (ang. Stealth) − amerykański film akcji z elementami science-fiction, thrilera oraz filmu sensacyjnego. Został wyprodukowany w 2005 roku przez Columbia Pictures. Główne role odtwarzają: Josh Lucas, Jessica Biel i Jamie Foxx. Obraz został wyreżyserowany przez Roba Cohena. Jego budżet wynosił 135 milionów dolarów.

Reklama