• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jesse Eisenberg  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  The Social Network – amerykański film obyczajowy z 2010 roku o powstaniu serwisu społecznościowego Facebook w reżyserii Davida Finchera. Film powstał na podstawie książki Bena Mezricha Miliarderzy z przypadku (ang. The Accidental Billionaires). Światowa premiera miała miejsce 24 września 2010, premiera w Polsce odbyła się 15 października 2010.Człowiek ze stali (Man of Steel) − amerykański film akcji z 2013 roku w reżyserii Zacka Snydera. Za scenariusz odpowiedzialny jest David S. Goyer. W rolach głównych wystąpili Henry Cavill, Amy Adams, Russell Crowe, Kevin Costner i Laurence Fishburne. Światowa premiera odbyła się 14 czerwca 2013 roku. Miasta Chicago i Vancouver posłużyły jako tło, natomiast główna sceneria projektu odbywała się w mieście Plano, w hrabstwie Kendall, stan Illinois. Zdjęcia odbywały się od sierpnia 2011 do lutego 2012 roku.

  Jesse Adam Eisenberg (ur. 5 października 1983 w Nowym Jorku) – amerykański aktor pochodzenia polsko-żydowskiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Queens w rodzinie żydowskiej. Dorastał w East Brunswick w New Jersey, gdzie przez rok uczęszczał do East Brunswick High School. Jego matka, Amy (z domu Fishman), uczyła wrażliwości międzykulturowej w szpitalach, wcześniej pracowała jako klaun na przyjęciach dla dzieci i choreograf dla katolickiej szkoły średniej przez 20 lat. Jego ojciec, Barry Eisenberg, był wykładowcą w college’u. Wychowywał się z dwiema siostrami - starszą Kerri i młodszą Hallie Kate Eisenberg (ur. 2 sierpnia 1992). Jego prababcia ze strony matki, Hyman „Herman” Mendelsohn, urodziła się w Krasnymstawie. Jeden z pradziadów ze strony ojca, Sam Eisenberg, pochodził też z Polski.

  W pogoni za zbrodniarzem - amerykańsko-chorwacko-bośniacki thriller z 2006 roku na podstawie artykułu How I Spent My Summer Vacation Scotta Andersona.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Debiutował w serialu telewizyjnym Luzik Guzik (1999–2000). Po swojej pierwszej głównej roli w filme Roger Dodger (2002) zagrał w filmach Walka żywiołów (2005) i Edukacja Charliego Banksa (2007).

  W 2008 z Olivią Wilde otrzymał nagrodę dla wschodzącej gwiazdy festiwalu filmowego Vail Film Festival. W roku 2009 wystąpił w komediodramacie Adventureland i horrorze komediowym Zombieland, które to role przyniosły mu uznanie krytyków. Następnie w filmie The Social Network (2010) zagrał postać Marka Zuckerberga, współzałożyciela serwisu społecznościowego Facebook. Za tę rolę otrzymał nagrodę filmową National Board of Review Award, a także został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy, Złotego Globu dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym i Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Od tamtej pory udzielił głosu głównemu bohaterowi filmu animowanego Rio(2011), zagrał w komedii przygodowej 30 minut lub mniej (2011) i dreszczowcu Iluzja (2013).

  Koledż, college – określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach zachodnioeuropejskich. Pierwotnie oznaczał miejsce, w którym żyli studenci uniwersytetu. Koledże prowadziły też swoje kursy. Był to tak zwany system kolegialny, wywodzący się z Francji. Klaun (ang. clown) – artysta komediowy występujący najczęściej w cyrku. Wyróżnia się specjalnym makijażem, w którym dominuje biel i czerwień. Klauni nie mówią podczas występów. Co najwyżej wydają dźwięki odzwierciedlające nastrój niebędące słowami. Bardzo ważną rolę odgrywa mimika. Biały puder pokrywający całą twarz, szminka wykraczająca poza usta i rumieńce pozwalają dostrzegać niewerbalne przekazy nawet tym widzom, którzy siedzą na odległych miejscach. Inne cechy to strój, którego charakterystyczne elementy to: groteskowo duże buty oraz luźne lub w inny sposób niedopasowane ubranie, sztuczny nos w kształcie czerwonej kuli jakby miał katar. Może być maleńki kapelusik z kwiatkiem na długiej antence. Peruka lub sztuczna łysina. Całe ubranie powinno składać się z wielu jaskrawych kolorów. Może być jednolitym kombinezonem imitującym ogromny brzuch i uda. Skecze klaunów stanowią zwykle przerywnik głównego przedstawienia. Zawierają one najczęściej elementy slapstickowe i wymagające zdolności akrobatycznych.

  W 2013 został wybrany na odtwórcę komiksowego złoczyńcy i nemezis SupermanaLexa Luthora w sequelu Człowieka ze stali pt. Batman v Superman: Dawn of Justice.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Iluzja 2 (ang. Now You See Me 2) – amerykański heist film kryminalny z 2016 roku w reżyserii Jona M. Chu. Jest to kontynuacja Iluzji. Film przedstawia historię grupy magików Czterech Jeźdźców, którzy próbują ujawnić nieetyczne praktyki technologicznego magnata. W trakcie swojego show wpadają w pułapkę i muszą dokonać niemal niemożliwego napadu.
  Krasnystaw – miasto w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, przy ujściu rzeki Żółkiewki do Wieprza. Położone na terenie Działów Grabowieckich i Wyniosłości Giełczewskiej. Herb miasta przedstawia dwie ryby (karpie), które znajdują się na niebieskim tle. Umiejscowione one są naprzemianlegle, jedna nad drugą. Natomiast flaga Krasnegostawu jest prostokątną, żółtą tkaniną z umieszczonym na środku herbem miasta. Miejscowość posiada swój hejnał.
  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
  Przeklęta (ang. Cursed, 2005) – amerykańsko-niemiecki film grozy, wyreżyserowany przez Wesa Cravena do scenariusza autorstwa Kevina Williamsona (obydwaj w 1996 stworzyli kultowy horror Krzyk). Światowa premiera filmu miała miejsce 7 listopada 2004 roku podczas American Film Market, a z dystrybucją kinową spotkał się on w 2005 (w Polsce − 28 października tegoż roku).
  Superman (jego alter ego – Clark Kent, urodzony jako Kal-El) – fikcyjna postać (superbohater), znana z serii komiksów wydawanych przez DC Comics, oraz wszelkich adaptacji związanych z ta postacią. Został stworzony przez Joe Shustera i Jerry’ego Siegela. Po raz pierwszy pojawił się w magazynie Action Comics vol. 1 #1 (czerwiec 1938 roku).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Independent Spirit Awards − ufundowana w 1984 roku nagroda zwana potocznie Nagrodą FINDIE (od "Friends of Independents") przyznawana jest corocznie twórcom kina niezależnego. Nagroda przyznawana jest przez organizację non-profit Film Independent, zrzeszającą niezależnych twórców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.082 sek.