• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerzy Zarzycki

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.
  Komedia z pomyłek – polski czarno-biały western komediowy z 1967 roku, zrealizowany według noweli Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule.
  Jerzy Zarzycki (po lewej w okularach) podczas powstania warszawskiego
  Grób reżysera Jerzego Zarzyckiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

  Jerzy Zarzycki (ur. 11 stycznia 1911 w Łodzi, zm. 2 stycznia 1971 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy.

  Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.Miasto nieujarzmione, podtytuł Robinson warszawski - polski film z 1950 roku. Film opowiada o losach warszawskich robinsonów na tle burzenia Warszawy po zakończeniu powstania warszawskiego. Film powstał na kanwie wojennych wspomnień Władysława Szpilmana. Film jest niezwykłym "dokumentem" polskiej kultury filmowej, był on bowiem kręcony w dopiero co zniszczonej Warszawie i stanowi unikatowy zapis wyglądu zrujnowanego miasta w kilka lat po wojnie. W filmie dopatrzeć można się kilku charakterystycznych ulic i budynków Warszawy w stanie totalnej ruiny. Film jest też unikatowy ze względu na zawarte w nim sceny będące wiernymi rekonstrukcjami działań hitlerowskich grup technicznych powołanych do grabienia, podpalania i burzenia stolicy. Film powstawał w warunkach zaostrzonej cenzury komunistycznych władz, które wprowadziły liczne zmiany w scenariuszu, wypaczające pierwotny zamysł scenarzystów, który zrealizował dopiero w 2002 r. Roman Polański filmem Pianista .

  Życiorys[]

  Syn Romana. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Reżyserii w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie (1938). Uczęszczał również do klasy skrzypiec w Konserwatorium Warszawskim.

  W okresie międzywojennym zajął się produkcją filmową, od 1936 roku reżyserią filmów fabularnych. Współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Filmu Artystycznego „Start” (1931), a od 1935 roku członek-założyciel Spółdzielni Autorów Filmowych.

  Żołnierz królowej Madagaskaru – polska komedia muzyczna z 1958 roku na podstawie farsy Stanisława Dobrzańskiego i Juliana Tuwima. To druga adaptacja tego dzieła. Pierwsza została dokonana w 1939 roku przez Jerzego Zarzyckiego.Historia Polski (1918–1939) – historia Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, od odzyskania przez Polskę niepodległości do zakończenia regularnych działań wojennych Wojska Polskiego przeciw Wehrmachtowi i Armii Czerwonej po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę i przeniesienia siedziby władz II Rzeczypospolitej poza granice kraju w związku z okupacją terytorium kraju przez agresorów.

  We wrześniu 1939 roku był w ekipie filmowej obrony Warszawy. W czasie powstania warszawskiego kierował produkcją kronik powstańczych w ramach Referatu Filmowego BIP KG AK.

  W latach 1955–1961 był kierownikiem artystycznym zespołu filmowego „Syrena”.

  Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

  Referat Filmowy BIP KG AK – konspiracyjny oddział powstały w okupowanej przez Niemców Polsce w 1942 roku. Podlegał Działowi A (Informacyjno-filmowy) Podwydziału Propagandy Mobilizacyjnej "Rój" Wydziału Propagandy Mobilizacyjnej Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Współpracował ze znajdującymi się także w Dziale A Referatami: Fotograficznym, Prasowym, Radiowym i Megafonowym.Ludzie Wisły - polski film fabularny w reżyserii Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego nakręcony w 1938 roku na podstawie powieści Heleny Boguszewskiej i Jerzego Kornackiego Wisła. Debiut fabularny Jerzego Zarzyckiego.

  Wybrana filmografia[]

 • Ludzie Wisły (1938)
 • Żołnierz królowej Madagaskaru (1939)
 • Zdradzieckie serce (1947)
 • Nawrócony (1947)
 • Miasto nieujarzmione (1950)
 • Uczta Baltazara (1954)
 • Ziemia (1956)
 • Zagubione uczucia (1957)
 • Żołnierz królowej Madagaskaru (1958)
 • Biały niedźwiedź (1959)
 • Klub kawalerów (1962)
 • Liczę na wasze grzechy (1963)
 • Kochankowie z Marony (1966)
 • To jest twój nowy syn (1967)
 • Komedia z pomyłek (1967)
 • Człowiek, który zdemoralizował Hadleyburg (1967)
 • Zmartwychwstanie Offlanda (1967)
 • Pogoń za Adamem (1970)
 • Odznaczenia[]

 • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1959)
 • Złoty Krzyż Zasługi (uchwałą Rady Państwa z 10 lipca 1954 za zasługi w pracy zawodowej w dziedzinie kinematografii)
 • Uwagi

  1. Spółdzielnia Autorów Filmowych powstała w 1935, pierwszy film wyprodukowała w 1937

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Jerzy Zarzycki na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Jerzy Zarzycki w bazie Filmpolski.pl
 • Jerzy Zarzycki; „Akademia Polskiego Filmu”
 • Jerzy Zarzycki; WIEM Encyklopedia
 • Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Uczta Baltazara – polski film sensacyjny z 1954 roku w reż. Jerzego Zarzyckiego na podstawie powieści Tadeusza Brezy pod tym samym tytułem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej (PIST) – szkoła teatralna utworzona w Warszawie w 1932 z inicjatywy Aleksandra Zelwerowicza (który został jej pierwszym dyrektorem) i Leona Schillera.
  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Człowiek, który zdemoralizował Hadleyburg - polska komedia z 1967 roku na podstawie noweli Marka Twaina. Film z cyklu Komedie pomyłek.
  Żołnierz królowej Madagaskaru - polski film fabularny w reżyserii Jerzego Zarzyckiego nakręcony w 1939 roku na podstawie farsy Stanisława Dobrzańskiego i Juliana Tuwima.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.