• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerzy Szweykowski

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Jerzy Szweykowski (ur. 11 lipca 1925 w Krakowie, zm. 8 listopada 2002 k. Wieruszowa) – polski botanik i genetyk.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Był synem Zygmunta Szweykowskiego, historyka literatury, i Antoniny z Janiszewskich.

  W 1969 roku został profesorem genetyki na Uniwersytecie Poznańskim. Od 1970 pracował w Zakładzie Genetyki Roślin przy Polskiej Akademii Nauk. W 1973 został członkiem korespondentem, w 1989 członkiem rzeczywistym PAN, a w roku 1982 przyjęto go także do Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Autor wielu prac na temat taksonomii mszaków oraz genetyki populacyjnej roślin. Wraz z żoną Alicją Szweykowską opublikował podręcznik Botanika.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Wyróżnienia[ | edytuj kod]

  W 1995 roku został wraz z żoną wyróżniony Medalem im. Władysława Szafera. Medal przyznawany jest autorom prac z zakresu botaniki, odznaczających się wybitną wartością naukową.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Encyklopedia PWN 1997, tom 6, s. 229
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Prof. dr czł. rzecz. Jerzy Szweykowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2009-12-14].
 • Alicja Szweykowska - (ur. 12 stycznia 1926 w Inowrocławiu, zm. 8 listopada 2002 k. Wieruszowa) – polski botanik, fizjolog roślin, profesor nauk biologicznych.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Genetyka (ze starożytnej greki: γένεσις genesis – "pochodzenie") – nauka o dziedziczności i zmienności organizmów, które są oparte na informacji zawartej w podstawowych jednostkach dziedziczności – genach.
  Towarzystwo Naukowe Warszawskie (TNW) – polskie towarzystwo naukowe z siedzibą w Warszawie, o strukturze akademickiej z dwustopniowym członkostwem na podstawie wyboru.
  Medal im. Władysława Szafera – odznaczenie ustanowione przez Polskie Towarzystwo Botaniczne dla upamiętnienia botanika polskiego prof. Władysława Szafera i uhonorowania tym medalem autorów wybitnych publikacji z zakresu botaniki.
  Zygmunt Szweykowski (ur. 7 kwietnia 1894 w Krośniewicach, zm. 11 lutego 1978 w Poznaniu) – polski historyk literatury specjalizujący się w XIX-wiecznej prozie polskiej, profesor UAM i członek PAU.
  Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską (również z Wielkim Księstwem Litewskim, z Rzecząpospolitą Obojga Narodów i ich lennami), mieszkających czy działających w kraju i za granicą – od czasów legendarnego Popiela począwszy, aż do roku 2000.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.