• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerzy Szczakiel  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Mistrz Świata Jerzy Szczakiel zaprasza – towarzyski turniej żużlowy rozgrywany od 2002 w Opolu. W 2009 r. rozegrany jako mecz pomiędzy drużynami miejscowego "Kolejarza", a zespołem "Speedway Europa", natomiast w 2010 r. w turniej rozegrano z udziałem 6 par.Turniej o Srebrny Kask – doroczny cykl zawodów organizowanych przez GKSŻ, w których od 1966 roku uczestniczą zawodnicy młodzieżowi (obecnie do 21. roku życia, do 1980 roku górna granica wieku wynosiła 23 lata). W 1962 roku nie było granicy wiekowej – turniej o Srebrny Kask był wówczas odpowiednikiem Złotego Kasku dla zawodników drugoligowych.

  Jerzy Szczakiel (ur. 28 stycznia 1949 w Grudzicach) – polski żużlowiec, pierwszy polski indywidualny mistrz świata, wychowanek Kolejarza Opole.

  Spis treści

 • 1 Kariera
 • 2 Starty w lidze
 • 3 Osiągnięcia
 • 4 Inne ważniejsze turnieje
 • 5 Po zakończeniu kariery
 • 6 Upamiętnienie
 • 7 Ciekawostki
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Kariera[]

  Jerzy Szczakiel jest absolwentem Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu. Karierę żużlową rozpoczął w 1967 roku w Kolejarzu Opole, z którym był związany przez całą karierę żużlową i szybko zaczął odnosić sukcesy w tej dyscyplinie sportu: w 1969 roku wygrał Turniej o Srebrny Kask, zadebiutował w finale indywidualnych mistrzostw Polski 1969 w Rybniku, które zakończył na 5. miejscu oraz wygrał z Kolejarzem Opole II ligę i awansował do pierwszej ligi, a sezon później zajął z drużyną 3. miejsce w pierwszej lidze.

  Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 1968 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski w sezonie 1968. Rozegrano dwa turnieje półfinałowe oraz finał, w którym zwyciężył Zdzisław Dobrucki.Młodzieżowe indywidualne mistrzostwa Polski na żużlu – rozgrywki żużlowe dla zawodników do 21. roku życia. Zawody o MIMP rozgrywa się od 1967 roku (do 1969 r. górną granicą wieku było 25 lat, w latach 1970–1980 – 23 lata). Jak wszystkim imprezom rangi mistrzowskiej w sporcie żużlowym w Polsce, patronuje im Polski Związek Motorowy. Turniej finałowy poprzedza system eliminacji (obecnie od półfinałów). Finał jest rozgrywany na torze młodzieżowego drużynowego mistrza Polski z ubiegłego roku.

  Rok 1971 był jednym z najlepszych w karierze Szczakiela. Dnia 11 lipca 1971 roku na Stadionie Miejskim w Rybniku wraz z Andrzejem Wyglendą zdobył mistrzostwo świata par, na tym samym stadionie zdobył indywidualne wicemistrzostwo Polski oraz zadebiutował w finale indywidualnych mistrzostw świata w szwedzkim Göteborgu, które zakończył na 15 miejsce bez zdobyczy punktowej, a także zajął 3. miejsce w Turnieju o Złoty Kask oraz 2. miejsce w Memoriale Alfreda Smoczyka. Rok później, w 1972 roku w Lesznie został młodzieżowym indywidualnym wicemistrzem Polski.

  Drużynowe mistrzostwa Polski na żużlu – polskie rozgrywki ligowe w sporcie żużlowym, rozgrywane na torach klasycznych, pod patronatem Głównej Komisji Sportu Żużlowego (części Polskiego Związku Motorowego). Pierwsze zawody ligowe odbyły się w 1948 roku. Od tamtego czasu system rozgrywek ulegał wielokrotnym zmianom.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Dnia 2 września 1973 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie Jerzy Szczakiel odniósł swój największy sukces w karierze żużlowej - 20 biegach finału indywidualnych mistrzostw świata 1973 z 13 punktami niespodziewanie prowadził w tabeli wraz legendarnym nowozelandzkim żużlowcem Ivanem Maugerem, w związku z czym o rozstrzygnięciu finałowego turnieju zdecydował dodatkowy bieg, w którym niemiecki sędzia Georg Traunspurger zbyt szybko puścił taśmę i na starcie Ivan Mauger „zaspał”, jednak na drugim łuku drugiego okrążenia zbliżył się do Szczakiela i zaatakował go od wewnętrznej. Jednak zaliczył upadek i pomimo, iż leżał na torze (wokół niego znajdowało się kilka osób z obsługi technicznej), Jerzy Szczakiel kontynuował bieg i objechał ostatnie dwa okrążenia i po tych niecodziennych okolicznościach, Jerzy Szczakiel został pierwszym polskim indywidualnym mistrzem świata (w 2010 roku sukces Szczakiela powtórzył Tomasz Gollob). Sukces ten dał Szczakielowi 3. miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego w 1973, w którym zdobył 753 552 głosów.

  Sejmik Województwa Opolskiego – organ stanowiący i kontrolny samorządu województwa opolskiego. Istnieje od 1998 r. Obecna IV Kadencja Sejmiku trwa od 2010 do 2014 roku. Przewodniczącym Sejmiku Województwa Opolskiego jest Bogusław Wierdak, marszałkiem województwa opolskiego jest Józef Sebesta.Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 1969 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów indywidualnych mistrzostw Polski w sezonie 1969. Rozegrano cztery turnieje ćwierćfinałowe, dwa półfinały oraz finał, w którym zwyciężył Andrzej Wyglenda.

  Potem Jerzy Szczakiel już nie odnosił większych sukcesów, poza brązowym medalem drużynowych mistrzostw świata 1974 na Stadionie Śląskim w Chorzowie wraz z Janem Muchą, Zenonem Plechem i Andrzejem Jurczyńskim, drugim miejscem Turnieju o Puchar Rybnickiego Okręgu Węglowego 1974 oraz zwycięstwem w Turnieju o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego 1975. Karierę zakończył w 1979 roku.

  Turniej o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – najstarszy turniej żużlowy w Polsce. Pierwszy Turniej o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wlkp. odbył się 17 września 1950 r. pod hasłem "Sport polski walczy o pokój", a triumfatorem był Alfred Smoczyk. Przez wiele lat Łańcuch Herbowy był rozgrywany jesienią i turniej ten oficjalnie kończył sezon żużlowy. W latach 1953–1954 oraz 1956 turniejów nie rozegrano.Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 1976 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów indywidualnych mistrzostw Polski w sezonie 1976. Rozegrano cztery turnieje ćwierćfinałowe, dwa półfinały oraz finał, w którym zwyciężył Zdzisław Dobrucki.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stadion Śląski – wielofunkcyjny stadion sportowy, położony na terenie Parku Śląskiego (dawne WPKiW) w Chorzowie (przy granicy z Katowicami) i administrowany przez jednostkę budżetową województwa śląskiego pod nazwą Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu „Stadion Śląski” w Chorzowie.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Memoriał Alfreda Smoczyka – turniej żużlowy poświęcony pamięci tragicznie zmarłego żużlowca Alfreda Smoczyka. Zawody organizowane są przez Unię Leszno od 1951 roku.
  Leszno (łac. Lessna Polonorum, niem. Lissa) – miasto na prawach powiatu w województwie wielkopolskim, położone w zachodniej części Polski, pomiędzy dwoma dużymi centrami gospodarczymi – Poznaniem i Wrocławiem. Zamieszkuje je 64 722 mieszkańców, na powierzchni 31,86 km²; co daje miastu siódmą lokatę pod względem wielkości w województwie.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Andrzej Wyglenda (ur. 4 maja 1941 w Rybniku) – polski żużlowiec i trener sportu żużlowego. Ojciec żużlowca Wojciecha Wyglendy. Poseł na Sejm PRL (1985-1989) z ramienia PZPR. 4-krotny mistrz świata, 1-krotny mistrz europy, 13-krotny mistrz Polski - w sporcie żużlowym w różnych konkurencjach.
  Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 1970 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów indywidualnych mistrzostw Polski w sezonie 1970. Rozegrano cztery turnieje ćwierćfinałowe, dwa półfinały oraz finał, w którym zwyciężył Edmund Migoś.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.072 sek.