• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerzy Szabelewski

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Igor Fiodorowicz Strawinski, a. Strawiński; ros.: Игорь Фёдорович Стравинский (ur. 17 czerwca 1882 w Oranienbaumie, zm. 6 kwietnia 1971 w Nowym Jorku) – rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent.

  Jerzy Szabelewski, także Yurek Shabelevsky (ur. 30 października 1910 w Warszawie, zm. 20 grudnia 1993 w Kurytybie) – polski tancerz baletowy, choreograf i baletmistrz, jeden z najwybitniejszych tancerzy charakterystycznych pierwszej połowy XX wieku.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Uczęszczał do szkoły baletowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie, gdzie był uczniem m.in. Jana Walczaka. Do Paryża został zabrany w wieku 16 lat przez Bronisławę Niżyńską. W 1926 rozpoczął pracę w Baletach Rosyjskich Siergieja Diagilewa. Do głównych ról był angażowany już po śmierci Diagilewa, gdy kierownictwo objął Wasilij de Basil. W 1934 otrzymał tytuł pierwszego tancerza w Baletach Rosyjskich Monte Carlo (Ballets Russes de Monte-Carlo). Tańczył też w innych zespołach, m.in. w American Ballet Theatre w Nowym Jorku (1940–1941) i Teatro Colón w Buenos Aires. Występował gościnnie w La Scali w Mediolanie, w Australii, Nowej Zelandii. Od lat 40. prowadził też własne objazdowe zespoły baletowe.

  Siergiej Pawłowicz Diagilew, ros. Сергей Павлович Дягилев (ur. 31 marca 1872 w Zieliszczewie, zm. 19 sierpnia 1929, w Wenecji) – rosyjski impresario baletowy, twórca zespołu Les Ballets Russes.Jakob Ludwig Felix Mendelssohn Bartholdy (ur. 3 lutego 1809 w Hamburgu, zm. 4 listopada 1847 w Lipsku) – niemiecki kompozytor okresu romantyzmu. Uważany za najwybitniejsze cudowne dziecko po Mozarcie.

  Największe jego osiągnięcia choreograficzne to: V Symfonia Piotra Czajkowskiego, Symfonia fantastyczna Berlioza, Śpiąca Królewna Czajkowskiego, Sen nocy letniej Mendelssohna, Król David Honeggera, Mała suita Lutosławskiego, Noc Walpurgii z Fausta Gounoda i wiele innych. Ważniejsze role: Pietruszka w balecie Strawinskiego pod tym samym tytułem, Wódz Połowców w Tańcach połowieckich Borodina oraz w wielu baletach Leonida Miasina.

  Teatr Wielki — Opera Narodowa w Warszawie – budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Pozował do pomnika Chopina dłuta Augusta Zamoyskiego w Rio de Janeiro.

  Był spokrewniony z polskim architektem Konradem Szabelewskim.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Yurek Shabelevsky. oxfordreference.com (ang.)
  2. mh: Szabelewski – wychowanek Diagilewa, „Przekrój”, nr 1736 (29/1978), s. 12, 16 lipca 1978
  3. Szabelewski Jerzy, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2019-09-08].
  4. Andrzej K. Olszewski: Pomnik Chopina, do którego pozowała Murzynka – rzeźba Augusta Zamoyskiego w Rio de Janeiro (pol.). polskifr.fr, 2019-01-18. [dostęp 2019-09-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-15)].
  5. Konrad Szabelewski „Lew”. 1944.pl [dostęp 2019-09-21]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Polovtsian Dances – Museum of Performing Arts. mopa.ptt.wa.gov.au (ang.)
 • Jurek Shabelewski w bazie IMDb (ang.)
 • Choreografia (z gr. χορεία "taniec" i γραφή "pisać") - pierwotnie zajmowała się układem ruchów tanecznych w balecie, komponowaniem tańca, dziś pojęcie to rozszerzyło się na wszystkie dziedziny, w których ruch ludzki ma charakter artystyczny – na pokazowe walki, ruch gwiazd muzyki rozrywkowej, łyżwiarstwo figurowe czy gimnastykę artystyczną. Coraz częściej także choreograf - będąc odpowiednikiem kompozytora na etapie tworzenia, czy dyrygenta albo reżysera w teatrze operowym - układa sceny walk na potrzeby filmu.Ballets Russes ("Balety Rosyjskie") zespół baletowy stworzony w 1909 przez rosyjskiego impresaria Siergieja Diagilewa, pierwotnie mieszczący się w paryskim Théâtre Mogador, potem w Monte Carlo. Działał do śmierci Diagilewa w 1929 roku. Gwiazdami zespołu byli m.in. Wacław Niżyński, Anna Pawłowa, Matylda Krzesińska.
  Warto wiedzieć że... beta

  Witold Roman Lutosławski (ur. 25 stycznia 1913 w Warszawie, zm. 7 lutego 1994 tamże) – polski kompozytor współczesny i dyrygent, także pianista. Syn Józefa Lutosławskiego i Marii z Olszewskich. Uważany za najwybitniejszego – obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego – polskiego kompozytora wszech czasów. Odznaczony Orderem Orła Białego.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Teatro alla Scala – najsłynniejsza scena operowa w Mediolanie i we Włoszech i jedna z najsłynniejszych na świecie. Gmach teatru zaprojektował w latach 1776–1778 architekt Giuseppe Piermarini. Na podstawie jego planów, w ciągu dwóch lat powstał gmach z klasycystyczną fasadą. W teatrze mieściło się ponad 3000 widzów, iluminowany był tysiącem świec, posiadał 5 wieńców lóż, z których każda była inna.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Taniec klasyczny (akademicki) to specyficzna forma tańca, zwana też baletem. Różnica polega na tym, że termin balet odnosi się do spektaklu odbywającego się na scenie, natomiast termin taniec klasyczny odnosi się do techniki, jakiej używają tancerze.
  Buenos Aires (hiszp. Pomyślne Wiatry) – stolica Argentyny, największe miasto tego kraju i jedno z największych w Ameryce Południowej.
  Aleksandr Porfirjewicz Borodin (ur. 12 listopada [31 października st.st.] 1833 w Petersburgu, zm. 27 lutego [15 lutego st.st] 1887 tamże) – chemik rosyjski, w wolnym czasie kompozytor i muzyk. Powszechnie znany tylko jako kompozytor, nad czym wielce ubolewał.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.615 sek.