• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerzy Stelmach - filozof prawa

  Przeczytaj także...
  Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.Habilitacja (z łac. habilitas – zdatność, zręczność) – posiadające różny zakres, w zależności od sytuacji prawnej w danym kraju, uprawnienie do:
  Augsburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Szwabia, regionu Augsburg oraz powiatu Augsburg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Lech i Wertach, na przedgórzu alpejskim na wysokości 494 m n.p.m.

  Jerzy Marian Stelmach (ur. 25 lutego 1954 w Krakowie) – polski teoretyk i filozof prawa, profesor nauk prawnych, kolekcjoner sztuki.

  Życiorys[]

  W 1973 rozpoczął studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, które ukończył w 1977. Następnie podjął studia doktoranckie na Katedrze Teorii i Filozofii Prawa, studiując jednocześnie filozofię, której absolwentem został w 1981. W 1983 na podstawie pracy pt. Normatywne problemy interpretacji teorii prawa napisanej pod kierunkiem profesora Kazimierza Opałka uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Habilitował się w 1991 w oparciu o dorobek naukowy oraz rozprawę zatytułowaną Hermeneutyczne ujęcie filozofii prawa.

  Heidelberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, nad Neckarem. Siedziba powiatu Rhein-Neckar, jednak do niego nie należy. Liczba mieszkańców wynosi 147 312 (31 grudnia 2010), a powierzchnia miasta 108,83 km².Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

  Zawodowo związany z macierzystą uczelnią jako wykładowca teorii prawa, wstępu do prawoznawstwa i sztuki negocjacji prawniczych. Od 1996 na stanowisku profesora, został także kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Prawa, a następnie Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej. W latach 1993–1999 był prodziekanem, a w latach 1999–2002 dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UJ. Powołany w skład Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Nauk.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Wydział Prawa i Administracji UJ – najstarsza jednostka naukowa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1364, kiedy erygowano UJ, na 11 katedr nowej akademii, aż 8 przeznaczono naukom prawnym. Początkowo, wykładano jedynie prawo kanoniczne i prawo rzymskie.

  Odznaczenia i wyróżnienia[]

  Postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego z 3 października 2012, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej, za zasługi na rzecz rozwoju nauki, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2000 otrzymał Krzyż Kawalerski tego orderu. Wyróżniony tytułami doctora honoris causa uniwersytetów w Heidelbergu i Augsburgu.

  Nauki prawne – zbiór nauk społecznych zawierających elementy nauk humanistycznych i nauk ścisłych, zajmujących się prawem.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  Wybrane publikacje[]

 • Współczesna teoria i filozofia prawa na zachodzie Europy (1985, wspólnie z Tomaszem Gizbertem-Studnickim, Krzysztofem Płeszką i Ryszardem Sarkowiczem)
 • Co to jest hermeneutyka? (1989)
 • Współczesna filozofia interpretacji prawniczej (1995)
 • Filozofia prawa XIX i XX wieku (wspólnie z Ryszardem Sarkowiczem)
 • Kodeks argumentacyjny dla prawników (2003)
 • Metody prawnicze: logika, analiza, argumentacja, hermeneutyka (2004, wspólnie z Bartoszem Brożkiem)
 • Dziesięć wykładów o ekonomii prawa (2007, wspólnie z Bartoszem Brożkiem i Wojciechem Załuskim)
 • Sztuka negocjacji prawniczych (2010, wspólnie z Bartoszem Brożkiem)
 • The Many Faces of Normativity (2013, redakcja wspólnie z Bartoszem Brożkiem i Mateuszem Hoholem)
 • Philosophy in Neuroscience (2013, redakcja wspólnie z Bartoszem Brożkiem i Łukaszem Kurkiem)
 • Fenomen normatywności (2013, wspólnie z Anną Brożek i Bartoszem Brożkiem)
 • W świecie powinności (2013, redakcja wspólnie z Bartoszem Brożkiem, Mateuszem Hoholem oraz Łukaszem Kurkiem)
 • Uporczywe upodobanie. Zapiski kolekcjonera (2013)
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Trafiają się znakomite dzieła mocno niedoszacowane (wywiad Janusza Miliszkiewicza z Jerzym Stelmachem), „Rzeczpospolita” z 31 stycznia 2013
 • Jerzy Stelmach. uj.edu.pl. [dostęp 2015-04-04].
 • Jerzy Stelmach w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2015-04-04].
 • Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.Teoria prawa – jedna z ogólnych nauk prawnych, zajmująca się teoretyczną refleksją nad prawem. W odróżnieniu od filozofii prawa jej przedmiotem jest zwykle konkretne prawo pozytywne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ryszard Sarkowicz (ur. 2 listopada 1952 w Rzeszowie) – polski prawnik, etyk i dyplomata, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, stały przedstawiciel Polski przy ONZ w Nowym Jorku.
  Kazimierz Opałek (1918–1995) – polski prawnik, profesor nauk prawnych, członek rzeczywisty PAN, specjalista w zakresie teorii prawa i państwa. Nauczyciel akademicki, a w latach 1954–1956 dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  Tytuł naukowy (tytuł naukowy profesora) – nadawany przez Prezydenta RP osobie, która uzyskała już stopień naukowy doktora habilitowanego przez to jest samodzielnym pracownikiem nauki, ma osiągnięcia naukowe lub artystyczne znacznie przekraczające wymagania stawiane w przewodzie habilitacyjnym oraz posiada poważne osiągnięcia dydaktyczne, w tym w kształceniu kadry naukowej. Wyjątkowo może być nadany osobie ze stopniem doktora, o wybitnych osiągnięciach naukowych lub artystycznych.
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Filozofia prawa – nauka filozoficzna, której przedmiotem jest refleksja nad prawem. Jako dział filozofii zaliczana jest do filozofii politycznej lub filozofii praktycznej. Jako nauka prawna zaliczana jest (obok teorii prawa) do ogólnych nauk o prawie.
  Tomasz Gizbert-Studnicki (ur. 1948) - polski prawnik, prof. dr hab. nauk prawnych w zakresie teorii prawa, kierownik Katedry Teorii Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, radca prawny w jednej z krakowskich kancelarii prawnych. Członek Polskiej Akademii Umiejętności oraz Collegium Invisibile.
  Bartosz Brożek – polski filozof i prawnik, pracownik Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jest zastępcą Dyrektora Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.